پنت هاوس
پنت هاوس

معماری و دکوراسیون

پنت هاوس چیست ؟ مزایا و معایب سکونت در پنت هاوس

پنت هاوس یک مفهوم تازه و نوظهور است که با رونق ساخت و ساز در جهان به محبوبیت رسید. 

این روزها خرید پنت هاوس رویای بسیاری از افراد در سراسر دنیا است. بدون شک زندگی در دل آسمان تجربه‌ای ویژه و منحصر به فرد است که نمی‌توان به راحتی از آن چشم پوشی کرد. البته این رویا برای بسیاری از افراد دست نیافتنی است. زیرا برای خرید پنت هاوس به سرمایه‌ای کلان نیاز است. 

از آنجایی که پنت هاوس با ایده‌های منحصر به فرد طراحی، متریال ویژه، استفاده از متدهای روز دنیا در ساخت و... پیاده سازی می‌شود از ارزش بسیار بالایی برخوردار است. 

با پیشرفت تکنولوژی، توسعه شهرنشینی و رونق ساختمان سازی مفاهیم و کلمات تازه‌ای به بازار املاک وارد شد. پنت هاوس یکی از این مفاهیم نوظهور است. در واقع با ورود برج‌های سر به فلک کشیده در دل شهرهای بزرگ، پنت هاوس متولد شد. 

بد نیست در ادامه ضمن آشنایی بیشتر با مفهوم پنت هاوس، با مزایا و معایب این واحد رویایی بیشتر آشنا شوید. 

آشنایی بیشتر با پنت هاوس

به طور کلی نظرات  مختلفی در خصوص پنت هاوس  وجود دارد. اگر بخواهیم با دید معماری به این موضوع نگاه کنیم باید بگوییم که پنت هاوس به واحدی گفته می‌شود که بر روی پشت بام برج‌ها جا خوش کرده است.  افرادی که در پنت هاوس سکونت داشته باشند، می‌توانند به فضایی روباز دسترسی پیدا کنند و تجربه‌ای تازه از از زندگی شهری به دست آورند. 

البته در این میان افرادی دیگر نیز پنت هاوس را یکی از واحدهای طبقات بالایی ساختمان‌های مجلل می‌دانند که با حساسیت و سلیقه بیشتری ساخته شده اند. 

باید اعتراف کرد که زندگی در پنت هاوس واقعا منحصر به فرد است.  شما می‌توانید با سکونت در این نوع از واحدها تجربه یک زندگی آپارتمانی در دل ابرها را داشته باشید.

یکی از مهم‌ترین دلایلی محبوبیت پنت هاوس دسترسی به فضای روباز است. امکانی که در دنیای آپارتمان نشینی وجود ندارد. این نوع از واحدها به عنوان امضای سازنده شناخته می‌شوند. در واقع سازنده تلاش میکند تا اوج مهارت و سلیقه خود را در طراحی و پیاده سازی به رخ سایرین بکشد. 

همچنین بخوانید: سوئیت چیست و چه تفاوتی با آپارتمان و ویلا دارد؟

بازار هدف در ساخت پنت هاوس قشر مرفه و سرمایه دار است. به همین دلیل سازندگان تلاش می‌کنند تا گوی رقابت را از سایرین بربایند و  ارائه‌ای ویژه داشته باشند تا  به این ترتیب در این بازار پر سود  شناخته شوند. 

از آنجایی که توجه اقشار پردرآمد جامعه خیلی زود به پنت هاوس جلب شد، سازندگان بیشتری به این بازار پا گذاشتند. به این ترتیب این روزها شاهد پنت هاوس های متنوعی هستیم که هریک شکل و شمایل ویژه‌ای دارند. 

پنت هاوس از دیروز تا امروز

شاید این سوال برایتان مطرح شده باشند که کلمه پنت هاوس از کجا آمده است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که  این کلمه ریشه‌ای انگلیسی دارد. نکته جالب اینکه در قدیم پنت هاوس به خانه های کوچک و بی کیفیت گفته می‌شد!

