تهران
تهران

معرفی شهرها

هر آنچه که لازم است از تهران بدانیم!

وقتی صحبت از تهران به میان می‌آید، همه ما به یاد شهری بزرگ، پرهیاهو و پر جمعیت می‌افتیم. 

تهران شهر موقعیت‌هاست، شهری که امکانات رفاهی، فرهنگی، آموزشی، تجاری و گردشگری زیادی را در دل خود جای داده است.

تمامی این ویژگی‌ها در کنار هم موجب  شده است تا تهران به شهری محبوب برای ایرانی‌ها تبدیل شود. از همین رو هر سال بر تعداد مهاجران به تهران افزوده می‌شود که به دنبال خرید و یا اجاره خانه هستند.

به طوری که در حال حاضر جمعیت پایتخت از 8 میلیون نفر بالاتر رفته است. این شهر پرجمعیت و پهناور در میان کوه و کویر واقع شده است و از سمت شمال به رشته کوه‌های البرز محدود می‌شود.

با گذشته تهران بیشتر آشنا شویم

جالب است بدانید که در سال‌های گذشته تهران به آوازه کنونی نرسیده بود. در واقع مادر تهران، ری است که در زمان‌های دور از اعتبار و شهرت زیادی برخوردار بود. قدمت ری به 5000 سال پیش  از میلاد مسیح باز می‌گردد. به این ترتیب می‌توان با در نظر گرفتن قدمت ری، به پیشینه و تمدن طولانی ایران پی برد. در آن سالها تهران فقط  به عنوان یک روستای بزرگ شناخته می‌شد. 

موقعیت ویژه ری موجب شد تا فعالیت‌های بازرگانی، سیاسی و مذهبی در این منطقه رونق پیدا کند. به این ترتیب روز به روز بر اهمیت و اعتبار ری افزوده می‌شد تا اینکه با حمله مغولان شرایط فرق کرد. 

حمله مغولان موجب آوارگی تعداد زیادی از ری نشینان شد. از همین رو بسیاری از آوارگان به تهران پناه آوردند و همین موضوع موجب رونق گرفتن این روستا شد. 

رفته رفته بر تعداد تهران نشین‌ها افزوده شد تا اینکه با گذشت زمان، افزایش امکانات  و توجه حکومت شاهنشاهی تهران به شکل امروزی درآمد. 

تهران در یک نگاه کلی

تهران در برگیرنده 22 منطقه است و از تجریش تا ری را شامل می‌شود. در حال حاضر تهران به عنوان پایتخت کشور انتخاب شده است و مهد فعالیت‌های سیاسی و اداری کشور به حساب می آید.

همین موضوع موجب شده است تا ارگان‌ها، وزارت خانه‌ها، نهادهای دولتی، نهادهای قضایی و... زیادی در دل پایتخت به فعالیت بپردازند. 

گسترده بودن فعالیت‌ها در دل تهران موجب شده است تا این شهر پر هیاهو برای رسیدگی به نیازمندی‌هایش، 30 نماینده را در مجلس شورای اسلامی داشته باشد. 

گسترش تهران

باید اعتراف کرد که نیازهای انسان در طول بشر متفاوت می‌شود. این تفاوت و میل به نوگرایی در شکل گیری تهران جدید نیز تاثیر زیادی داشته است. 

تمایل به ساخت شهری منطبق با استانداردهای پایتخت‌های کشورهای غربی در زمان حکومت شاهنشاهی، زمینه ساز تغییرات گسترده در تهران شد. 

در نظر گرفتن نیازهای تازه و سکونت چهره‌های برجسته و بازرگانان در این شهر از دیگر علل رونق و توسعه پایتخت به حساب می‌آید. 

به این ترتیب توسعه تهران در مدت زمان کوتاهی شکل گرفت. به طوری که با ساخت شهرک تهرانپارس و نارمک در شرق بخشی از این توسعه انجام شد و با ساخت مناطق گیشا، تهران ویلا و شهرآرا در غرب تهران این توسعه شدت بیشتری پیدا کرد. 

در ادامه با ساخت بزرگراه‌هایی مثل پارک وی و مناطقی همچون: لویزان، اکباتان، شوش و... این روند توسعه  سریع تر شد و در نهایت تهران به عنوان کلان شهری بین المللی به جهانیان معرفی شد. 

