بنچاق چیست
بنچاق

راهنمای حقوقی املاک

بنچاق چیست و چه تفاوتی با سند رسمی دارد؟

بنچاق سندی است که شاید امروزه افراد کمتری با آن آشنایی نسبی داشته باشند. چون بنچاق بیشتر در گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفت تا افراد از این طریق مالکیت خود را به سایر افراد ثابت کنند. همانطور که می‌دانید انسان از ابتدای آفرینش تا همین امروز همواره به دنبال سرپناهی جهت امنیت و زندگی راحت بوده است و طبیعتا اگر سندی که نشان دهنده مالکیت وی باشد را نداشته باشد، افراد زیادی ادعای مالکیت کرده و به دردسر می‌افتد. 

حال سوالی که در این میان مطرح می‌شود این است که در گذشته افراد چگونه اقدامات لازم را جهت تنظیم سند ملکی که از قضا از اعتبار کافی هم برخوردار باشد، انجام می‌دادند؟ چون در گذشته اکثریت افراد سواد آنچنانی نداشتند و عده‌ای حتی توانایی خواندن و نوشتن را هم نداشتند؛ از این رو بنچاق راه حلی بود که مورد استفاده قرار گرفت. چنانچه مایلید تا با بنچاق آشنا شده و تفاوت آن با سندرسمی را درک کنید، در ادامه همراه چی ملک باشید.

تعریف بنچاق

همانطور که در بالا گفته شد در گذشته افرادی که قادر به خواندن و نوشتن نبودند، از افراد باسواد جهت نوشتن جزئیات معامله کمک می‌گرفتند تا سند شکل گرفته در نهایت با تایید و امضای علمای دینی اعتبار لازم را کسب کند. به سند ملکی مذکور بنچاق گفته می‌شود که به عبارتی نوع قدیمی و ابتدایی سندهای رسمی امروزی است. 

بد نیست بدانید که بنچاق تنها شامل سندهای ملکی نبوده و در زمان‌های بسیار دور برای سایر معاملات و حتی ازدواج نیز این سند دستنویس را تنظیم می‌کردند. سرانجام در دوره رضا شاه با افتتاح دفتر اسناد رسمی بنچاق‌ها شکل و شمایلی دیگر به خود گرفتند و امروزه بجای افراد باسواد و معتمد سردفتران قراردادهای مختلف را تنظیم می‌کنند.

تفاوت بنچاق با سند رسمی

از همان تعاریف ارائه شده برای بنچاق می‌توان به تفاوت آن با سند رسمی امروزی پی برد. به بیان واضح‌تر بنچاق سند دست نویسی است که در گذشته توسط افراد متعمد و باسواد نوشته می‌شده و حکم سند منگوله دار را داشته است. حال امروزه اسناد ملکی در دفتر اسناد رسمی تنظیم شده و به سند تک برگی اطلاق می‌گردد که برخلاف بنچاق دستنویس نبوده و تمامی جزئیات مربوط به خریدار و فروشنده و همینطور ملک نظیر شماره تلفن، برق، آب و گاز درون آن ثبت می‌شود. 

کاربرد بنچاق

تمامی املاک از جمله زمین، ویلا، واحدهای تجاری و مسکونی دارای بنچاق هستند که مشخصات آنها درون این سند ذکر می‌شود. به عبارتی کاربرد بنچاق را می‌توان اثباتی جهت مالکیت بر یک ملک در نظر گرفت. البته این موضوع را باید در نظر بگیرید که بنچاق بیشتر در گذشته رایج بوده و علیرغم وجود آن در حال حاضر، باید اقدامات لازم به منظور تبدیل آن به سند تک برگی صورت گیرد. چرا که با توجه به قوانین جدید به سند قوی‌تری برای اثبات مالکیت خود احتیاج خواهید داشت و سند تک برگی دقیقا همان سند معتبری است که همه افراد به آن نیاز دارید. 

در نتیجه لازم است که در خصوص مدارک لازم جهت تبدیل بنچاق به سند رسمی و مراحل آن اطلاعاتی بدست آورید. 

