قصردشت شیراز
قصردشت بهشت شیراز

معرفی محله ها

با قصردشت بهشت شیراز آشنا شوید

قصردشت محله‌ای است در شیراز که از آن به عنوان بهشت شیراز یاد می‌کنند. همانطور که می‌دانید شیراز شهری است پر جمعیت که به محله‌های متعددی تقسیم می‌شود. هر یک از این محلات دارای پیشینه‌ای مجزا هستند. برخی از آنها بافتی جدید و امروزی داشته و در مقابل تعدادی دیگر از محلات آن پس از گذشت سالیان دراز همچنان بافت قدیمی خود را حفظ کرده‌اند. 

طبیعتا قیمت خرید و اجاره خانه در هر یک از این محلات با توجه به بافت و موقعیتشان در شیراز متفاوت است. این موضوع به نفع کسانی است که قصد اجاره خانه در شیراز را دارند. چون با وجود محلات مختلف هر یک از متقاضیان خرید یا اجاره خانه در شیراز می‌توانند با توجه به بودجه خود در منطقه‌ای مناسب شرایطشان ساکن شوند. 

یکی از سوالاتی که برای متقاضیان سرمایه گذاری در شیراز پیش می‌آید، این است که بهترین محله برای سرمایه گذاری در این شهر کدام است؟ شیراز شهری است که محلات مختلفی در آن برای سرمایه گذاری و زندگی وجود دارد که یکی از آنها محله قصردشت است. از این رو اگر شما هم قصد خرید زمین در شیراز را دارید، بهتر است که ابتدا با قصردشت شیراز آشنا شوید.

محله قصردشت شیراز از گذشته تا به امروز

همانطور که می‌دانید تمامی شهرها از گذشته تا به الان گسترش یافته و هیچ یک از همان ابتدا به شکل امروز نبوده‌اند. حال محله قصردشت شیراز نیز از این قاعده کلی مستثنی نیست. 

قصردشت هم در گذشته روستایی کوچک در نزدیکی شیراز بوده که به مرور زمان و به دنبال افزایش جمعیت و بالا رفتن تقاضا برای مسکن و شهرنشینی گسترش یافته است. توسعه و گسترش قصردشت تا جایی ادامه یافت که دیگر با شهر شیراز یکی شد و امروزه آن را به عنوان یکی از محله‌های دوست داشتنی شیراز می‌شناسیم. 

از آنجایی که قدمت محله قصردشت شیراز به زمان زندیه برمیگردد، خیلی راحت با قدم زدن در کوچه پس کوچه‌های آن می‌توان به تاریخ و فرهنگ سنتی حاکم در آن پی برد.

بد نیست بدانید که در گذشته به دلیل وجود یک مسجد سنگی در این محله آن را مسجد بردی می‌نامیدند و بعدها نام آن به قصردشت تغییر پیدا کرد. البته ناگفته نماند که هنوز هم عده‌ای آن را با نام مسجد بردی می‌شناسند. 

در این میان شاید برایتان سوال شود که دلیل تغییر اسم این محله از مسجد بردی به قصردشت چه بوده است؟ آیا با گذشت زمان تغییراتی مثل ساخت قصر یا پی بردن به وجود دشتی خاص در این محله منجر به تغییر نام آن به چنین اسمی شده است؟ در راستای پاسخ به این سوال باید بگوییم که تا به امروز هیچ دلیل خاصی برای انتخاب نام قصردشت پیدا نشده است!

باغ‌های متعدد قصردشت باعث شده تا این محله هوایی پاکیزه و مطلوب داشته باشد و از این رو افراد زیادی به منظور سرمایه گذاری جهت خرید زمین در شیراز و باغ شهری شیراز به این محله روی می‌آورند. همچنین میوه‌های حاصل از باغات قصردشت منبع تامین کننده میوه شهر محسوب می‌شوند.