اوج شکوفایی و گسترش تهران به دهه  40 و 50 شمسی باز می‌گردد. زمانی که با افزایش مراکز آموزشی معتبر به شهر و همچنین ساخت مجموعه‌های ورزشی بزرگی همچون آزادی سعی بر توسعه پایتخت بود. 

در نهایت باید گفت که پس از انقلاب اسلامی ایران، تهران بخش زیادی از جمعیت ایران را در دل خود جای داد. باید اعتراف کرد که به دلیل وجود امکانات متنوع در پایتخت، شرایط بسیار خوبی برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های تجاری مهیا شده است. 

همین موضوع موجب شده است که در حال حاضر تهران به عنوان پرجمعیت ترین شهر ایران شناخته شود. در واقع هرسال جمعیت بسیاری به منظور تحقق بخشیدن به آرزوهای خود به این شهر شلوغ و زیبا مهاجرت می‌کنند. 

آب و هوای تهران چگونه است؟

تهران در ارتفاعات قرار گرفته است و همین موضوع موجب شده است تا از آب و هوای مناسبی برخوردار باشد. در یک نگاه کلی می‌توان گفت که پایتخت اقلیمی نیمه خشک دارد. 

البته ناگفته نماند که بخش شمالی پایتخت در مقایسه با بخش جنوبی آن از شرایط آب و هوای مناسب تری برخوردار است. ضمن اینکه باغ، بوستان و فضای سبز در بخش شمالی پایتخت بیشتر است و همین موضوع موجب شده است تا درجه حرارت در شمال شهر 2 تا 3 درجه کمتر از بخش جنوبی باشد. 

ساخت و ساز در تهران

پر واضح است که باید برای  توسعه شهرهای گسترده در دنیا از قوانین و باید و نبایدهای زیادی پیروی کرد. تهران نیز از این قاعده کلی مستثنی نیست. به این  ترتیب پیروی از قوانین ساخت ساز از لازمه‌های اصلی شکل گیری آپارتمان نوساز و پر زرق و برق در دل پایتخت  به حساب می‌آید. 

به طور کلی در چند دهه گذشته توسعه تهران و ایجاد تغییرات کالبدی در آن با در نظر گرفتن ضوابط و بخشنامه‌ها انجام می‌شود. ضوابط و بخشنامه‌هایی که برای تهیه و تنظیم آنها از نظرات کارشناسان مختلف استفاده می‌شود. 

اگرچه تهران مناطق زیبا و متنوعی دارد که ساخت و ساز در آنها با توجه به قوانین شهرسازی انجام می‌شود. اما باید اعتراف کرد که بخشی از مناطق پایتخت بافت فرسوده و قدیمی دارد  که در حال حاضر طرح‌های متنوعی به منظور بهبود این بافت‌های فرسوده در حال اجرا است. 

شما نیز می توانید با خرید زمین و خانه کلنگی در تهران و تهیه جواز ساخت و ساز در این شهر به ساخت و ساز بپردازید.

معماری در پایتخت چگونه است؟

برای نخستین بار نوگرایی و استفاده از معماری مدرن در پایتخت به مرحله اجرا رسید. در واقع  توجه چهره های قدرتمند و سیاسی به این شهر، بستر مناسبی را برای پیشرفت معماری در تهران فراهم کرد. 

به طور کلی در دوران قاجار و پهلوی نوگرایی در پایتخت کلید خورد و رفته رفته به شکل امروزی در آمد. 

اگر نگاهی به سازه‌های دوره پهلوی داشته باشید، می‌توانید به خوبی تلفیق معماری اروپایی و معماری کلاسیک ایرانی را ببینید. این تلفیق به خوبی در تزئینات و نماسازی‌های ساختمان‌های اداری ساخته شده در آن سال‌ها به چشم می‌خورد. 

تهران
برج آزادی تهران

جاذبه‌های گردشگری در تهران

از آنجایی که تهران در سال‌های متمادی مورد توجه فرمانروایان قرار داشته است، جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی زیادی را در دل خود جای داده است. به طوری که در حال حاضر کاخ‌ها و عمارت‌های زیادی از حکومت‌های پیشین در آن  به یادگار مانده است. 

