بلوار مدرس شیراز
بلوار مدرس شیراز

معرفی محله ها

معرفی بلوار مدرس شیراز

بلوار مدرس یکی از بخش‌های مهم شرقی شیراز است. این بلوار قسمت‌های زیادی از شهر را به یکدیگر ارتباط می‌دهد. 

زمان ساخت بلوار مدرس شیراز به دهه 40 باز می‌گردد.  ایده ساخت این بلوار در دوران پهلوی شکل گرفت. در واقع  بلوار مدرس شیراز ساخته شد تا بستر مناسبی را برای ارتباط با باند فرودگاهی جدید شیراز(فرودگاه شهید  دستغیب حال حاضر) فراهم سازد. 

بلوار مدرس دارای 4 باند است. جالب است بدانید که نام این بلوار به عنوان اولین بلوار  چهار بانده شیراز به ثبت رسیده است. 


بلوار مدرس شیراز یا بلوار تشریفاتی

بلوار مدرس پیشینه جالبی دارد. این بلوار در دوران پهلوی ساخته شد و تا مدت‌های طولانی اجازه خرید، فروش و ساخت و ساز در اطراف این بلوار به هیچ کس داده نشد. 

بلوار مدرس شیراز معبری بود که ملکه انگلستان در زمان مراجعه به شیراز  و  بازدید از تخت جمشید از آن عبور می‌کرد. همین موضوع موجب شده بود که  این بلوار به بلوار تشریفاتی شهرت پیدا کند. 

البته سخت گیری برای جلوگیری از ساخت و ساز در اطراف بلوار مدرس چندان دوامی نداشت و پس از مدتی زمین‌های اطراف آن به فروش رسید. اگرچه تا سال‌ها موزه تاریخ طبیعی و کارخانه زیمنس از مهم ترین اماکن موجود در اطراف بلوار مدرس به حساب می‌آمدند، اما حالا شرایط به کلی تغییر کرده است. 


مراکز مهم موجود در بلوار مدرس شیراز

اگر چه تا سال‌های سال اماکن و مراکز مهمی در بلوار مدرس ساخته نشد و این بلوار به نوعی یک معبر انحصاری و ویژه به حساب می‌آمد. اما رفته رفته شرایط تغییر کرد و  حالا مراکز و اماکن اداری و  مهم زیادی در دل این بلوار شکل گرفته است. برخی از مهم ترین مراکزی که  در حال حاضر در بلوار مدرس شیراز به چشم می‌خورند، عبارتند از:

  • نیروگاه گاز
  • اداره کل هواشناسی استان فارس
  • اداره کل اتباع مهاجر
  • اداره گذرنامه کل استان فارس
  • اداره اماکن شیراز
  • اداره کل هواشناسی استان فارس
  • سازمان بهداشت و درمان استان فارس
  • و...
بلوار مدرس شیراز
بلوار مدرس شیراز

بلوار مدرس شیراز از چه  نقاطی می‌گذرد؟

این بلوار مهم که 7.3 کیلومتر طول دارد، از پل کابلی ولیعصر در غرب شروع می‌شود و تا  میدان گلسرخ در شرق امتداد دارد. البته در این میان از مناطق مختلفی مثل: کوی زهرا، بلوار فضیلت، کوی آزادگان، خیابان ایثار، ترمینال مدرس و... عبور می‌کند. 

بلوار مدرس شیراز تحت نظارت 4 منطقه شهرداری این شهر قرار دارد. مناطق 2، 3، 7 و 11   بر روی بخش‌های مختلف این بلوار نظارت دارند. 


نگاهی کلی به موقعیت سکونت در بلوار مدرس شیراز

اگر به دنبال اجاره خانه در شیراز هستید و یا قصد خرید ملک دارید و انتخابتان در میان محله‌های متصل به بلوار مدرس است، بهتر است تا اطلاعاتی کلی در خصوص موقعیت این بلوار به دست آورید. 

اگر  در زمان خرید یا اجاره خانه، دسترسی به وسایل نقلیه عمومی و عبور و مرور  برایتان اولویت دارد، بلوار مدرس شیراز انتخاب ایده آلی خواهد بود. زیرا این بلوار دسترسی آسانی دارد و از طریق خطوط مختلف مترو و  اتوبوس با سایر نقاط شهر ارتباط دارد.   ضمن اینکه ترافیک در محدوده بلوار مدرس شیراز  شدید نیست. 

شما می‌توانید با مراجعه به خط 1 متروی شیراز در مدت زمانی کوتاه به نقاط مختلف  بلوار سفر کنید. 

خط 1 متروی شیراز  ایستگاه‌های: کاوه، فضیلت، رازی، غدیر، جانبازان، فرصت شیرازی، شهید دوران و فرودگاه شهید دستغیب  را در برگرفته است. 

این بلوار از لحاظ بافت فرهنگی نیز موقعیت قابل قبولی دارد و به دلیل داشتن آرامش  می‌تواند یک انتخاب مناسب برای اجاره و خرید خانه یا محل کار باشد. 

میزان جرم، جنایت و خشونت در منطقه بالا نیست و خوشبختانه اهالی محل از سطح فرهنگ قابل قبولی برخوردار هستند. 

اگر بخواهیم وضعیت بلوار مدرس شیراز را از لحاظ وضعیت رفاهی(وجود سینما، پارک، شهربازی، مراکز خرید و...) بررسی کنیم، باید بگوییم که این بلوار  با در نظر گرفتن امکانات رفاهی در شرایطی کاملا معمولی قرار دارد. در واقع  امکانات مورد نیاز ساکنین وجود دارد. اما می‌توان با برنامه‌های منسجم این امکانات را ارتقا بخشید. 

مجتمع تجاری غدیر و مجتمع تجاری اطلسی دو مرکز خرید شناخته شده و پر رونق این بلوار هستند. 

سایت چی ملک مجموعه ای قدرتمند و دقیق است که به شما کمک می‌کند در مدت زمانی کوتاه به فایل‌های اجاره و خرید خانه در بلوار مدرس دسترسی پیدا کنید.

نویسنده : Super User

تاریخ انتشار :۱۴۰۰/۹/۲۱