اسپلیت
اسپلیت

معماری و دکوراسیون

داکت اسپلیت چیست و چه تفاوتی با اسپلیت دارد؟

داکت اسپلیت از چه لحاظ با اسپلیت متفاوت است؟ در این مقاله قصد داریم تا به معرفی داکت اسپلیت و فرق آن با اسپلیت بپردازیم. 

در سالیان گذشته تا به امروز وسایل گوناگونی برای خنک کردن و گرما بخشیدن به محیط‌های داخلی ساختمان‌ها ساخته شده که یکی از آنها داکت اسپلیت است. اگر فکر می‌کنید که داکت اسپلیت و اسپلیت فرق چندانی با یکدیگر ندارند، در ادامه همراه ما باشید تا متوجه تفاوت این دو دستگاه نسبت به یکدیگر شوید.


داکت اسپلیت چیست؟

همانطور که مشخص است داکت اسپلیت دستگاهی جهت تهویه هواست که از آن در فصل سرما به عنوان دستگاه گرمایشی و در فصل گرما به عنوان یک سیستم سرمایشی استفاده می‌کنند. 

فرقی نمی‌کند که قصد نصب این دستگاه را برای واحد مسکونی دارید یا واحدهای تجاری و اداری، چون نصب آن در هر ساختمانی امکان پذیر بوده و از این لحاظ هیچ محدودیتی وجود ندارد.

همچنین اگر قصد خرید یا اجاره خانه دارید باید با نوع تهویه آن و تفاوت بینشان آشنا باشید.

نکات مختلفی که در طراحی و ساخت داکت اسپلیت‌ها مورد توجه قرار گرفته‌اند، باعث شده تا این دستگاه با اسپلیت‌های معمولی تفاوت‌هایی داشته باشد. به عنوان مثال در طراحی و تولید داکت اسپلیت‌ها به وجود کانال‌های تهویه توجه شده است. 

نصب دستگاه با در نظر گرفتن وجود کانال‌های تهویه باعث می‌شود تا هوا به صورت یکنواخت درون فضا پراکنده شود. این موضوع به نوبه خود موجب شده تا داکت اسپلیت‌ها نسبت به اسپلیت (کولر گازی) صاحب نوعی برتری باشند. با توجه به این ویژگی می‌توان دریافت که وجود تنها یک دستگاه داکت اسپلیت برای کل یک واحد قابل سکونت کفایت می‌کند و لازم نیست که همانند اسپلیت‌های معمولی چندین نمونه از آنها را تهیه نمایید.


داکت اسپلیت از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

بطور کلی اجزایی که داکت اسپلیت از آنها تشکیل شده است و بد نیست که راجع به آنها اطلاعاتی بدست آورید، عبارتند از:

  • کمپرسور: کمپرسور دما و فشار مبرد را افزایش می‌دهد تا با دمای بالا به سمت کندانسور هدایت و در نهایت وارد آن شود. لازم به ذکر است که انجام این اعمال تنها با مصرف برق ممکن است.
  • کندانسور: کندانسور دمای مبرد را کاهش داده و همین امر سبب می‌شود تا دمای مبرد از حالت گازی شکل به حالت مایع تبدیل شده و به این ترتیب در روند سرمایشی داکت اسپلیت مشکلی ایجاد نشود. به بیان واضح‌تر زمانی که قابلیت سرمایشی داکت اسپلیت مورد استفاده قرار می‌گیرد، وظیفه کندانسور تلف کردن گرما است.
  • لوله مویین یا شیر انبساط: لوله مویین مقصد بعدی مبرد پس از کندانسور است که در این محل فشار آن پایین آمده و به صورت مایع همراه با دمایی خیلی پایین به سمت اواپراتور هدایت می‌شود.
  • اواپراتور: اواپراتور وظیفه دریافت گرمای محیط اطراف و انتقال آن به مبرد را دارد. این امر باعث می‌شود تا مبرد از حالت مایع خارج شده و به شکل گاز در آمده تا در نهایت به محیط خارج از دستگاه انتقال داده شود. لازم به ذکر است که بعد از این مرحله چرخه مذکور مدام تکرار خواهد شد.
داکت اسپلیت
داکت اسپلیت

مزایای داکت اسپلیت

داکت اسپلیت علاوه بر اینکه قیمت مناسبی دارد، دارای مزایای دیگری نیز می‌باشد. به عنوان مثال داکت اسپلیت باعث می‌شود تا از طریق فیلتر کردن هوا همواره هوای محیط تازه باشد و همچنین رطوبت هوا را کاهش می‌دهد. علاوه بر اینها قادر هستید که فقط یکی از آنها را خریداری نمایید و به این ترتیب ناخودآگاه در هزینه‌های خود صرفه جویی خواهید کرد. 

