املاک
انواع املاک و مستغلات

راهنمای خرید و اجاره خانه

انواع املاک و مستغلات و تفاوت آن‌ها

آیا به درستی با مفهوم املاک  و مستغلات آشنا هستید؟ یکی از مفاهیم مهمی که باید در زمان انجام معاملات بزرگ به آن توجه داشت، املاک  و مستغلات است. 

اگر بخواهیم به زبان ساده این مفهوم را شرح دهیم، باید بگوییم که  تمامی اموال منقول و  غیر منقولی که در یک ملک وجود داشته باشد، به معنای املاک و مستغلات است. به این ترتیب این مفهوم  شامل موارد متنوعی مثل: محصولات کشاورزی، منابع آب زیرزمینی و... می‌باشد. 

آشنایی با دسته بندی املاک 

 • زمین
 • آپارتمان
 • مستغلات
 • کلنگی
 • ویلایی
 • برج
 • ملک اداری
 • ملک تجاری
 • مجتمع‌های اداری تجاری
 • مجتمع مسکونی
 • باغ
 • مغازه

زمین چه ویژگی‌هایی دارد؟

یکی از ساده ترین مفاهیمی که در حوزه املاک و مستغلات وجود دارد، مربوط به زمین است. اغلب ما با این مفهوم آشنا هستیم. اما متاسفانه برخی از افراد اطلاعات کافی در خصوص ویژگی‌های زمین ندارند و همین موضوع موجب می‌شود تا در زمان انجام معاملات ملکی با ابهاماتی مواجه شوند. در بسیاری از مواقع نیز این ابهامات موجب ضرر و زیان آن خواهد شد. 

به طور کلی زمین به محلی گفته می‌شود که هیچ سازه ای در آن وجود نداشته باشد. البته زمین‌ها در ویژگی‌ها با یکدیگر متفاوت هستند. در واقع شرایط محیطی بر ویژگی‌های زمین تاثیرگذار خواهد بود. قرار گرفتن در ارتفاعات، پوشش گیاهی و... بخشی از عوامل تاثیرگذار بر زمین‌ها هستند. 

املاک و مستغلات
انواع املاک و مستغلات

آپارتمان‌ها چه ویژگی‌هایی دارند؟

یکی از رایج ترین معاملاتی که در دفاتر املاک به ثبت می‌رسد، مربوط به خرید، فروش، رهن و اجاره آپارتمان است.  برای بسیاری از ما تعریف آپارتمان مشخص است. 

در صورتی که واحدهای مسکونی مجزا در قالب یک ساختمان گرد هم آمده باشند، آپارتمان معنا پیدا میکند.  یکی از ویژگی‌های آپارتمان وجود مشاعات است. یعنی ساکنین از پارکینگ، ورودی ساختمان، حیاط و پله به صورت مشترک استفاده می‌کنند. 

این روزها آپارتمان‌های متنوع و مرتفعی در دل شهرهای بزرگ به چشم می‌خورد. تمامی آپارتمان‌ها دست کم، در دو طبقه ساخته می‌شوند که البته این روزها به لطف زندگی شلوغ شهری، تعداد آپارتمان‌های دو طبقه به حداقل رسیده است. 

آپارتمان‌ها انواع مختلفی دارند و در قالب تجاری، مسکونی یا اداری معامله می‌شوند. 

ویژگی‌های مستغلات

در دفاتر املاک مفهوم و واژه مستغلات کاربرد زیادی دارد. زیرا بسیاری از شرکت‌ها  و تولیدی‌ها برای پیشبرد اهداف خود به ملک‌هایی نیاز دارند که به صورت یکجا فروخته یا رهن داده شوند. در صورتی که خریدار یا مستاجر به صورت تمام و کمال و یا اصطلاحا دربست از یک ملک استفاده کند، به آن مستغلات گفته می‌شود. 

پیش از مطالعه ادامه مطلب بهتر است با انواع سند ملک نیز آشنا شوید.

املاک کلنگی چه ویژگی‌هایی دارند؟

احتمالا تا کنون نام کلنگی به گوشتان خورده است و تا حدودی با معنا و مفهوم آن آشنا هستید. چنانچه ملک از کیفیت مطلوبی برخوردار نباشد و نیاز به تخریب و نوسازی داشته باشد، به آن املاک کلنگی گفته می‌شود. 

عموما املاک کلنگی در مناطقی با بافت فرسوده یافت می‌شوند. آب و هوای نامناسب و استفاده از مصالح نامطلوب موجب می‌شود که عمر مفید بنا به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند و در پی آن املاک کلنگی شکل بگیرند. 

ویژگی‌های املاک ویلایی چیست؟

اغلب ما تصور می‌کنیم که املاک ویلایی، همان خانه‌های لوکس و مجللی هستند که در مناطق تفریحی و خوش آب و هوا به چشم می‌خورند. در صورتی که این باور اشتباه است. در واقع تمامی خانه‌هایی که دارای حیاط هستند و محل سکونت یک یا دو خانواده باشند، در مفهوم املاک ویلایی جای می‌گیرند.  اغلب خانه‌های ویلایی تک واحدی هستند و در برخی از مواقع دو واحدی ساخته می‌شود. نکته مهم اینکه در اکثر مواقع تعداد طبقات در نظر گرفته شده برای خانه‌های ویلایی کمتر از دو طبقه است. 

