سبک‌های دکوراسیون داخلی
سبک های دکوراسیون داخلی

معماری و دکوراسیون

با سبک‌های دکوراسیون داخلی آشنا شوید

سبک‌های دکوراسیون داخلی امروزه بسیار متنوع و گسترده هستند. تنوع و گستردگی موجود در این سبک ها باعث می‌شود تا افراد مختلف با توجه به سلیقه‌های متفاوتی که نسبت به یکدیگر دارند، سبک ایده‌آل خود را برای منزلشان پیدا کنند. از این رو اگر می‌خواهید دکوراسیون خانه‌تان به شما حس خوبی را القا کند، بهتر است که با انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی آشنا شوید. به خصوص دکوراسیون محیط مهمی مانند خانه بسیار حساس و پراهمیت بوده و به همین خاطر باید با آگاهی تمام سبک دکوراسیون آن را انتخاب کنید.

چون سبک دکوراسیون هر خانه‌ای به آن خانه روح و انرژی داده و با توجه به این موضوع باید تلاش خود را به کار بگیرید تا به واسطه سبک دکوراسیون حس خوب و مثبتی را در خانه‌تان بوجود آورید. چرا که خانه را می‌توان یک پناهگاه امن برای افراد پرمشغله‌ای در نظر گرفت که پس از گذراندن یک روز سخت و پر کار به خانه آمده و آرامش را در آن جستجو می‌کنند. 

حال از نظر شما در خانه‌ای که سبک مناسبی از دکوراسیون برای آن انتخاب نشده می‌توان آرامش و حس خوب را پیدا کرد؟ قطعا سبک دکوراسیون داخلی هر خانه‌ای باید با طراحی آن خانه و همچنین سلیقه ساکنینش تطابق داشته باشد؛ از این رو پیشنهاد ما به شما این است که با چی ملک مگ همراه شده تا با انواع سبک‌های دکوراسیون و ویژگی‌های هر یک به خوبی آشنا شوید.

سبک دکوراسیون مدرن

در میان سبک‌های دکوراسیون داخلی سبک مدرن از طرفداران زیادی برخوردار است. اگر بخواهیم در یک جمله ساده و کوتاه شما را با سبک مدرن آشنا کنیم، باید بگوییم که سبک مدرن نمادی از سادگی است. در این سبک از دکوراسیون، خبری از رنگ‌های جیغ، افراط در استفاده از وسایل مختلف و زرق و برق اضافه نیست؛ بلکه رنگ‌های خنثی و حداقل استفاده‌ای که می‌توان از وسایل داشت، در این سبک مورد توجه قرار گرفته است. 

هدف این سبک استفاده مناسب و مفید از تمام فضای در دسترس است. باید در نظر بگیرید که دکوراسیون مدرن بیشتر مناسب منازلی است که از فضای بزرگی برخوردار هستند. همچنین در این سبک از دکوراسیون داخلی می‌توان از وسایلی با طرح‌های دایره و چهارگوش استفاده کرد. 

سبک دکوراسیون معاصر

سبک معاصر یکی دیگر از سبک‌های دکوراسیون داخلی است که معمولا آن را زیرشاخه‌ای از سبک مدرن در نظر می‌گیرند. همچنین در دکوراسیون معاصر برخلاف سبک مدرن بیشتر از خطوط منحنی استفاده می‌شود تا چندضلعی‌های واضح رایج در سبک مدرن؛ به همین خاطر می‌توان نتیجه گرفت که انعطاف پذیری بهتری در سبک معاصر وجود دارد. 

به طور خلاصه اگر به دنبال سبکی هستید که هر فردی قادر به درک حس راحتی و صمیمیت موجود در فضای آن باشد، سبک معاصر یک انتخاب مناسب برای شما محسوب خواهد شد. اگر دو سبک معاصر و مدرن را با یکدیگر مقایسه کنید، آنگاه متوجه می‌شوید که در سبک مدرن فضای رسمی شکلی ایجاد شده و در مقابل در سبک معاصر می‌توان آن حس و حال راحت و خودمانی را جستجو کرد. 

همچنین بد نیست بدانید که رنگ‌های رایج و مورد استفاده در سبک معاصر معمولا، سفید، قهوه‌ای و کرم بوده و در کنار آن به سایر رنگ‌ها و ترفند بازی با تناژ مختلف یک رنگ نیز توجه می‌شود. علاوه بر اینها مشخصه‌های بارز سبک معاصر را می‌توان مواردی چون استفاده از شیشه، نور و بافت‌های طبیعی در نظر گرفت. 

سبک های دکوراسیون داخلی
دکوراسیون معاصر

سبک دکوراسیون مینیمال

یکی دیگر از سبک‌های دکوراسیون داخلی سبک مینیمال است که طرفداران زیادی دارد. مشخصه سبک مینیمال سادگی بیش از حد رایج در آن است. در ابتدا سبک مدرن را به عنوان سبکی ساده و به دور از هرگونه وسایل غیرضروری معرفی کردیم؛ حال باید بگوییم که سبک مینیمال از سادگی بیشتری در مقایسه با سبک مدرن برخوردار است. 

به همین خاطر استفاده از سبک مینیمال برای کسانی مناسب است که خواهان سادگی و بزرگتر نشان دادن فضای خانه خود هستند. چون در این سبک در کنار شلوغ نکردن فضا با لوازم متعدد، از رنگ‌های خنثی و به ویژه سفید زیاد استفاده می‌شود. زمانی که از حداقل وسایل و رنگ‌های روشن استفاده کنید، ناخودآگاه به دلباز نشان دادن فضای منزل خود کمک بزرگی کرده‌اید. البته باید در نظر داشته باشید که در کنار رنگ سفید معمولا از یک رنگ کاملا متضاد همچون مشکی استفاده می‌کنند تا فضا از یکنواختی محض خارج شود. 

