باغ ارم شیراز
باغ ارم شیراز

معرفی محله ها

باغ ارم شیراز کجاست؟ معرفی کامل باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز
باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز یکی از جاذبه‌های معروف و زیبای شهر شیراز است که به دلیل درختان قد برافراشته، گل‌های رنگین، معماری بی نظیر و محیط منحصر به فردش به محبوبیت جهانی رسیده است. زیبایی بی بدیل این باغ موجب شده است تا گردشگران و توریست‌های زیادی به قصد بازدید از آن به شیراز سفر کنند. 

معماری، خیابان کشی و درختکاری‌های انجام شده در این باغ زیبایی منحصر به فردی دارد که نمی‌توان نمونه‌ای نزدیک به آن را پیدا کرد. 

در هنگام حضور در باغ ارم شیراز متوجه شیبی از سمت شرق به غرب آن می‌شوید. عمارت این باغ در مرتفع ترین بخش ملک ساخته شده است تا زیبایی خود را هرچه بیشتر به رخ بینندگان بکشاند. 


باغ ارم شیراز در میراث فرهنگی یونسکو 

لازم است بدانید که باغ ارم شیراز آوازه‌ای جهانی دارد. در سال 1390 شمسی و در اجلاس کمیته جهانی یونسکو نام این جاذبه ایرانی در میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسید. ضمن اینکه نام این باغ قدیمی در سال‌های دورتر یعنی در سال 1353 شمسی در میان آثار ملی کشور نیز به ثبت رسید. 

باغ ارم شیراز تکه‌ای از بهشت

وقتی که به این باغ وارد می‌شوید، محو زیبایی بی بدیل آن و مست رایحه گل‌ها و بهار نارنج می‌شوید. این ویژگی‌ها باغ ارم را به تکه‌ای از بهشت تشبیه کرده است.جالب است بدانید که ارم به زبان عربی نیز به معنای بهشت است. بر طبق روایت‌های موجود باغ ارم شیراز برای رقابت با بهشت شداد عربستان ساخته شده است و  به همین دلیل ارم نام گرفته است.   

وسعت این باغ 110380 متر مربع برآورد شده است. چیزی که پس از ورود به این باغ شما را جذب خود می‌کند، دیدن درختان زیاد سر به فلک کشیده‌ای است که سال‌های زیادی از عمرشان می‌گذرد. بخش عظیمی از این باغ توسط درختان نارنج و سرو پوشانده شده است.  سروناز، کاج، افرا، گردو، خرمالو، زبان گنجشک و... بخشی از درختان میوه و تزئینی باغ ارم به شمار می‌روند. 

البته در این میان یک سروناز قدیمی به شکل ویژه‌ای خودنمایی می‌کند. این درخت تنومند با قدمتی هزار ساله از معروف‌ترین درختان باغ ارم شیراز به حساب می‌آید که ارتفاع آن به 35 متر می‌رسد. 

همچنین بدانید: باغ شهری چیست؟

قدمت باغ ارم شیراز

اصالت و زیبایی دو بخش جدا نشدنی از باغ ارم هستند. جالب است بدانید که تا کنون هیچ زمان دقیقی برای ساخت این باغ بیان نشده است. اما بر طبق تحقیقات باستان شناسان و تاریخ دانان می‌توان این باغ را به قرن 10 و 11 هجری نسبت داد. 

لازم به ذکر است بر طبق سفرنامه‌های موجود باغ ارم شیراز به سال‌های بسیار دور تعلق دارد. بر طبق تحقیقات، سال‌ها پیشتر از شکل گیری حکومت زندیه باغ ارم وجود داشته است، اما به لطف تلاش‌های کریم خان زند مرمت شده است و  به شکل امروزی درآمده است.  

عمارت جای گرفته در میان باغ ارم زیبایی منحصر به فردی دارد. این عمارت سه طبقه در میان باغ جای گرفته است و با تزیینات ویژه خودنمایی می‌کند. شما می‌توانید هنر و معماری دوران قاجاریه را در میان کاشی کاری، گچ بری و نقاشی‌های این عمارت ببینید. حوضی که در رو به روی این عمارت جای دارد، زیبایی باغ ارم را دو چندان کرده است. 

طبقه اول این عمارت که هم سطح با زمین است، دارای حوضخانه است و از دو طرف به راه پله برای رفتن به طبقات بالاتر منتهی می‌شود. طبقات دو  و سوم این عمارت  الهام گرفته از معماری دوران زندیه و صفویه  ساخته شده اند. 

