پنجره دوجداره چیست
پنجره دوجداره چیست

معماری و دکوراسیون

پنجره دوجداره چیست و چه مزیتی برای خانه دارد؟

پنجره دوجداره در مقایسه با دیگر پنجره‌ها نظیر چوبی، آلومینیومی و شیشه‌ای دستاورد بزرگی محسوب می‌شود. حتما می‌دانید که بخش عمده‌ای از دمای یک اتاق به پنجره‌های آن مربوط می‌شود. طبیعتا اگر پنجره‌های ضعیفی در یک خانه بکار برده شده باشد، در زمستان سوز سرما از درز های پنجره به داخل خانه سرایت کرده و شما هرچه درجه سیستم گرمایشی خود را افزایش دهید، باز هم به آن میزانی که لازم است هوا گرم نخواهد شد؛ چرا که دو دمای سرد و گرم همواره در جهت خنثی کردن یکدیگر عمل می‌کنند.

علاوه بر این موضوع در شهر شلوغ و پر جمعیتی مثل تهران سر و صداهای زیادی در طول روز وجود دارد که گاها می‌توانند برای ساکنین یک خانه آزاردهنده باشند؛ در حالیکه وجود یک پنجره با کیفیت تا حدود زیادی می‌تواند از شدت صداهای بلند و ناراحت کننده بکاهد. 

از این رو می‌توان نتیجه گرفت که پنجره دوجداره با داشتن چنین ویژگی‌هایی کمک بزرگی در داشتن یک زندگی راحت برایمان بشمار می‌رود. حال اگر مایلید تا با پنجره دوجداره و مزایای آن بیشتر آشنا شوید، به شما پیشنهاد می‌دهیم که در ادامه با چی ملک همراه شوید تا اطلاعات مفیدی را در این خصوص بدست آورید.

پنجره دوجداره چیست؟

پنجره دوجداره مفهوم بسیار ساده‌ای دارد، به این صورت که به پنجره‌های ساخته شده از دو شیشه را دوجداره می‌گویند تا از این طریق عایق بندی قوی‌تری ایجاد شود. این موضوع در حالی است که تنها از یک شیشه در ساخت پنجره‌های معمولی استفاده می‌شود. 

جهت بالا بردن اطلاعات عمومی خود بد نیست بدانید که پنجره‌های دوجداره نخستین بار 40 سال پیش در اروپا ابداع شده و پس از آن آلمانی‌ها با پیشرفتی که در این حوزه داشتند، موفق به ساخت پنجره دوجداره UPVC شدند. امروزه این دسته از پنجره‌ها به عنوان بهترین نوع عایق بندی و جنس پنجره در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

بیشتر بدانید: فرق کفپوش PVC و پارکت و لمینت چیست ؟

امکان تعویض پنجره‌های قدیمی با پنجره دوجداره

ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که آیا در خانه‌هایی که چندین سال از ساخت آنها گذشته و دارای پنجره‌های قدیمی شکل هستند، می‌توان پنجره دوجداره را جایگزین آنها کرد؟ باید بگوییم که در رابطه با این موضوع هیچ مشکلی وجود نداشته و شما می‌توانید با کمک متخصصین در این زمینه پنجره‌های کهنه خود را با در نظر گرفتن سایز و ابعادی که دارند، با پنجره‌های دوجداره تعویض نمایید. جایگزین کردن پنجره‌های جدید بجای پنجره‌های قدیم علاوه بر اینکه عایق بندی بهتری را در اختیارتان قرار می‌دهد، باعث می‌شود تا نمای زیبایی هم به منزلتان داده شود. 

همچنین بخوانید: هر آنچه که لازم است قبل از خرید خانه بدانید

پنجره دوجداره چیست
پنجره دوجداره

مراحل ساخت پنجره دوجداره

طبیعتا قبل از هر چیزی طراحی پنجره‌ها اولین موردی است که باید پشت سر گذاشته شود. به این ترتیب ابعاد اندازه گیری شده پنجره‌ها به سیستم داده شده تا در نهایت به وسیله نرم افزار مخصوص طراحی شوند.

لازم به ذکر است که نرم افزار مربوطه اطلاعات مفیدی را در اختیار سازندگان جهت انجام سایر مراحل تولید قرار می‌دهد. از جمله این اطلاعات می‌توان به مواردی چون برش پروفیل‌ها، لیست یراق آلات، ابعاد شیشه و توری و... اشاره کرد.

پس از برش پروفیل و زوار، سوراخ‌های دستگیره و شیار آب جهت یراق بندی ایجاد شده و بعد از آن به منظور بالا بردن مقاومت یراق آلات گالوانیزه و تسمه تقویت لولا را به پروفیل پیچ کرده و از این طریق اتصال می‌دهند. 

