راهنمای خرید خانه
راهنمای خرید خانه

راهنمای خرید و اجاره خانه

هر آنچه که لازم است قبل از خرید خانه بدانید

خرید خانه از جمله کارهای نسبتا دشوار و پیچیده‌ای است، چرا که باید عمر خود را حداقل برای یک مدت زمان طولانی در آن خانه گذارند. از این رو بررسی جوانب مختلف برای زندگی طولانی مدت در یک ملک اهمیت خودش را نشان می‌دهد. 

به همین خاطر قبل از انجام هرگونه اقدامی برای خرید خانه بهتر است با برخی از نکاتی که آنها را قبل از خرید ملک باید بررسی کنید، آشنا شوید تا پس از مستقر شدن در منزل جدید احساس رضایت از انتخاب درستتان سراسر وجودتان را بگیرد.

راهنمای خرید خانه

در اینجا قصد داریم نکاتی را که قبل و هنگام خرید خانه باید بدانید و رعایت کنید بازگو کنیم تا راهنمایی باشد برای شما که به دنبال خانه مناسب برای زندگی هستید.

در نظر گرفتن بودجه کافی برای خرید خانه

طبیعتا در هر شهر مناطقی وجود دارد که امکانات موجود در آن منطقه ارزش زمین آن را مشخص می کند پس قیمت خانه در هر منطقه شهر متفاوت است. از این رو شما نیز با توجه به میزان بودجه‌ای که برای خرید خانه در نظر گرفته‌اید و همچنین سلیقه‌ای که دارید، می‌توانید محله‌ای مناسب با شرایط و روحیات خودتان پیدا کنید. 

برای ساده شدن و سرعت بخشیدن به پروسه بازدید از ملک و خریداری آن بهتر است که محدوده قیمت خرید خانه در هر منطقه را بدست آورده و تنها به جستجوی خانه‌ای مناسب در همان مناطق بسنده کنید. با حذف محلاتی که توان خرید خانه در آنها را ندارید، در وقت و انرژی خود صرفه جویی کرده و از این رو سریع‌تر به مقصود خود می‌رسید.

قدمت ساختمان

یکی از نکاتی که در رابطه با خرید خانه باید به یاد داشته باشید، این است که خانه‌های نوساز و لوکس از قیمت بالایی برخوردار بوده و در مقابل هرچه سن و قدمت خانه‌ای افزایش بیاید، طبیعتا قیمت آن نیز رو به کاهش می‌رود. 

در نظر گرفتن این موضوع برای کسانی که با محدودیت بودجه مواجه بوده و به دنبال پیدا کردن خانه‌ای ایده‌آل با قیمتی مناسب هستند، مفید و سودمند به نظر می‌رسد. 

راهنمای خرید خانه

 

بررسی امکانات منطقه

یکی دیگر از اقدامات مهمی که قبل از خرید خانه باید انجام دهید، بررسی امکانات مختلف موجود در هر منطقه است. شهری همچون تهران به واسطه ازدحامی که دارد، در بعضی از ساعات شبانه روز دچار ترافیک سنگینی شده و به همین خاطر شما باید مدت زمان لازم برای رسیدن به مکان‌های مهمی چون بیمارستان، مدرسه، محیط کار و... را بررسی کنید. 

همچنین در دسترس بودن وسایل نقلیه عمومی چون ایستگاه اتوبوس، خطوط تاکسیرانی و مترو در هر محله‌ای از این جهت مهم و ضروری است که به شما کمک می‌کند تا به موقع در محل کار خود حاضر شده و از این طریق گرفتار ترافیک سرسام آور صبحگاهی نشوید.

در نظر گرفتن ساختمان‌های کم واحد

از آنجایی که همسایگان یک ساختمان آپارتمانی خواسته یا ناخواسته در تعامل با یکدیگر بوده و حتی گاهی مواقع رفتارهایشان بر روی رفتار و زندگی سایر ساکنین ساختمان تاثیر می‌گذارد، بهتر است ساختمان‌هایی را برای بازدید در نظر بگیرید که کم واحد باشند. 

چرا که هر چه تعداد ساکنین یک ساختمان کمتر باشد، میزان چالش‌های مربوط به زندگی آپارتمان نشینی در آن کاهش یافته و از این رو آسایش و آرامشتان برای زندگی طولانی مدت در یک ساختمان کمتر در معرض خطر قرار می‌گیرد. به بیان واضح‌تر کنار آمدن با 8 الی 10 خانواده خیلی ساده‌تر از کنار آمدن با 30 خانواده است. 

مطالعه بیشتر:با قوانین آپارتمان نشینی آشنا شوید

مجزا بودن کنتورهای ساختمان

یکی از نکات مهم و اساسی طی خرید خانه، این است که در هر ساختمانی هر واحد آپارتمان کنتور آب، برق و گاز جداگانه‌ای داشته باشد. مشترک بودن تمامی کنتورها می‌تواند در طولانی مدت یا حتی کوتاه مدت مشکلاتی به وجود آورد. چون در این صورت هزینه آب، برق و گاز برای تمامی ساکنین یکسان بوده و مبلغ پرداختنی باید میان صاحبان ملک تقسیم شود. 

