پیش خرید خانه
مزایا و معایب پیش خرید خانه

راهنمای خرید و اجاره خانه

مزایا و معایب پیش خرید خانه

دیگر افزایش سرسام آور قیمت خرید خانه بر کسی پوشیده نبوده و از همین رو باید به فکر چاره بود. چون هر چه قیمت خرید خانه مرتبا افزایش یابد، طبیعتا قدرت و توانایی افراد برای خرید کاهش یافته و به دنبال آن صاحبخانه شدن دیگر به آرزویی دست نیافتنی تبدیل می‌شود. پیش خرید خانه یکی از راه‌هایی است که در این دوره و زمانه به کمک آن می‌توان صاحب خانه شد. 

خوشبختانه پیش خرید خانه به افراد کمک می‌کند تا فشار مالی کمتری را برای خرید خانه مورد علاقه‌شان متحمل شوند؛ اما تا چه اندازه با این معامله آشنا هستید؟ 
نباید فراموش کنید که نداشتن آگاهی کافی در این زمینه می‌تواند منجر به بار آمدن خسارات جبران ناپذیری شود و به همین خاطر قبل از آنکه به این سمت و سو کشیده شوید باید اطلاعاتتان را در این خصوص تا جای ممکن بالا ببرید. 

آشنایی با مفهوم پیش خرید خانه

قبل از اینکه با مزایا و معایب پیش خرید خانه آشنا شوید، بهتر است که نسبت به مفهوم آن شناختی کلی پیدا کنید. در واقع مفهوم این نوع معامله کاملا از نامش پیدا است، به خرید خانه‌های نیمه ساخته‌ای که هنوز مدتی تا تکمیل ساخت آنها زمان باقی مانده، پیش خرید خانه می‌گویند. 

شاید از خودتان بپرسید که پیش خرید خانه برای کدام دسته از افراد مناسب‌تر است؟ در راستای پاسخ به این سوال باید بگوییم که پیش خرید خانه به نوعی برای تمامی افراد می‌تواند مفید و سودمند باشد. 

به عنوان مثال تصور کنید که شخصی تنها به مبلغ کمی برای خرید خانه مورد علاقه‌اش نیاز دارد و بدون آن پول قادر به خرید آن ملک نخواهد بود و این موضوع در حالی است که آن شخص با همان بودجه‌ای که در دست دارد، می‌تواند خانه‌ای را پیش خرید کرده و به این ترتیب در آینده‌ای نه چندان دور صاحب یک خانه شود.

همچنین کسانی هم که برای خرید خانه از لحاظ مالی با محدودیت بودجه مواجه نیستند، می‌توانند بخشی از مال خود را از این طریق خرج کرده تا صاحب ملکی شوند و مابقی سرمایه‌شان را در امر دیگری سرمایه گذاری نمایند. در چنین شرایطی با انجام دو معامله مختلف در یک زمان هم می‌توان صاحب خانه شد و هم اینکه از انجام معامله‌ای دیگر سودی جداگانه بدست آورد.

پس با این حساب می‌توان نتیجه گرفت که معامله رایج پیش خرید خانه برای افراد مختلف صرف نظر از هر شرایطی که دارند، مفید و کاربردی محسوب می‌شود. 

 

پیش خرید خانه
مزایای خرید خانه

همچنین بخوانید: کد رهگیری املاک چیست و نحوه دریافت آن چگونه است؟

مزایای پیش خرید خانه 

اولین موردی که از آن به عنوان مزیت پیش خرید خانه می‌توان یاد کرد، تفاوت قیمت آن در مقایسه با املاک کامل ساخته شده است. به بیان واضح‌تر چنانچه قصد پیش خرید خانه‌ای را داشته باشید، چیزی حدود 10 الی 30% مبلغ کمتری را در ازای آن پرداخت خواهید کرد تا نسبت به زمانی که بخواهید خانه تکمیل شده‌ای را خریداری نمایید.

در این میان نباید از این نکته غافل شد که شما در پیش خرید خانه قیمت کمتری را پرداخت می‌کنید، ولی پس از تکمیل مراحل ساخت می‌توانید آن را به قیمت روز برای فروش بگذارید و در نتیجه از این طریق صاحب سود خواهید شد.

خوشبختانه نه تنها قیمت پیش خرید خانه کمتر از خرید خانه‌های آماده است، بلکه می‌توانید همان مبلغ را هم در قالب قسط پرداخت کرده و از این رو فشار کمتری را برای خرید آن احساس خواهید کرد.

