کد رهگیری املاک
کد رهگیری املاک چیست و نحوه دریافت آن چگونه است؟

راهنمای حقوقی املاک

کد رهگیری املاک چیست و نحوه دریافت آن چگونه است؟

کد رهگیری املاک به منظور بالا بردن امنیت معاملات قولنامه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطور که می‌دانید در گذشته معاملات بصورت دست‌نویس منعقد می‌شدند. درست است که این شیوه انعقاد قرارداد در گذشته بسیار رایج بوده است؛ اما امروزه دیگر فاقد اعتبار بوده و در مقابل از کد رهگیری املاک برای معاملات استفاده می‌کنند.

شاید از خودتان بپرسید که کد رهگیری املاک چیست و چه کاربردی دارد؟ در راستای پاسخ به این سوال باید گفت که به دنبال راه اندازی سامانه‌ای به نام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور از سال 1387 تا به الان تمامی مشاورین املاک موظف به ثبت کلیه قراردادهای منعقد شده اعم از خرید و فروش و رهن و اجاره خانه هستند تا از این طریق قادر به دریافت کد رهگیری املاک باشند.

این کد باعث کنترل آمار معاملات و همچنین جلوگیری از اعمال هرگونه سوءاستفاده‌ای در بازار مسکن خواهد شد که در ادامه بطور مفصل در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

مزایای دریافت کد رهگیری املاک

دریافت کد رهگیری املاک مزیت های زیادی دارد که در این بخش به آنها می پردازیم:

  •  جلوگیری از کلاهبرداری:

در گذشته یکی از مشکلات رایج در خصوص معاملات ملکی سوءاستفاده و کلاهبرداری از افرادی بود که تجربه و اطلاعات چندانی در این حوزه نداشتند. خوشبختانه امروزه با وجود کد رهگیری املاک دیگر مشکلاتی این چنینی پیش نیامده و افراد می‌توانند از بابت معتبر بودن قراردادشان مطمئن باشند. چون وجود کد رهگیری تاییدی برای صحت و اطمینان معامله مورد نظر محسوب می‌شود و به هیچ طریقی امکان جعل آن وجود ندارد.

همچنین یکی دیگر از مشکلات رایج معاملات ملکی در قدیم فروش یک ملک به چندین نفر در یک زمان واحد بود. دریافت کد رهگیری املاک از این مشکل جلوگیری کرده و از طرفی شما را از اینکه آیا ملکتان در طرح‌های شهرداری واقع شده یا نه و تا چه اندازه به بانک بدهی دارد، مطلع می‌سازد.

  •  اعتبار نزد مراجع قانونی:

چنانچه پس از انعقاد قرارداد یکی از طرفین معامله شرایط را نادیده بگیرد و بخواهد تغییری در معامله مذکور اعمال نماید، براحتی می‌توانید از طریق کد رهگیری املاک از آن شخص شکایت کرده و اوضاع را به دست بگیرید.

 کد رهگیری املاک
کد رهگیری املاک چیست و نحوه دریافت آن چگونه است؟

 

نحوه دریافت کد رهگیری املاک

کد رهگیری املاک توسط مشاورین املاک و از طریق سامانه مربوطه اخذ می‌گردد. حال سوالی که در این میان پیش می‌آید این است که پروسه دریافت کد رهگیری املاک به چه صورت است؟

برای دریافت کد رهگیری املاک همانطور که پیش‌تر گفته شد، مشاورین املاک در سامانه‌ای به نام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت نام کرده و بعد از انجام این اقدام برای مشتریان خود در صورت انعقاد قرارداد کد رهگیری را دریافت می‌کنند.

اطلاعاتی که برای ثبت در سامانه و دریافت کد رهگیری مورد نیاز هستند عبارتند از کلیه محتویات قرارداد مثل تاریخ انعقاد قرارداد، رهن یا اجاره‌ای بودن آن، شرایط و تجهیزات خانه، مبلغ توافق شده فروش، میزان بیعانه پرداخت شده و مواردی از این دست.

پس از ثبت اطلاعات و تایید قرارداد و کد رهگیری املاک توسط سامانه، پیامکی در این خصوص برای هر دو طرف معامله ارسال می‌شود تا هر یک در جریان مراحل قرار بگیرند. پس از آن قادر خواهید بود که برای دریافت قرارداد به بنگاه مورد نظر خود مراجعه نمایید.

