سوله چیست
سوله چیست

معماری و دکوراسیون

سوله چیست و چه کاربردی دارد؟

سوله‌ها سازه‌هایی بدون ستون میانی هستند که برای ساخت آنها از متریال فلز استفاده می‌شود و سقف به شکل شیب دار طراحی و اجرا می‌شود. 

به طور کلی سوله کاربردهای بسیار زیادی در سرتاسر جهان دارد و در حوزه‌های مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد. 

کارایی این نوع از سازه‌های فلزی به قدری زیادی است که در حال حاضر عنوان کاربردی ترین سازه‌های فولادی در جهان، از آن سوله‌ها شده است. 

سوله و ویژگی‌های کلی آن

شاید این سوال برایتان مطرح شده باشد که سوله در چه مکان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در حال حاضر لقب پرکاربردترین سازه فولادی را از آن خود کرده است؟ 

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که سوله تقریبا در 90 درصد صنایع مورد استفاده قرار میگیرد. این صنایع از سالن‌های پرورش دام و طیور گرفته تا آشیانه هواپیما، سالن‌های ورزشی، انبار و... را شامل می‌شود. 

به طور کلی همواره در بخش صنعت و تولید به فضاهای مناسب و استاندارد برای توسعه کار نیاز است. به همین علت وجود سوله در این بخش الزامی خواهد بود.

این سازه فلزی بستری را برای بخش تولید و صنعت فراهم می‌کند تا بتوان در شرایطی ایده آل خط تولید را به راه انداخت. 

همان طور که حتما می‌دانید، برای راه اندازی خط تولید به ماشین آلات و ابزار  متعدد نیاز است که در برخی از مواقع ابعاد بزرگ این ماشین آلات جایگذاری آنها و راه اندازی خط تولید را با مشکل مواجه می‌کند. 

با وجود سوله این مشکل به راحتی رفع خواهد شد. زیرا اندازه، ارتفاع و دهانه سوله با توجه به نیاز و شرایط موجود، قابل تغییر خواهد بود و می‌توان نیازهای موجود را در زمان طراحی و پیاده سازی این سازه فلزی مدنظر داشت. همین ویژگی موجب شده است تا سوله در نزد صنایع مختلف مورد توجه قرار بگیرد. زیرا به این ترتیب می‌توانند با در نظر گرفتن دهانه ای بزرگ برای این نوع از سازه، چندین خط تولید را به راحتی به راه بیاندازند. 

از وجود قابلیت تغییر در طراحی و دهانه عریض این سازه فلزی که بگذریم، باید به ارتفاع زیاد و عدم وجود ستون در آن اشاره کنیم. این دو ویژگی از دیگر علل محبوبیت سوله ها به حساب می‌آیند. 

این سازه های فولادی ارتفاع زیادی دارند. به  این ترتیب می‌توان به راحتی ماشین آلات عظیم الجثه را به درون آن انتقال داد.  

نکته مهم دیگر عدم وجود ستون در سوله است. همه ما می‌دانیم در تمامی سازه‌های مرتفع و گسترده برای برقراری از ستون استفاده می‌شود. اما این سازه فلزی از این قاعده کلی مستثنی است. به این ترتیب سوله‌ها بدون وجود ستون پیاده سازی می‌شوند. همین موضوع موجب استفاده حداکثری از فضای داخلی می‌شود. 

سوله
ویژگی های سوله

یکی از موارد مهمی که موجب کارایی و محبوبیت بالای سوله در صنایع مختلف شده است، مربوط به انعطاف پذیری آن همسو با شرایط محیطی است. 

به طور کلی می‌توان این سازه فلزی را با توجه به شدت بارش برف و باران، میزان وزش باد در منطقه و... طراحی کرد. 

در واقع سوله‌ها به راحتی با خواسته و شرایط همگام می‌شوند تا بتوان به بهترین شکل از آنها بهره برد. 

آشنایی با انواع سوله

چنانچه قصد خرید و یا اجاره سوله را دارید بهتر است با انواع سوله و کاربری آشنا شوید.

به طور کلی می‌توان سوله‌ها را با توجه به کاربردی که در صنایع و بخشهای مختلف دارند، به سه نوع زیر دسته بندی کرد:

سازه فولادی سنگین:

 همان طور که از نام این سازه مشخص است، کاربرد آن در صنایع گسترده، سنگین، پیچیده و پیشرفته است. به طور کلی از سوله سنگین در پالایشگاه‌ها، کارخانجات بزرگ و... استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که هزینه طراحی و پیاده سازی سوله‌های سنگین به نسبت دو  نوع دیگر بالاتر خواهد بود. 

سازه فولادی نیمه سنگین: 

از سوله‌های نیمه سنگین برای تولید  کالا و محصول استفاده می‌شود. از آنجایی که حجم کار و بارهای وارد شده در این بخش زیاد است، به سوله‌های نیمه سنگین نیاز خواهد بود. عموما برای تهیه و تولید قطعات و لوازم یدکی از سازه‌های فلزی نیمه سنگین استفاده می‌شود. 

سازه فولادی سبک: 

همانطور که از نام سوله‌های سبک مشخص است، فشار و بار سنگینی بر این سازه وارد نخواهد شد. این نوع از سازه فولادی برای اقدامات ساده با اهداف جزئی کارایی دارد. ضمن اینکه هزینه اجرای سازه فلزی سبک به نسبت دو نوع قبلی بسیار پایین تر است. 

