برج میلاد تهران
راهنمای خرید خانه در تهران

راهنمای خرید و اجاره خانه

راهنمای خرید خانه در تهران

 از آنجایی که تهران پایتخت کشور است، شرایط و موقعیت‌های متنوع و گسترده ای برای کار و زندگی دارد. همین موضوع موجب شده است تا هر سال افراد زیادی برای دستیابی به شرایط زندگی ایده ال‌تر، محل زندگی خود را در شهرستان رها کنند و به این شهر پر هیاهو و رنگارنگ مهاجرت کنند و به دنبال خرید خانه در تهران باشند. 

پر واضح است که با افزایش مهاجرت به تهران تقاضا برای خرید خانه نیز بیشتر می‌شود. در چنین شرایطی باید با شناخت دقیق محله‌های تهران و با توجه به اصول معاملات ملکی، برای خرید خانه در تهران اقدام کرد. 

اگر شما هم سودای خرید خانه در تهران را دارید، در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا ضمن یادآوری برخی از نکات مهم و قابل توجه در زمان خرید، بهترین محله‌های این شهر را نیز معرفی کنیم. 

در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی خانه:

شما باید پیش از هر اقدامی، مناطق موردنظرتان را برای خرید خانه در تهران پیدا کنید. در ادامه باید تحقیقات خود را در همان مناطق محدود کنید. البته ناگفته نماند که تهران محله‌های متنوعی دارد که هر یک ویژگی‌های مثبت و منفی را در دل خود جای داده اند. اگر برای خرید خانه در تهران  به سراغ محله‌های شناخته شده و اصیل بروید، باید هزینه بیشتری را برای خرید در نظر بگیرید. 

در نظر گرفتن امکانات رفاهی و خدماتی منطقه: 

اگر هنگام خرید خانه در تهران بین چند منطقه مردد هستید، در گام دوم باید امکانات رفاهی و خدماتی هر منطقه را به صورت دقیق بررسی کنید.  دسترسی به اماکنی همچون بیمارستان، بانک، مراکز خرید، داروخانه و... از اهمیت بالایی برخوردار است. 
پس از بررسی امکانات رفاهی و خدماتی مناطق مورد نظر خود، میزان ترافیک در هر منطقه را نیز مورد بررسی قرار دهید. زیرا وجود این موارد به طور مستقیم بر کیفیت زندگی شما اثر خواهد گذاشت. 

در نظر گرفتن میزان آلودگی هوای منطقه: 

جالب است بدانید که میزان آلودگی در مناطق مختلف تهران متفاوت است. به همین دلیل اگر به بیماری‌های تنفسی دچار هستید، به سراغ مناطق شلوغ و آلوده شهر نروید. 

در نظر گرفتن سن بنا: 

یکی دیگر از موارد مهمی که باید در زمان خرید خانه در تهران به آن توجه شود، سن خانه است. یادتان باشد که در برخی از مواقع، صاحب ملک پس از چند سال برای دریافت سند اقدام می‌کند و این موضوع موجب می‌شود تا سن واقعی خانه مشخص نشود. برای اینکه در زمان خرید خانه به سراغ گزینه‌های کلنگی نروید، حتما به طور دقیق در خصوص سال ساخت خانه تحقیق کنید. زیرا خرید خانه‌های فرسوده با دردسرهای زیادی در نگهداری همراه است. 

انتخاب بنگاه معاملات ملکی معتبر:

پیشنهاد می‌کنیم برای خرید خانه در تهران به سراغ آژانس های املاک معتبر و شناخته شده بروید. زیرا آژانس های املاک معتبر شما را به درستی راهنمایی می‌کنند تا در نهایت خریدی متناسب با سلیقه و خواسته خود داشت باشید. ضمن اینکه شما را به طور دقیق در جریان قیمت واقعی خانه‌های منطقه میگذارند. 

دریافت کد رهگیری پس از خرید خانه در تهران: 

اگر برای خرید خانه در تهران به سراغ دفاتر معالات ملک رفته اید، حتما پس از پایان معامله کد رهگیری دریافت کنید. با دریافت کد رهگیری از بنگاه، خریدی امن و مطمئن خواهید داشت. زیرا با وجود کد رهگیری، امکان فروش خانه به چند نفر وجود نخواهد داشت. 