ماجرا  از این قرار است که در گذشته نقاشان و هنرمندانی که از بضاعت مالی مناسبی برای تهیه خانه برخوردار نبودند، با خرید یا اجاره اتاق های زیرشیروانی که بالاترین واحد ساختمان‌ها به شمار می‌رفتند، گذران عمر می‌کردند. به این ترتیب پنت هاوس در فرهنگ آمریکایی و اروپایی جا افتاد. لازم به ذکر است که پنت هاوس به معنای خانه نقاش است. 

اما با گذشت چند سال پنت هاوس معنا و مفهوم تازه‌ای به خود گرفت و از ساختار گذشته خود به کلی دور شد.  به این ترتیب انقلاب تازه‌ای در حوزه پنت هاوس مشاهده شد.  این

انقلاب در  سال 1920 میلادی  و بعد از به وجود آمدن  موج سرمایه داری در آمریکا شکل گرفت. 

توجه قشر پردرآمد به چشم انداز فوق العاده طبقات بالایی ساختمان‌ها موجب شکل گیری این انقلاب شد. به این ترتیب سرمایه داران تصمیم گرفتند تا به طبقات بالایی ساختمان‌ها کوچ کنند و این طبقات را با توجه به خواسته، سلیقه، سرمایه و نیازهای خود ارتقا ببخشند. 

اینچنین رفته رفته پنت هاوس های ساده و بی رنگ و روی دیروز به شکل  پر زرق و برق امروزی تبدیل شدند. 

آشنایی با سایر ویژگی های پنت هاوس

بسیاری از افراد تمایل دارند که در خصوص ویژگی های پنت هاوس بیشتر بدانند و با وجه تمایز این واحد به نسبت سایر واحدهای آپارتمانی آشنا شوند. برخی از ویژگی های پنت هاوس که موجب می‌شود همچون ستاره‌ای پرنور به چشم بیاید، به شرح زیر است:

استفاده از متریال و مصالح شیک و گران قیمت در ساخت: 

یکی از وجوه تمایز پنت هاوس با سایر واحدهای آپارتمانی استفاده از متریال و مصالح ویژه‌ای است که در بازار معمول به چشم نمی‌خورد. 

طراحی بی نظیر در دیوارها و سقف: 

برای اینکه فضای داخلی پنت هاوس چشم نوازتر باشد، ارتفاع دیوارها بیشتر در نظر گرفته شده است و سقف‌ها بلندتر هستند. 

داشتن چشم اندازی فوق العاده و گسترده: 

قرار گرفتن پنت هاوس در مرتفع‌ترین بخش ساختمان موجب میشود تا چشم انداز آن شهر، جنگل، دریا و... باشد. 

متراژ بالا: 

به طور کلی تمامی پنت هاوس‌ها متراژ بالایی دارند. این متراژ از 200  متر تا بیش از 100 متر متغیر است. 

وجود تراس وسیع: 

یکی از ویژگی های فوق العاده این نوع از واحدها وجود تراسی وسیع است که به ساکنین این شانس را می‌دهد بدون هیچ فاصله‌ای خود را در ارتباط با آسمان حس کنند. 

برخورداری از آسانسور شخصی و ماشین بر: 

ساکنین پنت هاوس می‌توانند با استفاده از آسانسور شخصی و آسانسور ماشین بر از امکانات ویژه و انحصاری بهره مند شوند. 

داشتن فضای سبز: 

یکی از راهکارها برای ایجاد فضایی منحصر به فرد در پنت هاوس‌ها اجرای پوشش گیاهی و فضای سبز در تراس است. 

نورگیر بودن: 

از آنجایی که پنت هاوس در طبقات انتهایی برج‌ها و ساختمان‌ها واقع شده است، هیچ گونه مانعی برای ورود نور به خانه وجود ندارد. به این ترتیب تمامی پنت هاوس ها نورگیری فوق العاده دارند. 