کاخ نیاوران، کاخ سعدآباد، کوشک احمدشاهی، کاخ صاحبقرانیه، کاخ گلستان، شمس العماره، ایوان تخت مرمر، کاخ فیروزه، خلوت کریمخانی، عمارت کلاه فرنگی، برج آزادی و... بخشی از آثار تاریخی به جای مانده در پایتخت است. 

جاذبه‌های تفریحی در تهران

تهران از مناطق خوش آب و هوا و سرسبز ایران است. وجود مراکز تفریحی متنوع و گسترده در دل پایتخت، آن را به شهری جذاب و پر هیاهو تبدیل کرده است. پارک جمشیدیه، پارک نیاوران،  باغ پرندگان، باغ گیاه شناسی، دریاچه شهدای خلیج فارس، بوستان نهج البلاغه، دربند، پل طبیعت، پارک طالقانی، پارک آب و آتش، پارک جنگلی لویزان، تله کابین توچال، سورتمه تهران و ... بخشی از جاذبه‌های سرسبز و تفریحی پایتخت به شمار می‌روند. 

تهران
دریاچه خلیج فارس

جاذبه‌های مذهبی در تهران

تهران  در طول تاریخ همواره  مورد توجه مذهبیون قرار  داشته است. همین موضوع موجب شده است تا جاذبه‌های مذهبی زیادی را در دل خود جای دهد. آرامگاه ابن بابویه، امامزاده داوود، امامزاده صالح، جماران و... بخشی از جاذبه‌های مذهبی تهران به شمار می‌روند که در دوره‌های تاریخی مختلف شکل گرفته اند. 

جاذبه‌های فرهنگی – هنری در تهران

بسیاری از آثار هنری و جاذبه‌های دیدنی و ارزشمند تهران در دل موزه‌ها  در معرض عموم قرار میگیرد. تا به این ترتیب ضمن ایجاد بستری مناسب برای رونق اقتصادی و کارآفرینی هرچه بیشتر در پایتخت، اطلاعات عمومی افراد افزایش پیدا کند. موزه جواهرات، موزه ملی، موزه هنرهای معاصر، موزه ملک باغ ملی، موزه باغ مینیاتوری و... بخشی از جاذبه‌های  فرهنگی گره خورده به پایتخت ایران است. 

سایر امکانات در تهران

پایتخت از امکانات کافی برای تفریح و  کار برخوردار است. اگر به فکر توسعه کسب و کار خود هستید، باید بدانید که پایتخت از پتانسیل کافی برای محقق کردن رویاهای شما برخوردار خواهد بود. 

اگر هم تصمیم دارید تا پس از پشت سر گذاشتن یک هفته کاری شلوغ وپرهیاهو آخر هفته گرمی داشته باشید، می‌توانید با استفاده از امکانات تفریحی و رفاهی متنوع پایتخت به خواسته خود برسید. 

شما می‌توانید از استراحت کردن در پارک‌های سرسبز شهر گرفته تا دوچرخه سواری در پیست، اسکی در توچال، پرواز پاراگلایدر، کارتینگ و... را در دل پایتخت تجربه کنید. 

کلام آخر

طبیعی است که به خاطر وجود پتانسیل‌های کافی برای رونق اقتصادی و زندگی در پایتخت، افراد زیادی به سمت آن روانه شوند. 

اغلب سیاست‌های کشور در نهادهای دولتی و وزارتخانه‌های موجود در تهران شکل می‌گیرد. ضمن اینکه تهران از موقعیت آموزشی متنوعی برخوردار است و آموزشگاه و مراکز دانشگاهی معتبری را شامل می‌شود. 

لازم به ذکر است که فعالیت‌های ورزشی نیز در پایتخت با کیفیت بیشتری به مرحله اجرا می‌رسد. 

اگر شما هم تهران را محل مناسبی برای محقق کردن رویاهای خود دیده اید، می‌توانید با کمک سایت و اپلیکیشن چی ملک، برای خرید خانه و یا اجاره خانه در پایتخت اقدام کنید. 

همچنین بخوانید: هر آنچه که لازم است قبل از خرید خانه بدانید

نویسنده : Super User

تاریخ انتشار :۱۴۰۰/۱۰/۲۰