سند
گرفتن سند

راهنمای حقوقی املاک

مراحل گرفتن سند برای املاک نوساز و فاقد سند

گرفتن سند یکی از مهم ترین مواردی است که باید در زمان معاملات ملکی به آن توجه داشت. متاسفانه بسیاری  از افراد به دلیل نداشتن اطلاعات کافی و بی تجربگی دست به معاملات ملکی فاقد سند می‌زنند. به این ترتیب متحمل خسارات مالی جبران ناپذیری می‌شوند. 

باید بدانید که عدم وجود سند در معاملات ملکی، راه کلاهبرداری را برای افراد سودجو هموار می‌کند. شاید تاکنون در مورد فروش یک ملک به چندین نفر  شنیده باشید.  برخی از افراد تمام سرمایه زندگی خود را در  معاملات این چنینی از دست داده اند. در این شرایط مالباخته شکایت خود را به مراجع قانونی می‌برد که در برخی از مواقع این شکایات بدون نتیجه مطلوب به پایان می‌رسد. 

روال فروش ملک بدون سند

در سال‌های اخیر به دلیل بالا رفتن نرخ تورم، پیش فروش ملک و آپارتمان‌های نوساز بسیار زیاد شده است. در معاملات این چنینی قیمت تمام شده خانه بسیار پایین تر از عرف منطقه خواهد بود. به دلیل شما علت این اختلاف قیمت در چیست؟

نداشتن سند رسمی پیش از پرداخت پول، مهمترین موضوعی است که بر قیمت آپارتمان‌های پیش فروش شده تاثیر می گذارد. اگر چه در بسیاری از مواقع میتوان بدون دردسر برای گرفتن سند ملک مورد نظر اقدام کرد. اما در برخی از مواقع افراد سودجو با سوءاستفاده از اعتماد خریداران، سرمایه و  اعتماد افراد را از بین می‌برند. 

باید اعتراف کرد که در حال حاضر دعاوی ملکی زیادی در این خصوص در مراجع قضایی کشور وجود دارد. در واقع نا امن بودن بازار پیش فروش موجب شده است تا  قیمت ملک و آپارتمان در این بازار کم شود. 

اقدامات لازم برای گرفتن سند

خبر خوش برای افرادی که دارای ملک بدون سند هستند، اینکه در بسیاری از شرایط می‌توان برای گرفتن سند رسمی این دسته از املاک اقدام کرد. البته در برخی از مواقع محدودیت‌هایی وجود دارد. 

مثلا در صورتی که ملک مورد نظر ورثه ای باشد و یا مالک مفقودالاثر شده باشد، امکان پیگیری قانونی برای گرفتن سند رسمی امکان پذیر نیست. 

در بسیاری از مواقع معاملات ملکی از همان ابتدای انعقاد قرارداد مشکل دارد و در نتیجه معامله  خلاف قانون و باطل است. در چنین شرایطی قانون اجازه گرفتن سند رسمی را به خریدار نخواهد داد.

به طور کلی اقدامات ضروری برای گرفتن سند رسمی وابسته به نوع معامله ملکی شما متفاوت خواهد بود. به همین دلیل در ابتدا باید نوع معامله به درستی مشخص شود و در ادامه وابسته به آن روند اداری طی شود. 

 مراجع مربوط به گرفتن سند رسمی کدامند؟

مراجع مربوط برای گرفتن سند رسمی به صورت زیر هستند:

  • سازمان ثبت اسناد و املاک کشور
  • هیئت‌های حل اختلاف

باید و نبایدهای گرفتن سند از سازمان اسناد و املاک کشور 

متقاضیانی که به دنبال گرفتن سند رسمی برای ملکشان هستند، می‌توانند با مراجعه به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و یا با رجوع به سامانه مربوطه، درخواست خود را پیگیری نمایند. 

خریداران زمین کشاورزی، باغات و ساختمان‌هایی که دارای سابقه ثبتی هستند، می‌توانند درخواست گرفتن سند رسمی را در این سازمان ثبت کنند. 

به طور کلی افرادی که ملکی را به صورت عادی یا قولنامه ای خریداری کرده باشند، می‌توانند برای گرفتن سند اقدام نمایند.

در برخی از مواقع افراد در زمینی وقفی دست به ساخت و ساز می‌زنند. چنانچه این ساخت و ساز در سایه قانون انجام شده باشد و  سازنده پس از اخذ مجوزهای لازم به ساخت و ساز پرداخته باشد، می‌تواند برای گرفتن سند رسمی آپارتمان ساخته شده اقدام کند. 

اگر ملکی پیشتر به ثبت رسیده باشد و دارای مشاعات باشد و حالا  خریدار تازه نمی‌تواند به دلیل عدم دسترسی به سایر مالکین مشاعات، برای ملک خود سند بگیرد، می‌تواند درخواست خود را به سازمان اسناد و املاک کشور ارائه دهد. مراجع قضایی پس از بررسی این درخواست و در صورت شفاف بودن همه الزامات، سند رسمی و شش دانگ برای مالک صادر خواهند کرد. 

