قوانین تمدید اجاره خانه
قوانین تمدید اجاره خانه

راهنمای حقوقی املاک

با قوانین تمدید اجاره خانه آشنا شوید

در مقاله همه چیز درباره قرارداد اجاره خانه در رابطه با قرارداد اجاره خانه صحبت کردیم حال اینجا قصد داریم در رابطه با قوانین تمدید اجاره خانه و شرایط آن توضیحاتی را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

این روزها تمدید اجاره خانه یکی از دغدغه‌های مشترک بسیاری از هموطنانمان است. متاسفانه در سال‌های اخیر با بالا رفتن تورم شانس خرید مسکن بسیار کمتر از قبل شده است. ضمن اینکه در راستای افزایش تورم، هزینه‌های مربوط به تمدید اجاره خانه در بنگاه‌های معاملات ملکی نیز بسیار بیشتر شده است. 

از آنجایی که  هزینه‌های مربوط به کمیسیون قرارداد تمدید اجاره خانه در دفاتر املاک در مقایسه با سال‌های قبل بسیار بالا رفته است،  برخی از مالکان و مستاجران ترجیح می‌دهند تا قراردادشان را به صورت شخصی و بدون نیاز به مراجعه به دفاتر املاک تهیه و تنظیم کنند. 

این کار اگرچه موجب صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود، اما در صورتی که طرفین قرارداد به خوبی بر قوانین تمدید اجاره خانه واقف نباشند، با دردسرهای متعددی مواجه خواهند شد. 

اهمیت قرارداد تمدید اجاره خانه

قرارداد اجاره خانه یکی از مهم ترین و رایج ترین قراردادهای مربوط به املاک در کشور به حساب می‌آید.  به همین دلیل قوانین، ضوابط و شروط زیادی به منظور مدیریت صحیح این قرارداد تنظیم شده است. 

کارشناسان دفاتر املاک با شناخت دقیق قوانین مربوط به تمدید اجاره خانه به مالکین و مستاجرین کمک می‌کنند تا با شناخت دقیق حق و حقوق خود، قراردادی را تنظیم کنند. 

لزوم مکتوب کردن قرارداد تمدید اجاره خانه 

خوشبختانه در سال‌های اخیر اهمیت تنظیم قرارداد تمدید اجاره خانه برای بسیاری از افراد مشخص شده است. زیرا در سال‌های گذشته عموما تمدید اجاره خانه به صورت شفاهی بین مالک و مستاجر صورت می‌گرفت. از آنجایی که در این شرایط هیچ گونه قرارداد مکتوبی بین طرفین قرارداد وجود نداشت، مشکلات زیادی به وجود می‌آمد.

بالا رفتن شکایات و  اختلافات بین مالک و مستاجر موجب شد تا مالکین و مستاجرین به اهمیت تنظیم قرارداد تمدید اجاره خانه پی ببرند. 

یکی از مشکلات شایعی که در قرارداد شفاهی وجود دارد، انکار تمدید قرارداد اجاره خانه شفاهی از سوی مالک است. در چنین شرایطی مالک ادعا دارد که مستاجر بدون اجازه و بدون تمدید قرارداد ملک را به تصرف خود درآورده است. بدین ترتیب بر طبق ماده 494 قانون مدنی، مستاجر ملزم می‌شود تا مبلغی را برای مدتی که ملک را به تصرف خود درآورده است، پرداخت نماید. 

مورد ذکر شده، تنها یکی از مشکلات رایجی است که در زمان قرارداد تمدید اجاره خانه شفاهی به وجود می‌آید. به همین دلیل توصیه می‌شود تا قرارداد تمدید اجاره خانه  را به صورت شفاهی پیش نبرید و برای تمدید آن بر طبق روند قانونی  پیش بروید. 