راهنمای خرید خانه در تهران
شهر تهران

در زمان خرید خانه در تهران به چه ویژگی‌هایی از مناطق توجه کنیم؟

افرادی که تجربه خرید خانه در تهران را دارند، به خوبی می‌دانند که مناطق معتبر و شناخته شده این شهر بهترین گزینه برای سرمایه گذاری به حساب می‌آیند. 

افرادی که به تازگی قصد خرید دارند اما از اطلاعات کافی برای انجام یک خرید مطمئن و موفق برخوردار نیستند، باید به موارد زیر توجه داشته باشند:

  • توجه به میزان تراکم جمعیتی در منطقه
  • توجه به آب و هوای منطقه
  • توجه به زیبایی بصری منطقه و میزان پیروی از قوانین شهرسازی در زمان ساخت و ساز
  • در نظر گرفتن موقعیت فرهنگی و اجتماعی منطقه
  • در نظر گرفتن امنیت منطقه
  • و....

بهترین مناطق برای خرید خانه در تهران کدامند؟

به طور کلی تهران از امکانات رفاهی و خدماتی متنوعی برخوردار است. یعنی شما می‌توانید در هر منطقه ای از تهران به راحتی به خدمات متنوع دسترسی پیدا کنید. البته در میان تمامی مناطق تهران، برخی از محله‌ها آوازه و اعتبار بیشتری دارند. 

اگر به دنبال یک سرمایه گذاری ویژه در پایتخت هستید، باید برای خرید خانه به سراغ چند منطقه خاص بروید. عموما انتخاب سرمایه گذاران موفق در تهران نیز به مناطقی که در ادامه معرفی می‌کنیم، محدود می‌شود. 

محله تجریش تهران

تجریش یکی از محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین محله‌های تهران است. این منطقه آب و هوای بسیار مطلوبی دارد و عموما از آلودگی‌های شهری به دور است.  وجود مراکز تفریحی، تجاری و مذهبی در دل تجریش، این منطقه را به گزینه ای ایده آل برای خرید خانه تبدیل کرده است. مرکز خرید تندیس، امامزاده صالح، دربند و... بخشی از جاذبه‌های پرطرفدار تجریش به حساب می‌آیند.

بهترین محله های تهران برای خرید خانه
تهران

محله نیاوران

نیاوران یکی از مرتفع‌ترین مناطق شمالی تهران است. این منطقه برای افرادی که دچار بیماری‌های تنفسی هستند، بسیار مناسب است. زیرا سهم ساکنین این منطقه از آلودگی هوای کلان شهر تهران بسیار اندک است. 

اگر به دنبال خرید خانه در تهران هستید و منطقه نیاوران را انتخاب کرده اید، می‌توانید در میان خانه‌های لوکس آپارتمانی  و خانه‌های بزرگ ویلایی گزینه ایده آلتان را پیدا کنید. 

البته ناگفته نماند که برای خرید خانه در منطقه نیاوران به سرمایه ای کلان نیاز خواهید داشت. 

محله نیاوران نیز جاذبه‌های متنوعی را در دل خود جای داده است که وجود این جاذبه‌ها در بالاتر رفتن قیمت ملک در این منطقه بی تاثیر نبوده است. کاخ نیاوران و پارک نیاوران  از جاذبه‌های تفریحی- فرهنگی شناخته شده این منطقه به حساب می‌آیند. 

محله زعفرانیه

اگر به دنبال یک سرمایه گذاری موفق در پایتخت هستید، برای خرید خانه در تهران به سراغ محله زعفرانیه بروید. این محله در ارتفاعات شهر تهران واقع شده است و از آلودگی‌های پایتخت به دور است. 

شما می‌توانید به سراغ خانه‌های ویلایی وسیع یا آپارتمان‌های مدرن و پر زرق و برق زعفرانیه بروید. وجود مراکز تفریحی، آموزشی، فرهنگی  و گردشگری متنوع این محله را به منطقه ای محبوب تبدیل کرده است. کاخ سعد آباد یکی از جاذبه‌های محبوب محله زعفرانیه است. 

محله ولنجک

ولنجک از دیگر محله‌های شناخته شده و محبوب تهران است که در منطقه 1 واقع شده است. جالب است بدانید که این منطقه در سالیان دور نیز مورد توجه شاه عباس صفوی قرار داشته است. اگر به فکر خرید خانه در تهران هستید و انتخابتان محله ای خوش آب و هوا با آپارتمان‌ها مدرن و نوساز است، ولنجک انتخاب مناسبی خواهد بود. 

