تهرانپارس
محله تهرانپارس

معرفی محله ها

معرفی محله تهرانپارس تهران

تهرانپارس تنها یکی از محلات متعدد موجود در شهر بزرگ تهران است که در شرق واقع شده و به دلیل نزدیکی به سرخ حصار، پارک‌های مختلف و لویزان دارای آب و هوای مطلوبی است. از این رو کسانی که به دنبال زندگی در منطقه‌ای خوش آب و هوا و نزدیک به اماکن تفریحی مختلف هستند، می‌توانند تهرانپارس را برای سکونت خود انتخاب کنند. 

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که تهرانپارس در دوران قدیم متشکل از روستاهای مختلف بود تا اینکه شخصی زرتشتی با سرمایه‌ای که داشت، کل این منطقه را خریداری کرد و پس از آن اقدامات گوناگونی جهت پیشرفت این ناحیه انجام داد. 

بد نیست بدانید که تهرانپارس در ابتدا تهرانپاریس نامیده می‌شد؛ چرا که فرانسوی‌ها مسئول معماری این منطقه بودند و از این رو آن را تهرانپاریس می‌خواندند. صرف نظر از این موارد به طور کلی تهرانپارس منطقه‌ای است جذاب و مدرن که اقشار متوسط جامعه می‌توانند در این محله زیبا زندگی مرفهی داشته باشند. 

از آنجا که قصد داریم اطلاعات بیشتری را در خصوص تهرانپارس در اختیار مخاطبان چی ملک قرار دهیم، به شما پیشنهاد می‌دهیم که در ادامه همراه ما باشید.

موقعیت جغرافیایی تهرانپارس در تهران

اول از هر چیز بهتر است که در رابطه با موقعیت قرارگیری تهرانپارس در شهر آگاهی پیدا کنید. از این رو لازم است بدانید که تهرانپارس در محدوده شمال شرق و شرق و همچنین در مناطق 4 و 8 تهران قرار گرفته و به دو بخش غربی و شرقی تقسیم می‌شود. 

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که دلیل تقسیم شدن این منطقه چیست؟ در راستای پاسخ به این سوال باید بگوییم که وجود بلواری به نام بلوار پروین باعث شده تا تهرانپارس به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم گردد.

تهرانپارس شرقی

تهرانپارس شرقی که در منطقه 4 قرار گرفته است، حاصل ترکیب بخش‌هایی از محلات جوادیه و خاک سفید بوده و می‌توان گفت که در مقایسه با تهرانپارس غربی مساحت کمتری دارد. سکونت در این بخش از تهرانپارس برای کسانی مفید است که از شلوغی و ترافیک‌های سنگین به هر نحوی فراری هستند؛ چرا که می‌توانید شاهد آرامش و سهولت در رفت و آمدهای موجود در این محله کوچک باشید.

تهرانپارس غربی

برخلاف تهرانپارس شرقی، تهرانپارس غربی از امکانات گوناگونی برخوردار است و از همین رو بیشتر مورد توجه افراد قرار می‌گیرد. در نتیجه دیگر جای تعجبی از بابت وجود شلوغی و ترافیک‌های سنگین در این محله باقی نخواهد ماند. از جمله امکانات تهرانپارس غربی می‌توان به مواردی چون مراکز خرید، بانک‌های مختلف و رستوران‌ها اشاره کرد. همچنین ناگفته نماند که فلکه‌های اصلی تهرانپارس نیز در این بخش قرار گرفته‌اند.

فلکه‌های تهرانپارس

تهرانپارس در مجموع دارای 4 فلکه است که فلکه چهارم آن پس از ساخت اتوبان زین الدین حذف شد و در حال حاضر تنها 3 فلکه دیگر باقی مانده‌اند که فلکه اول را با نام میدان قمر بنی هاشم، فلکه دوم را با نام چهارراه اشراق و فلکه سوم را نیز با نام فلکه سجادیه می‌شناسند.

تهرانپارس
فلکه‌های تهرانپارس

نحوه دسترسی به تهرانپارس

خوشبختانه تهرانپارس جزو آن دسته از مناطقی است که به لطف قرارگیری در میان بزرگراه‌های مختلف نحوه دسترسی به نقاط گوناگون را آسان کرده است. شما از طریق بی‌آرتی، ایستگاه‌های مترو و خطوط تاکسیرانی می‌توانید به تهرانپارس رفت و آمد داشته باشید.

امکانات تهرانپارس

به طور کلی در تهرانپارس امکانات رفاهی و تفریحی مختلفی وجود دارد که ساکنین آن می‌توانند از این امکانات استفاده مفیدی ببرند. از جمله امکانات موجود در تهرانپارس می‌توان مواردی چون وجود آب و هوای مطلوب، فضاهای سبز متعدد، مراکز خرید، کافه و رستوران و بیمارستان‌های گوناگون را نام برد.

اماکن تفریحی و دیدنی تهرانپارس

از جمله اماکن تفریحی و دیدنی تهرانپارس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • باغ پرندگان
  • رستم باغ
  • پارک جنگلی یاس فاطمی
  • پارک جنگلی لویزان
  • فرهنگسرا اشراق
  • مراکز خرید سپید و پارسیان

راهنمای خرید و اجاره خانه در تهرانپارس

شاید سوالی مبنی بر اینکه خرید و اجاره خانه در کدام بخش از تهرانپارس مناسب‌تر است، ذهنتان را درگیر کرده باشد. در واقع سکونت در هر بخش از تهرانپارس کاملا به ملاک‌های شخصی شما بستگی داشته و نمی‌توان از میان دو بخش شرقی و غربی تهرانپارس یکی را نسبت به دیگری برتر دانست. 

طبق مسائلی که در بالا به آنها اشاره کردیم، چنانچه خواهان زندگی در محیطی کم جمعیت و مملوء از آرامش هستید، طبیعتا بخش شرقی سازگاری بهتری با روحیاتتان خواهد داشت. در مقابل نیز بخش غربی برای کسانی مناسب به نظر می‌رسد که مایلند به امکانات مختلف دسترسی آسان داشته باشند و سکونت در محله‌ای مدرن و امروزی را بیشتر می‌پسندند. در نظر داشته باشید که مدرن بودن تهرانپارس غربی ناخودآگاه افزایش قیمت جهت خرید و اجاره ملک در این منطقه نسبت به تهرانپارس شرقی را با خود به همراه دارد. 

در مجموع برای انتخاب محله مورد نظرتان باید موارد زیادی را از نظر بگذرانید که انجام چنین کاری نیازمند صرف وقت، حوصله و دقت بسیاری است.

تهرانپارس
خرید خانه در تهرانپارس

چنانچه قصد خرید خانه در این منطقه را دارید، به شما پیشنهاد می‌دهیم که قبل از اقدام به خرید، مقاله هر آنچه که لازم است قبل از خرید خانه بدانید را مطالعه کرده و در صورت داشتن هرگونه سوالی با کارشناسان چی ملک تماس حاصل فرمایید.

نویسنده : Super User

تاریخ انتشار :۱۴۰۰/۱۰/۲۰