جالب است بدانید که خانه‌های کلنگی و ویلایی از لحاظ ماهیت و ساختار بسیار نزدیک به هم هستند. در واقع اگر  خانه کلنگی قابل استفاده و سکونت باشد، می‌توان آن را در میان املاک ویلایی جای داد. 

ویژگی‌های  برج

برج‌ها از لحاظ ساختار کلی شباهت زیادی به آپارتمان‌ها دارند. در واقع می‌توان برج را همان آپارتمان دانست که به دلیل وجود برخی از امکانات و افزایش تعداد طبقات شکل گرفته است. 

عموما به آپارتمان‌هایی که بالغ بر 5 طبقه دارند و دارای برق اضطراری، خروج اضطراری، آسانسور‌های ویژه و سایر امکانات رفاهی متنوع هستند، برج گفته می‌شود. 

همچنین بخوانید: پنت هاوس چیست ؟ مزایا و معایب سکونت در پنت هاوس

املاک اداری 

املاک اداری زیر شاخه ای از آپارتمان‌ها هستند که برای فعالیت نیاز به اخذ مجوزهای شهرداری دارند. افرادی که بتوانند مجوزهای لازم را دریافت کنند، امکان فعالیت‌های اداری را خواهند داشت. 

شرکت‌ها، آموزشگاه‌ها و مجموعه‌های اداری که قصد نصب تابلوهای کاری خود را دارند، باید املاک اداری را برای فعالیت خود را انتخاب کنند. 

انواع املاک و مستغلات
انواع املاک و مستغلات

املاک تجاری 

همان طور که از نام املاک تجاری مشخص است، این ساختمان‌ها برای انجام فعالیت‌های بیزینسی به راه می‌افتند. عمدتا آپارتمان‌های تجاری مشرف به خیابان ساخته می‌شوند و برای انجام فعالیت‌های تجاری در آن نیاز به اخذ مجوزهای لازم از شهرداری و سایر ارگان‌های مربوطه خواهد بود. 

افرادی که برای خرید یا رهن و اجاره املاک تجاری اقدام کرده باشند، می‌توانند پس از دریافت مجوز تابلوی کاری خود را نصب کنند. 

لازم به ذکر است که سندهای این نوع از املاک تجاری است. شاید این سوال برایتان مطرح شده باشد که تفاوت املاک تجاری و اداری در چیست که برای آپارتمان‌های تجاری سندی مجزا صادر می‌شود. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که تفاوت این دو در ارائه خدمات و محصولات است. 

در واقع در مجموعه‌های تجاری کالا یا محصولی به مخاطب عرضه می‌شود. در صورتی که در مجموعه‌های اداری خدمات به متقاضیان ارائه می‌شود. 

مجتمع‌های اداری تجاری

همان طور که از نام این مجتمع‌ها مشخص است، مجموعه ای تلفیقی از واحدهای اداری و تجاری هستند که امکانات رفاهی و ویژه ای را شامل می‌شوند. 

مجتمع مسکونی 

در صورتی که واحدهای آپارتمانی زیاد باشد، مجتمع‌های مسکونی شکل میگیرد. بر طبق استانداردهای تعریف شده وجود حداقل 20 واحد در یک آپارتمان موجب شکل گیری مجتمع مسکونی می‌شود. 

مجتمع‌های مسکونی امکانات گسترده تری دارند. استخر، سونا، لابی و... بخشی از امکانات رفاهی در نظر گرفته شده برای مجتمع‌های مسکونی به حساب می‌آید. 

ویژگی‌هایی باغ

باغ یک مفهوم آشنا برای ماست. به محلی که در آن درختان متعدد و بنا وجود داشته باشد باغ گفته می‌شود. عموما باید برای اجاره و یا خرید باغ به حومه شهر، بیرون شهر و یا محله‌های قدیمی مراجعه کرد. 

مغازه چه ویژگی‌هایی دارد؟

مغازه و املاک تجاری شباهت‌های بسیار زیادی به یکدیگر دارند. در واقع ماهیت کار در این دو به یک شکل است. اما مغازه دسترسی مستقلی به خیابان دارد و مخاطب می‌تواند به راحتی داخل آن را مشاهده کند. 

سخن آخر

در این مقاله به مفهوم املاک و مستغلات و انواع آنها پرداختیم. در صورتی که به دنبال خرید املاک و مستغلات هستید، می‌توانید با کمک سایت چی ملک، با جستجو در محل مورد نظر خود و با توجه به شرایط ایده آلتان ملک مورد نظر خود را پیدا کنید. 

نویسنده : Super User

تاریخ انتشار :۱۴۰۰/۱۰/۲۰