کاربرد سوله

همان طور که پیشتر اشاره شد، سوله در بخش‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال شما می‌توانید کارایی این سازه فلزی را در  بخش‌های صنعتی، تولیدی، بزرگ مقیاس، خدماتی و... ببینید. 

کاربرد سوله در بخش‌های مختلف 

در یک نگاه کلی می‌توان بیشترین کاربرد سوله را به موارد زیر خلاصه کرد:

  • صنایع غذایی
  • صنایع ساختمانی
  • قطعه سازی و ماشین سازی
  • فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی
  • مجتمع‌های فرهنگی – ورزشی
  • پارکینگ
کاربرد سوله
کاربرد سوله

سازه فلزی  چه کاربردی در صنایع غذایی دارد؟

همواره این نکته را به خاطر داشته باشید که راه اندازی سوله‌ها به منظور تامین مواد غذایی با قوانین و شروط بیشتری همراه است.

از آنجایی که مواد خوراکی به طور مستقیم با سلامت انسان‌ها در ارتباط است، باید به دنبال راهکارهای اساسی به منظور تامین شرایط ایده آل و استاندارد باشیم. به عنوان مثال برای تولید مواد خوراکی به سوله سردخانه نیاز است و برای تامین فرآورده‌های گوشتی به سازه فولادی کشتارگاه احتیاج خواهد بود. 

سازه فلزی  چه کاربردی در صنایع ساختمانی دارد؟

به طور کلی برای تامین نیازمندی‌های واحدهای ساختمانی اعم از: سرامیک، درب، پنجره، شیشه، شیرآلات و ... به راه اندازی بخش‌های تولیدی متنوع نیاز خواهد بود. با وجود سوله می‌توان به راحتی بستر ایمنی را برای راه اندازی خط تولید کارخانه‌ها فراهم کرد. 

سازه فلزی  چه کاربردی در قطعه سازی و ماشین سازی دارد؟

یکی از کاربری‌های مهم و البته بسیار کاربردی سوله مربوط به قطعه سازی است. 

همانطور که می‌دانید در جهان امروز زندگی ما با دنیای ماشینی پیوند عجیبی پیدا کرده است. به طوری که برای پیشبرد اهدافمان در بخش‌های متنوع به ماشین آلات و ابزار متنوع نیاز است. ضمن اینکه با توجه به پیشرفت علم و بالاتر رفتن سطح توقع بشر، روز به روز بر تعداد این نیازمندی‌ها افزوده می‌شود. همین موضوع موجب می‌شود تا تولید ماشین آلات افزایش پیدا کند.

نکته دیگر اینکه تمامی ‌ماشین آلات با گذشت زمان فرسوده و مستهلک می‌شوند و نیاز به تعمیر و تعویض قطعات پیدا می‌کنند. به این ترتیب می توان با کمک صنعت قطعه سازی به دو نیاز اساسی تولید ماشین آلات تازه و تامین قطعات مورد نیاز ماشین‌های مستهلک پاسخ داد. 

علاوه بر موارد گفته شده، قطعه سازی در بخش‌های متنوعی مثل: کشاورزی، خودروسازی، راهسازی و... استفاده می‌شود. به طور کلی برای تولید قطعات در هر یک از این بخشها به دقت  بالا و فضای کافی و درخور نیاز خواهد بود. با وجود سوله می‌توان به راحتی نیازمندی‌ها را پوشش داد. 

سازه فلزی  چه کاربردی در فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی دارد؟

در برخی از مواقع سوله در ابعاد بسیار بزرگ و پیچیده طراحی و پیاده سازی می‌شود. عمدتا این اتفاق زمانی می‌افتد که صحبت از پروژه‌های نفتی و پتروشیمی در میان باشد. 

به طور کلی پیشبرد  پروژه‌های نفتی و پتروشیمی بدون وجود سوله امکان پذیر نخواهد بود. ضمن اینکه برای اجرای چنین پروژه‌های گسترده و حساسی باید شرایط ایده آل و استانداردی فراهم شود و پس  از ایجاد بستری ایمن، فعالیت‌ها آغاز شود. 

سازه فلزی  چه کاربردی در مجتمع‌های فرهنگی – ورزشی دارد؟

سالن‌های ورزشی همان سوله‌های ورزشی هستند سقف بلندی دارند و برای برگزاری مسابقات ورزشی مورد استفاده قرار میگیرند.  

در بسیاری از مواقع سازه فلزی برای ایجاد فضای مناسب برای فرهنگ و هنر نیز استفاده می‌شود. به طوری که در حال حاضر بسیاری از سالن‌های تئاتر، آمفی تئاتر و سالن اجتماعات با استفاده از سوله راه اندازی شده اند. 

سازه فلزی  چه کاربردی در پارکینگ‌ها دارد؟

در بسیاری از مواقع سوله به منظور تامین فضایی تحت عنوان پارکینگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی سوله پارکینگ  از نوع سبک است  و می‌توان از آن برای پارک خودروی پرسنل مجموعه‌های اداری استفاده کرد. ایجاد فضایی برای توقف موقت خودروهای باربری، ایجاد پارکینگ طبقاتی و...  از دیگر موارد کاربرد آن به شمار می‌رود. 

سخن آخر

در این مقاله از چی ملک به مفهوم انواع سوله و کاربرد آن پرداختیم چنانچه قصد خرید سوله دارید رو لینک داده شده کلیک کنید و طبق شهر و منطقه و با شرایط خود قیمت انواع سوله را مشاهده کنی

نویسنده : Super User

تاریخ انتشار :۱۴۰۰/۱۰/۲۱