برخورداری از امکانات رفاهی ویژه:

 ساکنین پنت هاوس این شانس را دارند که به طور اختصاصی از امکانات رفاهی نظیر: استخر، جکوزی، سالن ورزش و ... ساخته شده در واحد خود استفاده کنند. 

مزایای پنت هاوس

از مزایای پنت هاوس به شکل زیر می توان نام برد:

  • بهره مندی از بهترین امکانات رفاهی و تجربه یک زندگی مدرن، مهم‌ترین مزیت پنت هاوس به حساب می‌آید. 
  • افرادی که در این نوع از واحدها سکونت دارند، از بهترین امکانات امنیتی و اختصاصی برخوردار می‌شوند.  در این واحدها سیستم های امنیتی پیچیده‌ای تعبیه شده است. به این ترتیب امکان سرقت در آن  حداقل است. 
  • پنت هاوس یک انتخاب مناسب برای افرادی است که ضمن علاقمندی به سکونت در کلان شهرها از جمعیت و شلوغی بیزار هستند. سکونت در پنت هاوس به شما این شانس را می‌دهد که ضمن سکونت در یک شهر شلوغ، زندگی آرام و ساکتی را تجربه کنید. 
  • عموما در زمان ساخت این نوع از واحدها به دسترسی‌ها و موقعیت اجتماعی اطراف آن توجه می‌شود. به این ترتیب ساکنین می‌توانند به راحتی به بهترین مراکز خرید شهر، مجموعه های آموزشی معتبر و... دسترسی داشته باشند. 
  • پنت هاوس در زمستان گرم‌ترین واحد ساختمان و برج است و در تابستان نیز به دلیل استفاده از وسایل سرمایشی فوق العاده سردترین واحد آپارتمان‌ها شناخته می‌شود. 
  • اغلب پنت هاوس‌ها به صورت مبله به فروش یا اجاره می‌رسند. به این ترتیب افرادی که به دنبال تنوع هستند، می‌توانند بدون دغدغه خرید وسایل از امکانات در نظر گرفته شده استفاده کنند. 

معایب پنت هاوس

اگرچه زندگی در پنت هاوس تجربه‌ای شیرین و جذاب به نظر می‌رسد، اما باید این نکته را بدانید که این واحدها نیز در کنار تمامی مزایای و جذابیت هایش، معایبی نیز دارد. این معایب عبارتند از:

  • افرادی که در این واحدها سکونت دارند، کمترین تعامل را با سایرین خواهند داشت. این موضوع در طولانی مدت  برای افرادی که به معاشرت علاقمندند، آزاردهنده خواهد بود. 
  • اگرچه اغلب پنت هاوس‌ها آسانسور جداگانه دارند، اما در برخی از مواقع این امکان در نظر گرفته نشده است. به این ترتیب  ساکنان پنت هاوس مجبور می‌شوند تا برای استفاده از آسانسور عمومی زمان زیادی را صرف کنند. 
  • گاهی اوقات پنت هاوس سازگاری خوبی با اتفاقات طبیعی ندارد. به عنوان مثال وزش باد  یا رعد و برق در پنت هاوس‌ها  پررنگ‌تر احساس می‌شود.  اتفاقات طبیعی در این واحدها شدت پیدا میکند و این موضوع به خاطر قرار گرفتن در ارتفاع بالا است. ضمن اینکه آسیب دیدن ایزوگام  از دیگر دردسرهایی است که پنت هاوس نشین‌ها با آن مواجه هستند. 
  • از آنجایی که پنت هاوس‌ها قیمت بالایی دارند، به راحتی نمی‌توان به منظور فروش یا معاوضه آنها اقدام کرد. عموما این فرآیند بسیار زمان بر خواهد بود. 

اگر به دنبال خرید یا اجاره پنت هاوس هستید، می‌توانید از جستجوگر هوشمند خرید و اجاره خانه چی ملک استفاده کنید تا در نهایت معامله‌ای شیرین  و منطبق با خواسته‌های خود  را تجربه کنید. 

نویسنده : Super User

تاریخ انتشار :۱۴۰۰/۹/۲۹