طرح مسکن ملی
طرح مسکن ملی

اخبار مسکن

طرح مسکن ملی چیست و نحوه ثبت نام آن چگونه است؟

این روزها نام مسکن ملی زیاد به گوش می‌رسد. بی شک تامین سرپناهی امن یکی از اصلی ترین لازمه‌های بشر است. متاسفانه با افزایش نرخ تورم و بالا رفتن هزینه لازم برای تهیه مسکن در کشور، افراد کمتری قادر به خرید یک سرپناه امن هستند. به همین دلیل در حال حاضر عدم توانایی در خرید خانه به یکی از اصلی ترین دغدغه‌های ایرانیان تبدیل شده است. 

خوشبختانه دولت با شناسایی دقیق این دغدغه و فراهم کردن ساز و کارهای کافی و راه اندازی طرح مسکن ملی راه تهیه یک سرپناه دائمی را برای افراد آسان کرده است. 

اگر شما هم جز افرادی هستید که رویای خانه دار شدن را در سر می‌پرورانید در ادامه این طلب با ما همراه شوید تا شما را با این طرح و نحوه ثبت نام در آن آشنا کنیم.


آیا طرح مسکن ملی همان مسکن مهر است؟

بسیاری از افرادی که نام طرح مسکن ملی به گوششان می‌خورد، تصور می‌کنند که  این طرح همان طرح مسکن مهر است. باید بدانید که طرح مسکن ملی یک طرح مستقل است که در واقع برای تکمیل شدن پروژه ناتمام مسکن مهر طراحی و اجرا شده است. دولت با تامین زمین مورد نیاز برای ساخت و ساز، بستر اولیه برای اجرایی شدن طرح مسکن ملی را فراهم کرده است. 

تعدد طبقات و واحدهای مسکونی یکی از اشکالات وارد شده به طرح مسکن مهر بود. یکی از مواردی که دولت به آن توجه داشته است و سعی دارد تا در طرح مسکن ملی آن را برطرف نماید، مربوط به همین موضوع است. 

بر طبق نظر دولت تعداد طبقات ساختمان‌های طرح مسکن ملی بیش از 7 طبقه نخواهد بود. 

طرح مسکن ملی
مسکن مهر

هدف اصلی در اجرایی شدن طرح مسکن ملی، پوشش بخشیدن به نواقص و اشکالات وارد به طرح مسکن مهر است. 

یکی دیگر از اهداف مهم در اجرایی شدن طرح مسکن ملی، کاهش هزینه مسکن برای خرید و اجاره خانه است.

 از زمانی که صحبت از اجرایی شدن این طرح به میان آمد، هزینه‌های مربوط به مسکن تا حدودی کاهش داشته است. امیدواریم با ارائه این واحدها به متقاضیان شاهد افت قیمت بیشتری در حوزه مسکن باشیم. 

دولت نزدیک به 6 سال پیش این طرح را مطرح کرد و سرانجام طرح مسکن ملی در سال 1398 اجرایی شد. 

اجرایی شدن طرح مسکن ملی در شهرهای بزرگ نور امیدی را در دل اجاره نشین‌ها روشن کرد.  

با اجرایی شدن این طرح، اجاره نشین‌ها به خرید خانه امیدوار شدند. ضمن اینکه از کاهش هزینه اجاره بها در راستای اجرایی شدن این طرح نیز منفعت بردند.  


 

مسکن ملی
مسکن ملی

آیا همه می‌توانند از طرح مسکن ملی بهره مند شوند؟
 

به طور کلی هدف از اجرایی شدن طرح مسکن ملی، تامین خانه برای 6 دهک کشور است.

البته سعی بر این است تا تسهیلات و امکانات ویژه ای برای دهک‌های 1 و 2 جامعه  تامین شود. در راستای همین هدف کمیته امداد و بهزیستی اقدامات گسترده ای داشته اند و وزارت راه با تامین زمین مورد نیاز برای ساخت و ساز، شرایط لازم برای تامین مسکن اقشار کم درآمد جامعه را فراهم کرده است. 


شرایط ثبت نام در طرح مسکن ملی

همانطور که پیشتر اشاره شد هدف از اجرایی شدن طرح مسکن ملی خانه دار شدن اقشار کم درآمد جامعه است. افرادی که تا کنون به دلیل شرایط سخت اقتصادی شانسی برای خرید مسکن نداشته اند. 

به همین دلیل اولویت بهره مندی از این طرح با افرادی است که تا کنون از تسهیلات، مزایا و امکانات دولتی برای خرید مسکن استفاده نکرده باشند. 

افرادی که قصد ثبت نام در طرح مسکن ملی را دارند، باید متاهل باشند و  در شهری که تقاضای خرید دارند، حداقل 5 سال سابقه سکونت داشته باشند. 