لازم به ذکر است که قرارداد تان در سه نسخه چاپ شده که یک نسخه آن نزد شما، نسخه دیگر نزد طرف مقابلتان در معامله و آخرین نسخه هم نزد مشاور املاک باقی می‌ماند.

به یاد داشته‌باشید که کد رهگیری املاک 13 رقمی بوده و در چهارمین صفحه از مبایعه نامه و بخش پایینی و سمت چپ آن ثبت می‌شود.

در راستای دریافت کد رهگیری املاک باید به دو نکته مهم توجه داشته‌باشید:

  1.  صحت کد پستی در پروسه دریافت کد رهگیری املاک بسیار مهم و حیاتی است. از این رو برای اطمینان حاصل کردن از صحت آن جهت دریافت تاییدیه کد پستی اقدامات لازم را انجام دهید تا بر حسب احتمال مشکل و خطایی رخ ندهد.
  2.  پس از دریافت قرارداد حتما مشخصات هر دو طرف قرارداد و معامله را بررسی نمایید تا از صحیح بودن آنها مطمئن شوید. ضمنا فراموش نکنید که وجود کد QR و برچسب هولوگرام در بالای قرارداد تضمینی برای اطمینان از اصالت آن است.

هزینه دریافت کد رهگیری املاک

ممکن است تصور کنید که برای دریافت کد رهگیری املاک مبلغ زیادی را علاوه بر حق کمیسیون باید بپردازید؛ اما باید بدانید که بر اساس قانون هیچ یک از طرفین معامله موظف به پرداخت هزینه‌ای بابت دریافت کد رهگیری املاک نبوده و این وظیفه بر دوش مشاورین املاک است. از این رو ممکن است برخی از مشاورین املاک شما را قانع کنند که دریافت این کد منفعتی برای شما نداشته و یک کار بیهوده است.

با توجه به این موضوع برای معاملات ملکی خود حتما به بنگاه‌های رسمی مراجعه نمایید تا برای دریافت کد رهگیری املاک به مشکل برنخورید. همچنین در صورتی که متوجه دریافت مبلغی قابل توجه برای دریافت این کد توسط مشاورین املاک شدید، می‌توانید شکایتی از این بابت تنظیم نمایید تا در اسرع وقت به آن رسیدگی شود.

 کد رهگیری املاک
هزینه دریافت کد رهگیری املاک چقدر است؟

نحوه اطمینان حاصل کردن از اعتبار کد رهگیری املاک

برای آنکه از معتبر بودن کد رهگیری املاک دریافت شده مطمئن شوید، راه ساده‌ای را پیش رو دارید. برای این کار تنها در دست داشتن کد ملی و کد رهگیری املاک کفایت می‌کند. به بیان واضح‌تر ابتدا به سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور مراجعه کرده و پس از وارد کردن کد ملی و کد رهگیری املاک خود می‌توانید از معتبر بودن آن اطمینان حاصل کنید.

بد نیست بدانید که با ورود به سامانه و وارد کردن اطلاعات مورد نیاز حتی قادر خواهید بود که جهت چاپ نسخه‌ای جدید از قرارداد خود همراه با کد آن اقدام نمایید.

همانطور که گفته‌شد دریافت کد رهگیری املاک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و به همین خاطر نباید از اخذ آن صرف نظر کرد. دریافت کد رهگیری املاک علاوه بر اینکه خیالتان را از بابت اعتبار معامله‌ای که انجام می دهید راحت می کند، باعث می شود که آمار کلاهبرداری‌های رایج در این زمینه کاهش یافته و به دردسرهای احتمالی نیوفتید.

برای دریافت این کد باید به بنگاه‌های معتبر و قابل اطمینان مراجعه کنید. خوشبختانه تماس و گرفتن مشاوره از کارشناسان چی ملک تا حدود زیادی در این زمینه به شما کمک می‌کند. چی ملک به شما کمک می‌کند تا از آخرین اخبار مربوط به بازار مسکن، خرید و فروش خانه، رهن و اجاره و بسیاری از موارد دیگر مطلع شوید.

نویسنده : Super User

تاریخ انتشار :۱۴۰۰/۷/۲۷