اگر دنبال خرید خانه با متراژ کمتر هستید ولی نیاز دارید فضای خانه بزرگتر نشان داده شود این سبک دکوراسیون برای چیدمان وسایل بهترین انتخاب است.

سبک دکوراسیون صنعتی

سبک صنعتی در مقایسه با دیگر سبک‌های دکوراسیون داخلی ذکر شده در بالا کمی متفاوت به نظر می‌رسد. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به دنبال سبکی متفاوت برای منزلتان هستید، احتمالا از سبک صنعتی استقبال خوبی خواهید کرد. چون در این سبک به المان‌هایی توجه می‌شود که در دیگر سبک‌های دکوراسیون داخلی رایج در خانه‌ها شاهدش نیستیم. 

چرا که مشخصه بارز دکوراسیون به سبک صنعتی استفاده از آجر، فلز، رنگ‌های تیره و نمایان کردن لوله‌های داخلی ساختمان است. شاید تعجب کنید ولی باید بگوییم که در سبک صنعتی تلاشی برای پوشاندن لوله‌های ساختمان نکرده و مواد اولیه را به کمک رنگ‌های مصنوعی تغییر نمی‌دهند. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که سبک صنعتی با توجه به شرایط و وضعیت موجود در کارخانه‌ها الهام گرفته شده است. 

به بیان واضح‌تر سالها پیش زمانی که در آمریکای شمالی با اعمال تغییراتی جزئی کارخانه‌های فرسوده با قدمت زیاد را به عنوان منزل مسکونی استفاده می‌کردند، ناخودآگاه دکوراسیون به سبک صنعتی متولد شد و پس از آن طرفداران زیادی پیدا کرد. به عبارتی برای جلوگیری از اتلاف وقت جهت سکونت در این مکان‌ها هیچ تلاشی بابت پوشاندن لوله‌ها و سیم‌های موجود بر روی دیوارها صورت نمی‌گرفت و آنها را به عنوان لوازم دکوری خانه در نظر می‌گرفتند. 

سبک دکوراسیون انتقالی

در میان سبک‌های دکوراسیون داخلی، سبک انتقالی ترکیبی از دو سبک مدرن و سنتی است که به نوبه خودش طرفداران زیادی دارد. در واقع اگر میان انتخاب یکی از دو سبک سنتی و مدرن دچار دوگانگی شده‌اید، بهتر است که سبک انتقالی را انتخاب کنید تا اصطلاحا با یک تیر دو نشان زده باشید. 

چون به کمک سبک انتقالی می‌توانید میان دو سبک مذکور توازن برقرار کرده و بخش‌های مورد علاقه تان از هر یک از این سبک‌های دکوراسیون داخلی را انتخاب کنید. به عنوان مثال می‌توانید مبلمان خود را براساس دکوراسیون سنتی و رنگ و جنس سایر لوازم را مطابق با دکوراسیون مدرن انتخاب کنید تا ترکیبی زیبا و منحصر به فرد را خلق نمایید.

سبک دکوراسیون شابی شیک

اگر لوازم بیش از حد ساده با رنگ‌های خنثی برایتان حس یکنواختی دارد، می‌توانید از بین سبک‌های دکوراسیون داخلی سبک شابی شیک را انتخاب کنید تا با خیال راحت از طرح‌های رنگی و شلوغ در آن استفاده کنید. در سبک شابی شیک برخلاف سبک‌های دکوراسیون معرفی شده در بالا استفاده از پارچه‌های گلدار و به طور کل توجه به طرح‌های شلوغ و تزئینات مختلف حرف اول را می‌زنند. 

همچنین به یاد داشته باشید که در این سبک باید از کفپوش‌هایی به رنگ سفید براق استفاده نمایید تا از این طریق میان پارچه‌های رنگی و گلدار مبلمان و زمین تضادی چشمنواز ایجاد کرده و در واقع به نوعی تعادل را برقرار کرده باشید.

سبک دکوراسیون روستیک

سبک روستیک که آن را با نام سبک روستایی نیز می‌شناسند، یکی دیگر از انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی است. سبک روستیک بیشتر برای دوستداران خانه‌ها و وسایل قدیمی مناسب تلقی می‌شود. چون در این سبک از دکوراسیون بیشتر از چوب و سنگ‌ استفاده شده و لوازمی که با توجه به این سبک طراحی شده‌اند نیز عمدا حالتی قدیمی، فرسوده و زنگ زده دارند تا با فضای سبک روستیک همخوانی بهتری داشته و در مجموع یک محیط نوستالژی را رقم بزنند.

انواع سبک های دکوراسیون داخلی
دکوراسیون روستیک

کلام آخر

اگر کمی در مورد سبک‌های دکوراسیون داخلی تحقیق و جستجو کرده باشید، متوجه می‌شوید که تنوع بیش از حد در این حوزه به راحتی می‌تواند هر نوع سلیقه‌ای را پوشش دهد. به همین خاطر سعی کنید که با کمی حوصله و انجام بررسی‌های لازم از میان سبک‌های دکوراسیون داخلی بهترین سبک را با توجه به علایق خود و اطرافیانتان انتخاب نمایید. 

از جمله دیگر سبک‌های دکوراسیون داخلی می‌توان به مواردی چون سبک مجلل، سبک آسیایی، سبک جزیره‌ای، سبک اسپانیایی، سبک ساحلی، سبک اکلکتیک، سبک مدیترانه‌ای، سبک نئوکلاس سبک‌های دکوراسیون داخلی یک، سبک مونوکروم و... اشاره کرد. 

نویسنده : Super User

تاریخ انتشار :۱۴۰۰/۱۰/۱۵