معایب داکت اسپلیت

هر دستگاهی در کنار نقاط قوت خود دارای نقاط ضعفی هم هست. در رابطه با داکت اسپلیت باید بگوییم که نخستین عیب و نقطه ضعف آن را می‌توان به تمایز قائل نشدن برای دمای نقاط مختلف واحد مسکونی در نظر گرفت. به این معنی که تمامی اتاق‌ها و سالن‌های خانه در یک زمان واحد دارای یک درجه دما خواهند بود. 

طبیعتا این موضوع گاها می‌تواند مشکل ایجاد کند؛ چون گاهی اوقات افراد مختلف با توجه به سن، شرایط جسمانی و وضعیت سلامتی خود به درجه دمای متفاوتی نیاز دارند. بدیهی است که درجه دمای یک سالن بزرگ نباید با میزان دمای یک اتاق کوچک که از قضا متعلق به یک کودک خردسال است، یکسان باشد!

ایراد دیگری که بر داکت اسپلیت وارد است، به مصرف بیش از حد برق آن مربوط می‌شود. از آنجایی که تمامی نقاط به یک میزان تغییر دما می‌دهند، می‌توان به این موضوع پی برد که انجام چرخه فعالیت داکت اسپلیت به انرژی بسیار زیادی نیاز داشته و از این رو طبیعتا برق زیادی هم باید مصرف کند. در حالیکه میزان مصرف برق اسپلیت (کولر گازی) کمتر از داکت اسپلیت است.

همچنین بد نیست بدانید که این دستگاه به دلیل بزرگ بودن فن خود باعث ایجاد آلودگی صوتی زیادی می‌شود، اما اسپلیت در مقایسه با داکت اسپلیت سر و صدای کمتری ایجاد می‌کند.


نکاتی در خصوص داکت اسپلیت

اولین نکته‌ای که در مورد داکت اسپلیت باید به خاطر بسپارید این است که نصب این دستگاه نیاز به کمک گرفتن از افراد با تجربه و ماهر در این زمینه دارد. چرا که هر کسی قادر به نصب تخصصی آن نبوده و در صورت نداشتن مهارت کافی ممکن است به دستگاه آسیبی وارد شود. 

نکته بعدی که در رابطه با داکت اسپلیت باید به آن توجه داشته باشید، اهمیت دادن به سرویس کردن آن است. داکت اسپلیت هر شش ماه یک بار باید سرویس شود تا با روغن کاری‌های لازم، از بین بردن گرد و غبارها و تعویض فیلترها مانع از بروز مشکل در عملکرد آن شد. 

همچنین بخوانید: پکیج چیست و چه مزایایی دارد؟

جمع بندی در خصوص تفاوت میان داکت اسپلیت و اسپلیت 

با توجه به مطالب گفته شده در بالا می‌توان به این موضوع پی برد که داکت اسپلیت و اسپلیت (کولر گازی) با توجه به طراحی خود در میزان کارایی تا حدودی با یکدیگر تفاوت دارند. 

به بیان واضح‌تر از آنجایی که محل نصب یونیت‌های داخلی داکت اسپلیت زیر سقف کاذب قرار دارد، هوا از طریق کانال‌ها به فضا منتقل می‌شود. در حالیکه اسپلیت‌های معمولی به دیوار نصب شده و تنها قابلیت تهویه هوای محیطی که در آن قرار گرفته‌اند را دارند. همچنین در رابطه با دیگر ویژگی‌هایی چون میزان تولید صدای اضافی، تعداد مورد نیاز از آنها برای تهویه هوا، میزان قیمت و... نیز دارای تفاوت‌هایی با یکدیگر هستند.


 

اسپلیت
اسپلیت

نویسنده : Super User

تاریخ انتشار :۱۴۰۰/۹/۹