گرفتن سند
مراحل گرفتن سند

چگونگی گرفتن سند آپارتمان

در صورتی که دارای آپارتمانی بدون سند هستید، می‌توانید پس از مشخص شدن نوع معامله برای گرفتن سند اقدام کنید. در واقع اقدامات لازم و روند پیگیری  برای گرفتن سند آپارتمان کاملا وابسته به نوع قرارداد تان خواهد بود. 

در صورتی که قصد خرید آپارتمان به صورت پیش خرید را دارید، باید پس از به توافق رسیدن با سازنده برای مکتوب کردن قول و قرارها به دفاتر املاک مراجعه کنید. 

کارشناسان دفاتر املاک موظف هستند تا صورت جلسه ای را تعیین کنند. در ادامه طرفین قرارداد می‌توانند با استناد به این صورت جلسه فرآیند قانونی گرفتن سند رسمی را طی کنند. 

در صورتی که  هدف ساخت و ساز مشارکتی باشد، قوانین کمی پیچیده تر خواهد شد. به این ترتیب باید در ابتدا قرارداد مشارکت در ساخت تنظیم شود و به امضای طرفین  قرارداد برسد. در ادامه سازنده باید پس از صادر شدن شناسنامه فنی ملک، حق و حقوق مالکین را در نظر بگیرد و برای تحویل آپارتمان در موعد مقرر و گرفتن سند تفکیکی برای مالکین اقدام کند. 

در صورتی که سازنده یا فروشنده ملک نسبت به حق و حقوق خریداران بی توجه باشند، مالکین می‌توانند با استناد به مفاد قرارداد  و قرار صدور سند، دادخواست خود را به مراجع قضایی ارائه دهند. در انتها دادخواست توسط کارشناسان قضایی بررسی می‌شود تا سند رسمی آپارتمان نوساز برای خریدار صادر شود. 

دریافت سند
سند زمین قولنامه ای


مراحل گرفتن سند برای زمین قولنامه ای

این روزها با به گوش رسیدن اخبار کلاهبرداری‌های مختلف در حوزه املاک نگرانی‌های افرادی که پیشتر زمین‌های قولنامه ای خریداری کرده اند بسیار زیاد شده است. 

اگر شما هم دارای زمین قولنامه ای هستید، هیچ نگرانی از این بابت نداشته باشید. زیرا می‌توانید با طی کردن چند مرحله مشخص، برای گرفتن سند رسمی اقدام کنید. 

در نخستین مرحله باید یک کپی از سند اولیه در اختیار داشته باشید تا در ادامه بتوانید به واسطه قولنامه‌ها و مدارکی که وجود دارد، قولنامه خود را به ملک مورد نظر ارتباط دهید. 

پس از آن باید اسناد و مدارک هویتی خود را با درخواست همراه سازید تا بخش چشمگیری از مراحل گرفتن سند برای ملک قولنامه ای پشت سر گذاشته شود. 

کارت ملی، شناسنامه، اصل  و کپی از اسناد قولنامه ای، ارائه نقشه ملک، فیش بانکی و... بخشی از این اسناد و مدرک به حساب می‌آید. در صورتی که این مرحله از گرفتن سند با موفقیت پشت سر گذاشته شود، در انتهای این فرآیند  شماره پرونده  ویژه ای به متقاضی اختصاص پیدا میکند. 

برای گرفتن سند با چی ملک همراه شوید

در صورتی که با مراحل گرفتن سند آپارتمان و یا مراحل گرفتن سند آپارتمان نوساز آشنایی ندارید، حتما از نظر کارشناسان مجموعه چی ملک بهره ببرید. زیرا برای گرفتن سند ملک باید فرایندهای مختلف و گاها پیچیده پشت سر گذاشته شود. به این ترتیب تنها در صورتی می‌توان این فرآیند را با موفقیت پشت سر گذاشت که اطلاعات کافی در خصوص روند کار، اسناد و مدارک قابل ارائه و... در اختیار داشته باشید. کارشناسان املاک  مجموعه چی ملک با دانش و تجربه کافی به شما کمک می‌کند تا این فرآیند را در مدت زمانی کوتاه پشت سر بگذارید. 

نکته مهمی که باید در زمان قرارداد ملکی بدانید، اعتبار سند است. کارشناسانی که در دفاتر املاک معتبر فعالیت دارند می‌توانند با مراجعه به سامانه ثبت اسناد و مدارک کشور صحت و سقم اسناد  املاک را بررسی نمایند. 

در صورتی که یک ملک دارای اطلاعات ثبتی باشد و در سامانه کد رهگیری داشته باشد از اعتبار کافی برخوردار است. این اقدام برای افرادی که قصد خرید آپارتمان های نوساز و پیش خرید را دارند بسیار مهم است. زیرا به این ترتیب می‌توانند از فروخته نشدن ملک به شخص یا اشخاص دیگر مطمئن شوند. 

مقاله مرتبط:

با انواع سند ملک آشنا شوید

نویسنده : Super User

تاریخ انتشار :۱۴۰۰/۱۰/۱۳