در واقع عمارت موجود در باغ ارم در دوره قاجار ساخته شد  و بزرگان ایل قشقایی عامل اصلی ساخت این بنا شدند. 


کتیبه های باغ ارم شیراز

یکی دیگر از جاذبه‌های زیبای باغ ارم شیراز، به کتیبه‌های آن مربوط است. به طور کلی 6 کتیبه در این باغ به چشم می‌خورد که بر روی آنها تصاویری از سربازان هخامنشی  حک شده است. البته ناگفته نماند که در حکاکی تصاویر این سربازان جزئیات و ظریف کاری زیادی به چشم نمی‌خورد. 

 باغ ارم شیراز
باغ ارم شیراز تکه ای از بهشت

تاریخچه باغ ارم شیراز 

اگرچه تاریخ دقیقی برای زمان ساخت باغ ارم شیراز در دسترس نیست، اما می‌توان با رجوع به غزلیات حافظ و مدارک به جا مانده در تاریخ، این جاذبه زیبا را متعلق به دوره سلجوقی دانست. به طور کلی می‌توان عمر باغ ارم شیراز را بالغ بر 900 سال برآورد کرد. 

اگر سری به سفرنامه‌های قدیمی بزنید، متوجه  می‌شوید که باغ ارم از سال‌های بسیار دور مورد توجه گردشگران قرار داشته است. خوشبختانه از آنجایی که این باغ در سال‌های متمادی در اختیار حاکمان قرار داشته است، همواره مورد توجه و آبادانی قرار داشته است.

با استناد به این سفرنامه‌ها می‌توان گفت که باغ ارم در دوران صفویه نیز باغی زیبا، آباد  و سرسبز دیده می‌شده است. به طوری که همواره مورد توجه گردشگران قرار داشته است. 

گذشت زمان موجب فرسایش و از بین رفتن عمارت شد و همین موضوع موجب شد تا باغ ارم شیراز در دوران پهلوی مجددا مرمت شود. تالار آیینه، نقاشی‌های رنگ روغن و... که در این عمارت دیده می‌شود، به بازسازی دوران پهلوی تعلق دارد. 

در نهایت این باغ در دوران پهلوی مصادره شد. پس از مصادره مدیریت این باغ به دانشگاه شیراز سپرده شد. 

تنوع بالای درختان و گیاهان موجود در باغ ارم آن را به موزه‌ای ارزشمند تبدیل کرده است که می‌توان زیباترین گل‌های جهان را در این باغ مشاهده کرد. 

در حال حاضر صاحب عمارت باغ ارم شیراز دانشگاه حقوق شیراز است و باغ گیاه شناسی آن، به دانشکده کشاورزی تعلق دارد.  

 باغ ارم
باغ ارم شیراز

ساعت کاری باغ ارم شیراز

تمامی فصول سال برای بازدید از شیراز مناسب است. اما فصل بهار و ماه اردیبهشت بهترین زمان برای سفر به این شهر است. 
در این ماه از سال می‌توان به خوبی زیبایی‌های باغ ارم شیراز را احساس کرد. در این ماه سرسبزی درختان، رنگارنگی گل‌ها و آکنده شدن فضا از عطر بهار نارنج حال و هوای خوشی را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند. 

زیبایی بی نظیر باغ ارم شیراز و بازدید گردشگران داخلی و خارجی از آن موجب شده است تا امکانات رفاهی متنوعی در اطراف این جاذبه به وجود آید. افرادی که قصد بازدید از باغ ارم را داشته باشند، می‌توانند از رستوران‌ها و اقامتگاه‌های متنوعی که در اطراف این باغ وجود دارد، استفاده کنند. 

برای بازدید از باغ ارم شیراز باید از ساعت 8 الی 20 به این باغ رجوع کنید. 


آدرس باغ ارم شیراز

این باغ در منطقه 1 یعنی در شمال شرقی شهر شیراز و در خیابان ارم قرار گرفته است. 

دسترسی به باغ ارم شیراز با وسیله نقلیه عمومی

افرادی که تصمیم دارند تا با استفاده از وسایل نقلیه عمومی خود را به باغ ارم شیراز برسانند، می‌توانند در ایستگاه متروی نمازی پیاده شوند و با یک پیاده روی 10 دقیقه‌ای به باغ ارم برسند. 

لینک های مرتبط:

املاک شیراز

خرید باغ شهری شیراز


 

نویسنده : Super User

تاریخ انتشار :۱۴۰۰/۸/۲۳