پس از به اتمام رساندن مرحله قبل نوبت به جوش دادن پروفیل با استفاده از دستگاه جوش پلاستیک می‌رسد. به دنبال این مرحله چهارچوب بندی پنجره با زوایای 90 درجه شکل گرفته و در انتها برای پاک کردن ضایعات اضافی حاصل از حرارت دستگاه از دستگاهی مخصوص برای این منظور استفاده می‌نمایند.  

بعد از مرحله تمیزکاری نیز نوبت به کارگذاری و پیج شدن پروفیل مولیون در داخل پنجره می‌رسد تا از این طریق تقسیم بندی‌های لازم برای پنجره صورت گیرد. 

در انتها نیز لازم است که دستگیره‌ها، لولاها و اسپانیولت‌ها بر روی پنجره نصب شوند. 

مزایای پنجره دوجداره

همانطور که در ابتدا مطرح گردید از جمله ویژگی‌های خوب و مفید پنجره دوجداره می‌توان به عایق بندی آن و جلوگیری از انتقال صداهای بیرون از خانه یا محیط کار اشاره کرد.

زمانی که شما از طریق پنجره اتلاف انرژی نداشته باشید، طبیعتا پول کمتری را هم بابت قبوض برق و گاز خود پرداخت خواهید کرد. پس یکی از مزایای مفید پنجره دوجداره کاهش هزینه‌های اضافی و به دنبال آن ذخیره انرژی است. 

از طرفی عدم ورود صداهای ناراحت کننده خارج از محیط خانه به آرامش شما در زمان استراحت کمک کرده و در محیط کار نیز باعث می‌شود تا تمرکزتان برای انجام وظایفی که برعهده دارید، حفظ گردد.

علاوه بر اینها به هنگام بارش‌های سخت و طولانی سال لازم نیست که نگران ورود آب باران به داخل خانه باشید، چون یکی دیگر از مزایای پنجره دوجداره این است که علاوه بر باد مانع ورود آب از خارج به داخل نیز می‌شود. 

همچنین تنوع زیادی را می‌توانید در تولید این قبیل پنجره‌ها مشاهده کنید. در واقع با توجه به محیطی که قصد نصب پنجره دوجداره در آن را دارید، این امکان برایتان وجود دارد که ابعاد و طرح مورد علاقه خود را انتخاب نمایید. 

صرف نظر از موارد ذکر شده در بالا نباید این نکته را فراموش کرد که استفاده از پنجره دوجداره به ارزش ملک شما می‌افزاید. به بیان واضح‌تر اگر قصد فروش منزل قدیمی خود را دارید، بهتر است که قبل از هرگونه اقدامی در این زمینه ابتدا پنجره‌های قدیمی خود را نوساز و دوجداره کنید؛ چرا که انجام این عمل هم به زیباتر شدن منزل شما منجر می‌شود و هم اینکه به قیمت و ارزش نهایی ملکتان می‌افزاید. 

از جمله دیگر مزایای پنجره دوجداره می‌توان به نصب و نظافت آسان، عدم اشتعال زایی، حفظ محیط زیست، امکان چندین بار استفاده پس اقدامات مربوط به تخریب یا بازسازی، مقاومت در برابر زلزله، عمر بالا، ثبت رنگ، جلوگیری از ورود حشرات، غیر قابل زنگ زدن و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

پنجره دوجداره چیست
مزایای پنجره دو جداره

معایب پنجره دوجداره

همانطور که می‌دانید هیچ چیزی در این دنیا خوب یا بد مطلق نبوده و پنجره دوجداره نیز از این قاعده کلی مستثنی نیست. پنجره دوجداره نیز همانند بسیاری دیگر از سازه‌های دست بشر دارای معایبی است که بد نیست از آنها اطلاع داشته باشید. 

به عنوان مثال علیرغم اینکه در بالا ذکر کردیم پنجره دوجداره از دوام و ثبات رنگ بالایی برخوردار است، در صورتی که از مواد اولیه مرغوبی در ساخت آن استفاده نشود، شاهد تغییر رنگ در این دست پنجره‌ها خواهیم بود. 

همچنین در صورت استفاده از گالوانیزه ناقص، متاسفانه پنجره‌ها پس از نصب کج شده و به این ترتیب از فرم و شکل اولیه خود خارج می‌شوند. باید بدانید که در صورت وقوع چنین مشکلی هیچ راه حلی جهت تعمیر پنجره وجود نخواهد داشت.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم شما را با پنجره دوجداره و مزایا و معایب آن آشنا کنیم تا متوجه اهمیت و حضور آن در زندگی روزمره شوید. با این حال نباید فراموش کرد که بهره بردن از مزایای یک پنجره دوجداره در گرو استاندارد بودن آن است. بدیهی است که پنجره دوجداره نامرغوب و شبیه سازی شده انتظارات لازم را برآورده نمی‌کند.

نویسنده : Super User

تاریخ انتشار :۱۴۰۰/۱۰/۲۱