باغ شهری چیست
با باغ شهری شیراز آشنا شوید

معماری و دکوراسیون

باغ شهری چیست؟

باغ شهری اصطلاحی است که حتما به گوشتان خورده است. سوالی که مطرح می‌شود این است که تا چه حد با باغ شهری شیراز و بطور کل نحوه پیدایش باغ شهری آشنایی دارید؟ 

اگر بخواهیم نگاهی کلی به زندگی انسان از گذشته تا به الان داشته‌باشیم، به‌راحتی متوجه این قضیه می‌شویم که امروزه افراد از فضای سبز و طبیعت بکر فاصله گرفته‌اند. چون رفته رفته با افزایش جمعیت و تقاضا برای مسکن چاره‌ای به غیر از گسترش شهرها و روی آوردن انسانها به زندگی شهرنشینی باقی نماند.

ممکن است افراد زیادی را در اطراف خود مشاهده کنید که خواهان زندگی در یک محیط زیبا، سبز و آرامش بخش هستند تا فقط کمی از زندگی تجملاتی شهری و شلوغی و آلودگی‌های ناشی از آن فاصله بگیرند. گاهی نیز افرادی که درگیر مشغله‌های شدید کاری خود هستند، مایلند مدتی را به دور از هرگونه تکنولوژی و امکانات پیشرفته‌ای سپری کنند تا به آرامش ذهنی برسند.

راستش را بخواهید امروزه با توجه به اینکه در عصر تکنولوژی زندگی می‌کنیم، دور شدن از فضا و امکانات مدرن کمی مشکل بنظر می‌رسد. با این حال برای یک زندگی با کیفیت بهتر است که میان زندگی امروزی و زندگی به سبک قدیم تعادل و نوعی ارتباط برقرار کنیم.

باغ شهری دقیقا ایده‌ای بود که برای برقراری همین اصل مهم مطرح و اجرا گردید. حال سوالاتی که در این میان مطرح می‌شوند، عبارتند از اینکه باغ شهری چیست، وجود آن چه فایده‌ای برای ما دارد و هدف اصلی از اجرایی کردن طرح آن چه بوده‌است؟ برای رسیدن به جواب هر یک از این سوالات بهتر است تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

 باغ شهری چیست
با باغ شهری شیراز آشنا شوید

 

هدف از طرح باغ شهری

همانطور که کمی پیشتر گفته‌شد، ایده باغ شهری پیشنهادی بود که به منظور درآمیختن زندگی شهری و روستایی مطرح گردید. به بیان واضح‌تر باغ شهری همانند هر شهر یا روستایی یک منطقه کاملا مجزا محسوب شده که تعدادی از ویژگی‌هایش مربوط به زندگی شهرنشینی و تعدادی دیگر مربوط به زندگی روستانشینی است. البته این موضوع فقط یکی از اهداف مربوط به اجرای طرح باغ شهری است.

از جمله دیگر اهدافی که این ایده به دنبال خود داشت، می‌توان به فراهم کردن محیطی مناسب برای زندگی کشاورزان و کارگران اشاره کرد. چون همانطور که می‌دانید با افزایش جمعیت و به دنبال آن افزایش تقاضا برای مسکن حتی روستاها و شهرهای کوچک گسترش یافتند و عده‌ای در این میان به فکر مهاجرت به سایر شهرها افتادند. در نتیجه باغ شهری راه حلی برای مسئله کمبود مسکن محسوب می‌شد.

علاوه بر این موضوع فاصله محل زندگی و محیط کاری در باغ شهری کم بوده و افراد به راحتی در این منطقه می‌توانند کار پیدا کنند. همچنین باید توجه داشت که باغ شهری متشکل از مناطق کشاورزی، صنعتی و مسکونی در کنار یکدیگر است که همین امر سبب شده تا شاهد ترکیب زندگی شهری و روستایی با یکدیگر باشیم. نکته حائز اهمیت در این خصوص این است که تشکیل باغ شهری باعث حفاظت از طبیعت بکر و هوای پاکیزه هم می‌شود.

از آنجایی که باغ شهرها نزدیک به شهرهای بزرگ ساخته می‌شوند، هم به فضای سبز اطراف شهری افزوده می‌شود تا مردم برای کمی استراحت و دریافت آرامش در اوقات فراغت خود به آنها مراجعه کنند و هم اینکه در صورت لزوم می‌توان در این مناطق سکونت کرد.