شاید فکر کنید که مشترک بودن کنتورهای ساختمان چندان اهمیت نداشته و با یک حساب و کتاب ساده همه چیز حل می‌شود؛ اما از خودتان بپرسید که هزینه آب، برق و گاز یک خانواده 2 نفره با هزینه‌های یک خانواده 5 نفره و همینطور میزان استفاده هر یک از خانوارها از آب، برق و گاز یکسان است؟ 

طبیعتا میزان مصرف و هزینه قابل پرداخت هر خانواده با دیگری متفاوت بوده و به همین خاطر ممکن است در برخی مواقع ناحقی‌هایی در خصوص تقسیم مبلغ قابل پرداخت صورت بگیرد. در نتیجه قبل از خرید خانه به یاد داشته باشید که از مجزا بودن کنتورهای مختلف ساختمان اطمینان حاصل کرده باشید.

بررسی امکانات واحد آپارتمانی

یکی دیگر از نکاتی که به هنگام خرید خانه خانه باید به آن توجه داشته باشید، بررسی امکانات واحدی است که قصد بازدید و خرید آن را دارید. به طور کلی موارد بسیاری را در هر خانه باید از نظر بگذرانید، از ترک دیوار گرفته تا سالم بودن لوله‌های داخل دیوار که از دید شما پنهان است. 

با این حال برخی از مهم‌ترین موارد قابل بررسی عبارتند از:

راهنمای خرید خانه
راهنمای خرید خانه

 

نورگیر بودن: 

نورگیر بودن آپارتمان شاید مسئله کوچکی به نظر برسد، اما در واقع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چون نور طبیعی علاوه بر اینکه به زیبا و دلباز نشان دادن خانه کمک می‌کند، حس شادی و انرژی را به فضای خانه تزریق کرده و از این رو حال خوب در خانه جریان می‌یابد. به عبارتی می‌توان گفت که قدرت و انرژی نور طبیعی را در هیچ نور مصنوعی شکلی نمی‌توان پیدا کرد.

 

تعداد کابینت و کمد: 

کافی بودن تعداد کابینت‌های آشپزخانه و کمدهای اتاق خواب نیز بسیار مهم است. چرا که در صورت کم بودن تعداد آنها با مشکل و معضل پیدا کردن جای مناسب برای قرار دادن وسایل ضروریتان مواجه می‌شوید.

 

جنس کفپوش‌ها: 

از آنجایی که کفپوش‌های مختلف و متنوع امروزی جایشان را به موزاییک و موکت‌های قدیمی داده‌اند، حین بازدید از املاک مختلف برای خرید خانه باید به دقت از مرغوبیت جنس کفپوش‌های کار گذاشته شده در سراسر خانه مطمئن شوید. چون در صورتی که کفپوش از کیفیت لازم برخوردار نباشد، تمیز کردن آن با سختی همراه بوده و صرف نظر از این موضوع در کوتاه مدت شاهد شکستن و از بین رفتن آنها خواهید بود.

 

بررسی سیستم سرمایشی و گرمایشی: 

یکی از فاکتورهای اساسی برای خرید خانه بررسی سالم بودن سیستم سرمایشی و گرمایشی خانه مورد نظرتان است. برای اطمینان حاصل کردن از این موضوع بهتر است از کارشناسی ماهر کمک بگیرید تا در فصل سرما و گرما با مشکل و هزینه‌های احتمالی پیش رو مواجه نشوید.

 

دریافت کد رهگیری

پس از اینکه موفق به خرید خانه شدید، از دریافت کد رهگیری غافل نشوید. برخی از افراد دریافت این کد را پشت گوش می اندازند، ولی باید بدانید که این کد به سند مالکیت شما اعتبار بیشتری بخشیده و شما را از کلاهبرداری‌های رایج در بازار املاک در امان نگه می‌دارد.

جستجوی آسان برای خرید خانه در سایت چی ملک

طبیعتا برای خرید خانه نکات، معیار و ملاک‌های مختلف و متعددی وجود دارد که باید به خوبی هر یک از آنها را بررسی کرده تا در نهایت خانه‌ای متناسب با شرایط و سلیقه‌تان پیدا کنید. برای کمک گرفتن در این امر می‌توانید به سایت چی ملک و اطلاعات مفیدی که در رابطه با این موضوع جمع آوری کرده است، اعتماد کنید. 

همچنین چی ملک با در نظر گرفتن شرایط و نکات لازم با فایل‌های پیشنهادی مختلف خود گزینه‌های مناسبی را با توجه به بودجه و سلیقه شما در اختیارتان قرار می‌دهد. تنها کافی است که بر روی لینک‌های مختلفی که در این صفحه قرار داده شده‌اند، کلیک کنید تا به صفحات مربوطه هدایت شده و سپس از اطلاعات آنها استفاده ببرید.

نویسنده : Super User

تاریخ انتشار :۱۴۰۰/۹/۲۹