مدارک لازم برای تبدیل بنچاق به سند رسمی

براساس آنچه که قانون تعیین کرده تمامی معاملات شکل گرفته از سال 1391 به بعد باید به صورت رسمی یا همان سند تک برگی تنظیم گردد و همچنین بنچاق‌های مربوط به معاملات قدیمی باید به سندهای تک برگ تبدیل شوند. از این رو لازم است که با مدارک مورد نیاز برای تبدیل بنچاق به سند رسمی آشنا شوید.

مدارک مورد نیاز جهت تبدیل بنچاق به سند رسمی عبارتند از:

  • چنانچه اصل سند منگوله دار موجود باشد، باید آن را به همراه داشته باشید.
  • وجود بنچاق و خلاصه آن 
  • آدرس و کد پستی ملک مورد نظر
  • آدرس و کد ملی مالک جدید ملک (تنها در صورتی که قرار باشد ملک مالک جدیدی پیدا کند.)
  • ارائه فرم درخواست سند تک برگ
بنچاق
کاربرد بنچاق 

مراحل تبدیل بنچاق به سند رسمی

برای تبدیل بنچاق به سند رسمی ابتدا هر دو طرف معامله باید به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند. پس از مراجعه هر دو طرف در دفتر اسناد از طریق سیستم استعلام سند ملکی مذکور گرفته می‌شود تا از بابت رهن یا گرو نبودن آن در بانک و دادگستری اطمینان حاصل گردد. لازم به ذکر است که در صورت آزاد نبودن سند امکان تبدیل آن وجود نخواهد داشت. 

همچنین لازمه دریافت سند تک برگی پرداخت عوارض شهرداری ملک و نداشتن کوچکترین نوعی بدهی به شهرداری است تا موفق به دریافت گواهی پایان کار شوید. چنانچه به شهرداری بدهکار باشید، قادر به دریافت این گواهی نبوده و در نتیجه مراحل تبدیل بنچاق به سند رسمی متوقف خواهد شد. 

علاوه بر پرداخت عوارض شهرداری ملک باید مالیات ملک را نیز تمام و کمال پرداخت نمایید تا با بدهکار نبودن به اداره دارایی گواهی پایان کار برایتان صادر گردد. در غیر این صورت همانند مرحله قبل شرایط لازم برای دریافت گواهی مذکور را نخواهید داشت.

پس از پشت سر گذاشتن مراحل فوق نوبت به پر کردن فرم درخواست صدور سند رسمی می‌رسد. در اینجا لازم است که سند اصلی قبلی را ارائه داده و جهت پرداخت تمامی هزینه‌ها اعم از جانبی یا ثابت بودنشان اقدامات لازم را انجام دهید.

در نهایت پس از انجام مراحل فوق و مورد تایید بودن آنها تنها کاری که باقی می‌ماند، مراجعه به اداره پست، دریافت پاکت تحویل سند و در آخر گرفتن رسید مربوطه می‌باشد.

بنچاق چیست
مراحل تبدیل بنچاق به سند رسمی

در این مطلب تلاش کردیم تا اطلاعات مفیدی را در خصوص بنچاق، تفاوت آن با سند رسمی و نحوه تبدیل آن به سند تک برگی را در اختیارتان قرار دهیم. همچنین در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مسائل ملکی می‌توانید بر روی لینک‌های قرار داده شده در همین صفحه کلیک نمایید تا به صفحات مربوطه منتقل شوید. 

همانطور که می‌دانید انجام کوچکترین اقدامات در زمینه املاک نیاز به آگاهی قبلی و استفاده از راهنمایی‌های موثق دارد. چی ملک با جمع آوری اطلاعات مختلف در رابطه با بازار املاک آگاهی شما را در این حوزه افزایش داده و از این طریق می‌توانید با خیال راحت معاملات و فعالیت‌های ملکی خود را انجام دهید. همچنین در صورت داشتن هرگونه سوال در خصوص املاک می‌توانید با کارشناسان و مشاوران چی ملک تماس حاصل فرمایید تا از راهنمایی‌های ایشان جهت رفع مشکلات استفاده کنید.

نویسنده : Super User

تاریخ انتشار :۱۴۰۰/۱۰/۲۰