فرق لمینت و پارکت
کفپوش ساختمان

معماری و دکوراسیون

فرق کفپوش و پارکت و لمینت چیست و کدام بهتر است؟

انتخاب کفپوش یکی از دغدغه مندی‌های افرادی است که به تازگی برای اجاره خانه و یا خرید اقدام کرده اند. 

از آنجایی که پوشش کف بر زیبایی خانه، میزان مصرف انرژی و... تاثیر می‌گذارد، توصیه می‌شود تا با جمع آوری اطلاعات مناسب برای انتخاب آن اقدام کنید و در نهایت تصمیمی هوشمندانه و اگاهانه بگیرید. 

تصمیم داریم تا به دلیل اهمیت پوشش کف در خانه در ادامه این مطلب به بررسی  انواع کفپوش‌ها  و تنوع موجود در بازار با شما صحبت کنیم. 


از اهمیت کفپوش در خانه غافل نشوید

کفپوش در زیبایی دکوراسیون خانه نقش به سزایی بر عهده دارد. به همین دلیل در اکثر مواقع وقتی صحبت از تغییر دکوراسیون خانه به میان می‌آید، طرح تغییر کفپوش‌های خانه نیز مطرح می‌شود. زیرا اگر کفپوش‌ها از همخوانی مناسبی با مبلمان و نورپردازی خانه برخوردار باشند، فضایی هماهنگ و دلنشین را خلق خواهند کرد. 

شما برای پوشش کف انتخاب‌های گسترده ای دارید و می‌توانید از میان انواع پارکت، لمینت و PVC مورد دلخواه خود را انتخاب کنید که در ادامه به معرفی و تفاوت های بین آنها می پردازیم.


پارکت

اگر به دنبال خلق فضایی منحصر به فرد، لوکس و گرم و صمیمی هستید، پارکت‌ها انتخاب مناسبی برای خانه شما هستند. 

پارکت یک نوع پرطرفدار از کفپوش‌ها به شمار می‌رود که از تنه درختان تهیه می‌شود.

تنوع پارکت‌های موجود در بازار به نوع درختی که از آن الوار پارکت گرفته شده است، محدود می‌شود. 

فرق پارکت و لمینت
پارکت

پارکت‌ها قیمت بالایی دارند و در صورت محافظت نشدن در برابر رطوبت خیلی زود از بین می‌روند. به همین دلیل مشتریان محدودی را به سمت خود جلب کرده اند و  اغلب در خانه‌های مجلل و اشرافی مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

فرآیند تولید پارکت نیز بسیار ساده است. در واقع با برش دادن چوب تنه درختان و تبدیل آن به الوار، پارکت تولید می‌شود. 

نکات لازم در استفاده از پارکت

در زمان نصب و  پیاده سازی، این نوع از کفپوش با استفاده از ساب و لاک، الوارها بر روی زمین قرار داده می‌شوند.  

یادتان باشد که پارکت در واقع همان چوب تنه درخت است و خیلی زود در برابر آب واکنش نشان می‌دهد. به همین دلیل اگر جز آن دسته از افرادی هستید که علاقه دارید کف آشپزخانه را در بازه‌های زمانی کوتاه با آب بشویید، پارکت برای شما انتخاب مناسبی نخواهد بود. 

این نوع کفپوش در برابر برخورد اجسام نوک تیز نیز بسیار حساس است و خیلی زود آسیب می‌بیند. 

اگر چه پارکت‌ها قیمت بالا و شرایط نگهداری بسیار دشواری دارند. اما اگر در نگهداری آن کوشا باشید و وسواس به  خرج دهید، عمر طولانی خواهند داشت. 

به طور میانگین و در شرایطی ایده آل عمر مفید این نوع از کفپوش 50 تا 80 سال است.

جالب اینکه پارکت‌ها به دلیل نقش و نگاره‌های طبیعی که دارند، تا پایان عمرشان  ظاهر و نگاره‌های طبیعی خود را حفظ خواهند کرد. 


لمینت

لمینت‌ها از دیگر نمونه‌های کفپوش به شمار می‌روند که از لحاظ ظاهر، شباهت زیادی به پارکت‌ها دارند. اما از نظر فرآیند تولید با پارکت‌ها متفاوت هستند. 

فرق لمینت و پارکت
لمینت

فرق لمینت و پارکت چیست؟

لمینت‌ها در مقایسه با پارکت‌ها قیمت بسیار پایین تری دارند و در برابر رطوبت از مقاومت بسیار بالاتری برخوردار می‌باشند. 

مقرون به صرفه بودن، تنوع بالای ظاهری  و عمر طولانی لمینت‌ موجب شده است تا این نوع کفپوش به یک گزینه پرطرفدار برای مشتریان تبدیل شود. 

شما می‌توانید این نوع از کفپوش را با قیمتی کمتر از سنگ و سرامیک تهیه کنید و این یکی از مهمترین مزایای لمینت به حساب می‌آید. 

لمینت‌ها طرحی چوبی دارند اما به طور مستقیم از الوارهای چوبی تهیه نمی‌شوند. در واقع لمینت‌ از چند لایه چوب فشرده تهیه می‌شوند تا مقاومت بالاتری داشته باشد. 