بیشتر بخوانید: باغ شهری چیست؟

اهمیت باغ‌های قصردشت برای شیراز

همانطور که پیشتر گفته شد قصردشت دارای باغ‌های متعددی است که سهم زیادی در هوای خوب و تامین میوه‌های شهر دارند. منتها طی سه دهه اخیر به دلیل افزایش جمعیت و بی توجهی شهرداری به این محله تعداد زیادی از باغ‌های قصردشت تخریب و تبدیل به مناطق مسکونی شد. از این رو برآورد می‌شود که اگر همچنان باغ‌های قصردشت تخریب شوند، در آینده‌ای نه چندان دور شاهد از بین رفتن تعادل هوای پاک شیراز خواهیم بود.

با وجود این موضوع ناراحت کننده قصردشت هنوز هم محله‌ای با صفا است که باغ‌های زیبا و دلربای آن به حفظ پاکیزگی هوای شیراز کمک کرده و هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. از این رو می‌توان گفت که بهار، تابستان و پاییز از جمله بهترین فصولی هستند که می‌توانید از این محله زیبا و دوست داشتنی دیدن کنید. 


 

محله قصردشت شیراز
امکانات محله قصردشت شیراز

امکانات محله قصردشت شیراز

جدا از وجود درمانگاه، بیمارستان و داروخانه‌های متعدد می‌توان به وجود مجتمع‌های تجاری مختلف در این محله هم اشاره کرد. 

مجتمع‌های این محله به بخش‌های مختلفی از جمله پوشاک، وسایل موسیقی، طلا و جواهرات، لوازم تحریر، فروش ساعت، وسایل منزل، مبلمان، اسباب بازی و... تشکیل شده و از این رو کلیه مایحتاج خود را از این طریق می‌توانید برطرف کنید. 

مشخص است که حتی اگر از گردشگران قصردشت هم باشید، به راحتی قادر خواهید بود که برای عزیزانتان سوغاتی تهیه کنید.

همینطور باید در نظر داشت که رستوران‌ها و کافه‌ها و همچنین سالن‌های  سینما و تئاتر موجود در مجتمع‌های تجاری یک گزینه ایده آل برای رفع خستگی بعد از یک خرید طولانی محسوب می‌شوند.


قیمت و ارزش محله قصردشت

همانطور که می‌دانید خرید زمین یا اجاره خانه در شیراز به عوامل مختلفی مثل نزدیک بودن منطقه مورد نظر به مرکز شهر، آب و هوای منطقه، امکانات و بافت هر محله بستگی دارد. در نتیجه نمی‌توان قیمت مشخصی را با توجه به تغییرات موجود در بازار مسکن مطرح نمود. 

از این رو بهترین کار برای بدست آوردن قیمت‌های دقیق خرید و اجاره خانه، خرید زمین و... در شیراز این است که با خیال راحت از چی ملک کمک بگیرید.

اما بطور کلی می‌توان گفت که اگر قصد اجاره خانه، خرید زمین در شیراز و یا خرید باغ شهری شیراز را دارید، باید بدانید که محله قصردشت به دلیل داشتن باغ‌های مختلف و قدمت بالای خود جزو محله‌های قدیمی و گران شیراز محسوب شده و از این رو برای هرگونه اقدام سرمایه گذاری یا زندگی در آن باید به اندازه کافی بودجه داشته باشید. 

با اعتماد به چی ملک دیگر لازم نیست که همانند شیوه‌های قدیمی زمان زیادی را صرف تحقیق و پرس و جو از بنگاه‌های مختلف و مردم هر محله کنید. چراکه بخش‌های مختلف موجود در چی ملک مثل قیمت گذاری دقیق خرید، اجاره و رهن خانه، زمین، باغ شهری و... همگی به شما کمک می‌کنند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن ملک مورد نظر خود را پیدا کرده و جهت بدست آوردن آن اقدامات لازم را انجام دهید.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که از داخل همین صفحه بر روی لینک‌های مورد نظرتان کلیک کنید تا در نهایت به بخش مربوطه هدایت شوید.


 

نویسنده : Super User

تاریخ انتشار :۱۴۰۰/۸/۳