لازم به ذکر است که متقاضیان باید از شرایط لازم برای اعتبارسنجی و... نیز برخوردار باشند. زیرا پس از ثبت نام، بانک مسکن مبلغی 75 تا 100 میلیونی را به حساب متقاضیان پرداخت خواهد کرد.

این وام با سود 18 درصد ارائه می‌شوند و وام گیرنده موظف است تا در یک بازه 12 ساله این مبلغ را به صورت ساده یا پلکانی پرداخت کند که بسته به نوع انتخاب، سود این وام متغیر خواهد بود. 

افرادی که خواهان دریافت وام 100 میلیون تومانی در طرح مسکن ملی باشند و شیوه پرداخت ساده را در نظر گرفته اند، باید در طول 12 سال به طور ماهیانه مبلغی معادل 1 میلیون 991 هزار تومان را به بانک مسکن پرداخت نمایند. 

به این ترتیب با پایان 12 سال 145 میلیون تومان سود پرداخت خواهند کرد. اما اگر متقاضیان روش پلکانی را انتخاب کنند، می‌توانند در سال‌های نخست مبلغ کمتری را برای اقساط بپردازند که این مبلغ در سال های بعدی افزایش خواهد داشت. 

مبلغ اولیه قسط ماهیانه روش پلکانی 1 میلیون و 530 هزار تومان است که این مبلغ رفته رفته افزایش پیدا میکند و در سال‌های اخر به 2 میلیون 105 هزار تومان می‌رسد. به این ترتیب سود روش پلکانی پس از 12 سال، 260 میلیون تومان خواهد بود. 

متقاضیانی که وام 75 میلیون تومانی در طرح مسکن ملی را انتخاب کرده باشند، چنانچه به روش ساده اقساط وام را پرداخت کنند، باید در طول 12 سال به طور ماهیانه  مبلغ 1 میلیون و 275 هزار تومان بپردازند. اما در صورتی که از روش پلکانی استفاده کنند، باید در سال‌های نخست 1 میلیون و 144 هزار تومان بپردازند که این مبلغ در سال‌های آخر به 1 میلیون و 582 هزار تومان می‌رسد. 


سایر شروط لازم برای ثبت نام در طرح مسکن ملی

  • متقاضیانی قادر به ثبت نام در طرح مسکن ملی خواهند بود که از سال 1384 مسکنی را خریداری نکرده باشند. 
  • علاوه بر مردان متاهل، زنان سرپرست خانوار و زنان بالای 35 سال نیز می‌توانند برای ثبت نام در این طرح اقدام کنند. 
  • نداشتن چک برگشتی و تسهیلات معوقه از لازمه ثبت نام در طرح مسکن ملی است. 
  • متقاضیان ثبت نام در طرح مسکن ملی باید توانایی مالی  پرداخت اقساط و تسهیلات بانکی را داشته باشند. 
  • متقاضیان باید از تمکن مالی برای ساخت مسکن برخوردار باشد. زیرا هزینه ساخت مسکن از هزینه تهیه وام جدا است. 
  • افرادی که قصد ثبت نام در طرح مسکن ملی را دارند باید بتوانند 30 درصد از هزینه ساخت را سپرده گذاری نمایند. لازم به ذکر است که این هزینه جدای از وام بانک مسکن خواهد بود. 

برای ثبت نام در طرح مسکن ملی چه کنیم؟

برای ثبت نام در طرح مسکن ملی باید مراحل زیر را طی کنید:

  1. در نخستین مرحله به سامانه طرح اقدام ملی مسکن رجوع شود و وارد کردن اطلاعات اولیه صورت بگیرد. 
  2. در گام دوم باید تمامی ‌مدارک هویتی و ثابت کننده سکونت در شهر مورد نظر به درخواست ضمیمه شود.  
  3. در مرحله سوم متقاضی باید درخواست دریافت وام را به بانک مسکن ارائه دهد.
  4. پس از آن بانک مسکن شرایط متقاضی را مورد بررسی قرار می‌دهد و تمکن مالی برای پرداخت اقساط، نداشتن چک برگشتی و تسهیلات معوقه را مورد بررسی قرار می‌دهد. چنانچه مشکلی در این موارد وجود نداشته باشد، متقاضی می‌تواند طرح مورد نظر خود را برای پرداخت اقساط انتخاب کند. پس از آن متقاضی موظف است مبلغی 30 درصدی را به عنوان پیش پرداخت واریز کند تا کار ساخت واحد مسکونی آغاز شود. 

تمامی اقدامات لازم برای ثبت نام در طرح مسکن ملی طبق روال گفته شده است و پس از ساخت،  واحد مسکونی به متقاضیان تحویل داده خواهد شد. 

نویسنده : Super User

تاریخ انتشار :۱۴۰۰/۹/۶