آشنایی با پشت نویسی قرارداد تمدید اجاره خانه

در صورتی که طرفین قرارداد تمایلی به تنظیم قرارداد تمدید اجاره خانه در دفاتر املاک نداشته باشند، می‌توانند به اصطلاح رایج پشت نویسی انجام دهند. در چنین شرایطی مالک و مستاجر با استفاده از قراردادی که سال پیش در دفاتر املاک تهیه و تنظیم شده است، تمدید اجاره خانه انجام می‌دهند و فقط شرایط اجاره جدید را به موارد قبلی اضافه می‌کنند.

استفاده از متن پشت نویسی برای مستاجرینی که  قصد دارند بیش از یک سال در یک خانه بمانند، انتخاب مناسبی است. 

نکته مهمی که باید در زمان انعقاد قرارداد تمدید اجاره خانه به آن توجه شود، این است که اعتبار متن پشت نویسی در قانون تنها در صورتی تایید خواهد شد که رضایت و توافق هر دو طرف قرارداد در آن به ثبت رسیده باشد. لازم به ذکر است که متن پشت نویسی باید پیش از به اتمام رسیدن زمان قرارداد قبلی تهیه و تنظیم شود. 

نکته مهم دیگری که باید در زمان پشت نویسی قرارداد به آن توجه شود، لزوم وجود حداقل دو  نفر به عنوان شاهد است. در صورتی که چند تن به عنوان شاهد قرارداد تمدید اجاره خانه را امضا کنند، اعتبار قرارداد افزایش پیدا می‌کند. 

به مستاجرین توصیه می‌شود تا همواره به مدت زمان اعتبار قرارداد اجاره توجه داشته باشند. زیرا بر طبق قوانین موجود مستاجر موظف است تا پس از پایان یافتن زمان اعتبار قرارداد تمدید اجاره خانه، ملک صاحب خانه را تخلیه کند. بر طبق قوانین موجود مستاجر موظف است تا به ازای هر روز دیرکرد در تخلیه، مبلغی را به  عنوان جریمه به صاحب خانه پرداخت کند. 

لزوم تنظیم قرارداد تمدید اجاره خانه در دفاتر املاک

باید اعتراف کرد که قوانین مربوط به مالک و مستاجر بسیار گسترده و گاها پیچیده است. به همین دلیل توصیه می‌شود تا قراردادهای مربوط به اجاره مسکن به صورت قانونی و در دفاتر املاک رسمی به ثبت برسد. 

البته یادتان باشد که برای تنظیم قرارداد تمدید اجاره خانه به سراغ دفاتر املاکی بروید که از اعتبار کافی برخوردار باشند و دارای مجوز اتحادیه باشند. این دسته از دفاتر املاک، پروانه کاری خود را در محل کار و در معرض دید عموم قرار می‌دهند. 

جالب است بدانید که برخی از دفاتر املاک معتبر برای جلوگیری از بروز بسیاری از مشکلات در زمان تنظیم قرارداد تمدید اجاره خانه  یا املاک تجاری از مشاورین حقوقی کمک می‌گیرند تا احتمال بروز مشکل و اختلاف در بین طرفین قرارداد را به حداقل میزان ممکن برسانند. 

نکته مهم دیگر  اینکه اگر قرارداد تمدید اجاره خانه خود را در دفاتر املاک معتبر تهیه کنید، قرارداد شما در دسته اسناد عادی قرار می‌گیرد. زیرا  به منظور قانونی پیش رفتن مراحل کار، قرارداد تمدید اجاره خانه در سایت ثبت وارد می‌شود و سایت در انتهای کار، یک کد رهگیری به شما ارائه خواهد داد. 

مقاله مرتبط: کد رهگیری املاک چیست و نحوه دریافت آن چگونه است

این کد رهگیری اعتبار قرارداد تمدید اجاره خانه شما خواهد بود. به این ترتیب می‌توانید در صورت بروز هرگونه مشکل و برای احیای حق خود، با در دست داشتن سند عادی و کد رهگیری، درخواست پیگیری خود را به دادگاه ببرید. زیرا سند عادی یک مدرک معتبر است که در زمان رسیدگی به شکایت شما از آن استفاده می‌شود.

نویسنده : Super User

تاریخ انتشار :۱۴۰۰/۹/۲۹