لازم به ذکر است که نصب لمینت‌ها نیز در مقایسه با پارکت‌ها بسیار آسان تر و کوتاه تر است. 

نکته جالب اینکه شما می‌توانید لمینت‌ را در فضاهای مختلف استفاده کنید. زیرا برای نصب این نوع کفپوش نیازی به چسب نیست. 

در واقع شیارهای نر و ماده ای که در اطراف لایه‌های لمینت  قرار گرفته است، آنها را به هم وصل می‌کند. به همین دلیل این نوع کفپوش برای افرادی که اجاره نشین هستند و همواره به کیفیت دکوراسیون خانه اجاره ای خود اهمیت می‌دهند، انتخاب بسیار مناسبی خواهد بود.  

این ویژگی موجب شده است تا در صورت آسیب دیدن بخشی از لمینت امکان تعویض همان بخش آسیب دیده نیز وجود داشته باشد. 

اگر به تازگی برای اجاره خانه اقدام کرده اید و دارای کودک هستید، می‌توانید قبل از اجرا و نصب لمینت فوم‌های مخصوصی را در کف ساختمان پهن کنید و به این ترتیب خانه خود را در برابر صدا و حرارت عایق کنید. به این ترتیب نگرانی بابت بازی کودکان  و ایجاد سروصدا و مزاحمت برا همسایه‌ها نخواهید داشت. 

ضمن  اینکه این نوع کفپوش در برابر برخورد اجسام نوک تیز نیز بسیار مقاوم است و خیلی دیر لطمه می‌بیند.  

البته بهتر است حتما  با قوانین آپارتمان نشینی آشنا شوید .

لمینت‌ در کنار تمامی ویژگی‌های مثبتی که دارند، در مقایسه با پارکت‌ عمر مفید کوتاه تری دارد. 

به طور میانگین عمر مفید لمینت‌ها 10 سال در نظر گرفته شده است.


پارکت بهتر است یا لمینت؟

اگرچه پارکت و لمینت از لحاظ ظاهری، کیفیت، شرایط نگهداری و قیمت تفاوت‌های فاحشی با یکدیگر دارند، اما هر کدام طرفداران خاص خود را دارد. به همین دلیل نمی‌توان یک گزینه را به عنوان کفپوش برتر معرفی کرد. 

به طور کلی افرادی که به دنبال خلق فضایی گرم، آرام و الهام گرفته شده از طبیعت هستند پارکت‌ را ترجیح می‌دهند. در صورتی که افراد مدافع محیط زیست معتقدند که استفاده از پارکت‌ها موجب از بین رفتن درختان و آسیب دیدن محیط زیست می‌شود. این دسته از افراد لمینت‌ را انتخاب می‌کنند. 


کفپوش PVC

کفپوش‌های PVC از پرطرفدارترین و پرفروش ترین نمونه‌های موجود در بازار ایران است.

اگرچه کفپوش‌های PVC از لحاظ ظاهری تفاوت بسیار زیادی با لمینت و پارکت ندارند، اما از نظر جنس بسیار متفاوت هستند.  
 

 انواع کفپوش
کفپوش PVC

جنس کفپوش‌های PVC از پلاستیکی فشرده است و به دلیل قیمت مناسب و ظاهر زیبا  بیشترین استفاده را در فضاهای اداری، فروشگاه‌ها و مناطق مرطوب دارند.  

در واقع PVC نوعی از پلیمر است و کفپوش‌های PVC از مشتقات چوبی به حساب می‌آیند. شما می‌توانید این مدل را در یکی از دو نوع رولی یا تایلی تهیه کنید. 

کفپوش‌های PVC انتخاب ایده الی برای آشپزخانه و محیط‌هایی که به طور مداوم مورد شست و شو قرار می‌گیرند به حساب می‌آیند. 

اگر چه این نوع از کفپوش در برابر آب و رطوبت بسیار مقاوم است اما در برابر آتش هیچ گونه مقاومتی ندارد و خیلی زود از بین می‌رود. 


تفاوت کفپوش PVC با پارکت و لمینت چیست؟

یکی از ویژگی‌های مثبت کفپوش‌های PVC در مقایسه با پارکت و لمینت،  ایجاد سر و صدای کمتر است. یعنی راه رفتن شما بر روی کفپوش‌های PVC در مقایسه با پارکت و لمینت صدای خیلی پایین تری ایجاد می‌کند. 

نتیجه گیری

اگر شما قصد خرید خانه و دارید و برای انتخاب نوع کفپوش تردید دارید با یک نگاه کلی باید بگوییم که هر یک از انواع کفپوش‌ها ویژگی‌های منحصر به فردی دارند و نمی‌توان یک گزینه را به عنوان بهترین انتخاب اعلام کرد. به همین دلیل باید پیش از انتخاب در خصوص هریک از انواع کفپوش‌ها مطالعه کنید و با نیازسنجی دقیق انتخابی بهینه داشته باشید. شما می‌توانید وابسته به سلیقه، نیاز، بودجه و سبک دکوراسیون خود یکی از انواع کفپوش را انتخاب کنید.

نویسنده : Super User

تاریخ انتشار :۱۴۰۰/۹/۹