شاید با خودتان فکر کنید که ایده باغ شهری مسئله‌ای تازه مطرح شده است؛ اما باید بدانید که باغ شهری از قدیم وجود داشته و امروزه گسترش چشمگیری پیدا کرده‌است. به عنوان مثال تعدادی از شهرهای محبوب کشورمان مانند زنجان، تبریز، نطنز و حتی تهران در گذشته‌های بسیار دور به همین طریق شکل گرفته‌اند. پس باید توجه داشت که احداث یک باغ شهری در نهایت پس از سالیان طولانی می‌تواند به تشکیل یک شهر بزرگ ختم شود.

ایجاد فضای سبز به کمک باغ شهری

بر کسی پوشیده نیست که نیاز به فضای سبز و پاک در شهر پرجمعیت و آلوده‌ای مثل تهران بسیار مهم و حیاتی محسوب می‌شود؛ اما تحقق این امر چگونه صورت می‌گیرد؟ همانطور که می‌دانید بافت قدیمی در همه شهرها دیده می‌شود که برخی از آنها خالی از سکنه بوده و تنها گوشه‌ای از شهر را اشغال کرده‌اند.

حال برای دستیابی به فضای سرسبز نیز می‌توان با تخریب این محله‌های مخروبه و تبدیل آنها به باغ شهر به فضای سبز شهر افزود. این اقدام به زیباتر شدن فضای شهری، از بین رفتن بافت قدیمی و ایجاد هوای پاک کمک می‌کند.

منبع آب باغ شهری

همانطور که کمی قبلتر گفته شد، باغ شهری به ایجاد فضای سبز بیشتر کمک می‌کند. آیا با توجه به این مسئله در هر نقطه‌ای که توجهمان را جلب کند، می‌توانیم اقدامات لازم را جهت ایجاد باغ شهری انجام دهیم؟ قطعا نه. بنابراین خیلی راحت می‌توان فهمید که برای احداث این مناطق به آب کافی جهت آبیاری درختان و رسیدگی کامل نیاز است.

باید گفت که قبل از اجرای طرح باغ شهری شیراز نقطه مورد نظر را از جهات مختلف مثل دسترسی به منبع آب مناسب بررسی می‌کنند. در این راستا سیستم‌های مکانیزه آبیاری و پساب شهرها جهت تامین منابع آبی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

باغ شهری شیراز
با باغ شهری شیراز آشنا شوید

خرید ویلا در باغ شهری

شاید با خودتان فکر کنید که در باغ شهری خبری از ساختمان‌های لوکس امروزی نیست؛ اما در این مناطق هم همانند سایر شهرها ساختمان‌های چند طبقه نوساز خودنمایی می‌کنند. البته نمی‌توان از وجود خانه‌های ویلایی قدیمی و جدید در میان ساختمان‌های امروزی ساخته شده در باغ شهری غافل شد.

چنانچه قصد خرید ویلا در باغ شهری شیراز را دارید، باید بدانید که قیمت خانه‌های ویلایی در این منطقه گران بوده و برای اینکه صاحب یکی از این خانه‌های باصفا و دلنشین شوید، باید بودجه کافی داشته‌باشید.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی بسیاری از کسب و کارها اینترنتی شده و دیگر همانند قدیم نیازی به پرس و جو و یا تحقیق حضوری از اشخاص نیست. به عبارتی می‌توانید با مراجعه به سایت‌های قابل اعتماد اطلاعاتی که می‌خواهیم را بدست آوریم و از این طریق نیازهایمان را در کوتاه‌ترین زمان ممکن برآورده نماییم. این شیوه تحقیق و بررسی به خصوص برای افراد پر مشغله‌ای که سخت درگیر کار هستند، بسیار کارآمد و مفید تلقی می‌شود.

حال اگر شما نیز به فکر خرید باغ شهری شیراز و خرید ویلا در این منطقه زیبا هستید، تنها کافی است با کلیک بر روی لینک‌های موجود در صفحه چی ملک کلیک کنید تا به اطلاعات دقیقی در خصوص تازه‌ترین اخبار مربوط به بازار مسکن از قبیل خرید ملک، شرایط لازم برای خرید و اجاره، محدوده قیمت و... دسترسی پیدا کنید.

نویسنده : Super User

تاریخ انتشار :۱۴۰۰/۷/۱۴