این منطقه نیز جاذبه‌های گردشگری – فرهنگی زیادی را شامل می‌شود که بام تهران و دانشگاه شهید بهشتی شناخته شده‌ترین موارد هستند. 

محله فرمانیه

بسیاری از ثروتمندان پایتخت نشین، محله فرمانیه را برای سکونت انتخاب می‌کنند. قدمت این محله اصیل و زیبا به بیش از 200 سال می‌رسد. 

جالب است بدانید که نام این محله از خانواده فرمانفرماییان گرفته شده است. فرمانفرماییان خانواده ای اصیل قاجاری بودند که در سال‌های دور در منطقه فرمانیه امروزی زندگی می‌کردند.

راهنمای خرید خانه در تهران
محله های تهران

محله سعادت آباد

سعادت آباد نیز یکی از پرفروش‌ترین مناطق تهران است. افرادی که به دنبال سکونت در منطقه ای با امکانات رفاهی متنوع و گسترده هستند، می‌توانند برای خرید خانه در تهران به سراغ منطقه سعادت آباد بروند. این منطقه که در شمال غرب تهران واقع شده است، ساختمان‌های مدرن زیادی را در دل خود جای داده است. 

در این منطقه ساخت ساز و راه سازی مطابق با قوانین شهرسازی انجام شده است و همین موضوع موجب بالاتر رفتن قیمت ملک در آن شده است. 

محله شهرک غرب

اگر به دنبال خانه‌های منحصر به فرد با زیبایی فوق العاده در تهران هستید، می‌توانید به سراغ شهرک غرب بروید. این محله که بخش زیادی از ساکنین آن را جوانان تشکیل می‌دهند، زیبایی خارق العاده ای دارد و ضمن برخورداری از امنیت کافی، از هیاهوی شهری به دور است.

شما می‌توانید در این محله که در شمال غرب تهران واقع شده است و مطابق با قواعد شهرسازی توسعه پیدا کرده است، خانه ویلایی یا آپارتمانی بخرید. البته یادتان باشد که فقط قشر مرفه جامعه، شانس خرید خانه در این منطقه را دارند. 

محله پونک

پونک یکی دیگر از محله‌های معروف و پرفروش تهران است. بسیاری از افرادی که قصد خرید خانه در تهران را دارند، به سراغ این منطقه غربی می‌روند. 

زیرا در محله پونک مراکز خرید متنوع و معروفی واقع شده است و همین موضوع موجب رونق اقتصادی در منطقه شده است. ضمن اینکه وجود بوستان نهج البلاغه در دل پونک بر تلطیف هوای منطقه تاثیرگذار بوده است. 

محله نارمک

نارمک از محله‌های معروف و قدیمی تهران است که بسیار سرسبز و پر رونق است. شما می‌توانید برای خرید خانه در تهران به سراغ خانه‌های نوساز یا قدیمی این منطقه بروید. لازم به ذکر است که قیمت خانه‌های این منطقه با توجه به بافت قدیمی یا نوساز متفاوت است. 

اگر جز علاقمندان به گردش و خرید هستید، حتما از محله نارمک خوشتان خواهد آمد. زیرا در این محله مراکز خرید و فروشگاه‌های زیادی به چشم می‌خورد. 

محله تهرانپارس

تهرانپارس از دیگر مناطق شناخته شده و محبوب برای خرید خانه به حساب می‌آید که در محدوده شرق واقع شده است. این محله به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌شود. 

اگر به شلوغی، جمعیت و هیاهوی شهری علاقه دارید، برای سکونت به سراغ تهرانپارس غربی بروید. اما اگر به دنبال سکوت و آرامش بیشتر هستید، تهرانپارس شرقی را انتخاب کنید. 

کلام آخر

چی ملک به عنوان همراهی دلسوز به شما کمک می‌کند تا فرآیند خرید خانه در تهران را با موفقیت پشت سر بگذارید. مجموعه چی ملک در تلاش است که با استفاده از اعتبار خود به مشتریان خرید خانه کمک کند تا با کمترین نگرانی به بهترین گزینه‌های خرید  و واقعی‌ترین قیمت‌های ملکی  دسترسی پیدا کنند. 

نویسنده : Super User

تاریخ انتشار :۱۴۰۰/۱۰/۱۳