صرف نظر از مزایای مالی پیش خرید خانه باید این نکته را هم به خاطر داشت که با توجه به نیمه ساخت بودن ملک مورد نظر قادر خواهید بود که نظرات شخصی خود را در طراحی بخش‌هایی از خانه اعمال نمایید تا در نهایت خانه خریداری شده از لحاظ ظاهری تطابق بیشتری با سلیقه‌تان داشته باشد.

معایب پیش خرید خانه

همانطور که می‌دانید هر چیزی در این دنیا در کنار خوبی‌هایش نقاط ضعفی هم دارد و از این رو یک معامله ملکی نیز از این قاعده کلی مستثنی نیست. در نتیجه حال که با مزایای پیش خرید خانه آشنا شده‌اید، بهتر است که قبل از هرگونه اقدامی در این خصوص نسبت به معایب آن نیز آگاهی یابید.

یکی از مشکلات رایج در رابطه با معامله پیش خرید خانه که افراد زیادی با آن مواجه شده‌اند، فروش ملک ناتمام به چند نفر در یک زمان واحد می‌باشد. در واقع متاسفانه کلاهبرداری در این نوع معامله زیاد بوده و به همین خاطر باید به خوبی در مورد آن تحقیق کرده و با آگاهی کامل جهت انجام آن اقدام نمایید. 

همچنین ممکن است سازنده بنا به دلایل مختلفی چون نداشتن بودجه کافی، مصالح با کیفیت، نوسانات موجود در بازار مسکن و بسیاری موارد دیگر از ادامه ساخت ملک صرف نظر کرده و شما بمانید و یک خانه نیمه تمام که نه خودتان قادر به استفاده از آن هستید و نه کسی حاضر به خرید آن از شما است. طبیعتا در چنین وضعیتی این معامله چیزی جز ضرر برای شما نخواهد داشت.

در کنار موارد گفته شده این احتمال هم وجود دارد که پس از اتمام و تکمیل پروسه ساخت ملک از نقشه کشی داخلی آن خوشتان نیاید و تمام تصوراتتان از خانه‌ای که خریداری کرده‌اید، از بین برود.

 

پیش خرید خانه
معایب خرید خانه

 

نکات مهم پیش خرید خانه

در رابطه با پیش خرید خانه نکات مختلف و بسیاری وجود دارد که به خوبی باید در مورد آنها تحقیق نمایید. با این حال به برخی از این نکات در ادامه اشاره می‌کنیم.

همانطور که پیشتر گفته شد در معامله‌ای چون پیش خرید خانه احتمال وقوع کلاهبرداری بسیار زیاد بوده و از همین رو باید به دنبال راهی جهت جلوگیری از آن باشید. به منظور جلوگیری از وقوع هرگونه کلاهبرداری در این امر قرارداد این معامله را حتما باید در دفاتر رسمی اسناد امضا نمایید. 

فراموش نکنید که ذکر جزئیات در قرارداد بسیار مهم و حیاتی است. جزئیاتی چون ویژگی‌های واحد خریداری شده توسط شما، موعد تحویل ملک و... از جمله مواردی هستند که ذکر کردن آنها در قرارداد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

همچنین بهتر است خانه‌های نیمه تمام را کمی قبل از اتمام مراحل کار پیش خرید کنید تا با توجه به این موضوع بابت تکمیل شدن آن اطمینان بیشتری حاصل نمایید. 

علاوه بر اینها به یاد داشته باشید که از اعتبار و بنام بودن طرف مقابل قرارداد تان مطمئن شوید. به بیان واضح‌تر برای منعقد کردن قراردادهای ملکی به هر شخصی اعتماد نکنید.

چنانچه قصد پیش خرید خانه دارید، باید به خوبی در رابطه با قوانین آن مطالعه کرده و در نهایت با آگاهی تمام تصمیم به انجام یا عدم انجام آن بگیرید. برای اینکار می‌توانید از منابع و اطلاعات موثق چی ملک کمک بگیرید. 

همچنین در صورت داشتن هرگونه سوال در خصوص معاملات ملکی این امکان برای شما وجود دارد که با کارشناسان با تجربه چی ملک تماس حاصل کرده تا از مشاوره آنان در خصوص یافتن پاسخ سوال‌هایتان بهره ببرید.

نویسنده : Super User

تاریخ انتشار :۱۴۰۰/۹/۲۳