عفیف آباد شیراز
باغ عفیف آباد شیراز

معرفی محله ها

عفیف آباد شیراز کجاست؟ معرفی محله عفیف آباد شیراز

عفیف آباد شیراز
باغ عفیف آباد شیراز

عفیف آباد شیراز را می‌توان به عنوان یکی از مهم‌ترین و شناخته شده‌ترین مناطق این شهر نام برد. 

در واقع قرار گرفتن باغ عفیف آباد در این منطقه در شهرت پیدا کردن آن تاثیرگذار بوده است. عمر این باغ که به نام باغ گلشن نیز شناخته می‌شود به دوران صفوی باز می‌گردد. 

جالب است بدانید که نام این محله از نام یک زن  قاجاری به نام عفیفه گرفته شده است. زنی که در سال‌های دور به دلیل تمایل به ایجاد فضای محله‌ای و پر رفت و آمد، باغ‌های خود را به مردم بخشید. همین موضوع موجب شد تا در سال های بعد این منطقه در نزد مردم به نام عفیف آباد شناخته شود. 

شما می‌توانید با حضور در منطقه عفیف آباد شیراز به بهترین مراکز تجاری، رستوران‌ها، کافه‌ها، باغ‌های تاریخی و... دسترسی پیدا کنید. 

آدرس محله عفیف آباد

همسایه شمالی عفیف آباد شیراز میدان خلیلی و خیابان آوینی است. این منطقه از سمت جنوب، شرق و غرب نیز به ترتیب به خیابان ستارخان، بلوار بهشتی و خیابان ولیعصر منتهی می‌شود

خیابان عفیف آباد شیراز

اعتبار و نام خیابان عفیف آباد قدمتی طولانی دارد. در واقع این خیابان در سال‌های اخیر به شهرت نرسیده است. جالب است بدانید که این خیابان  از زمان صفویه مورد توجه قرار داشته است. در همان سال‌ها خیابان عفیف آباد شیراز به عنوان منطقه‌ای تجاری و مهم در شیراز شناخته می‌شده است. 

البته ناگفته نماند که خیابان عفیف آباد شیراز در تمامی این سال‌ها ماهیت اصلی خود را حفظ کرده است. اگرچه در چند سال اخیر سکونت در این منطقه رشد فراوانی داشته است، اما کماکان به عنوان خیابانی پرزرق و برق و پررونق برای تجارت شناخته می‌شود. 

در حال حاضر مراکز خرید و مجتمع‌های تفریحی زیادی در عفیف آباد شیراز به چشم می‌خورد که این اتفاق موجب رشد اقتصادی در منطقه شده است. در واقع با افزایش مراجعه به خیابان عفیف آباد برای خرید،  رستوران‌ها و کافه‌ها نیز رونق ایده‌آلی پیدا کرده‌اند. ضمن اینکه روز به روز بر تعداد علاقمندان به خرید یا اجاره ملک تجاری در عفیف آباد شیراز افزوده می‌شود. 

محله عفیف آباد شیراز
عفیف آباد شیراز

وضعیت سکونت در منطقه عفیف آباد

خرید، فروش، رهن و اجاره خانه در عفیف آباد شیراز بسیار پر رونق است. در واقع این محله که در بخش  شمال غربی شیراز قرار گرفته است، به دلیل برخورداری از شرایط ایده‌ال برای زندگی و تجارت طرفداران بسیار زیادی دارد.  

این منطقه که به عنوان محله‌های اعیان نشین شیراز نیز شناخته می‌شود، دارای امکانات رفاهی و ساختمان‌های مناسب برای سکونت است. 

موقعیت جغرافیایی ویژه و وجود باغات متعدد در این منطقه موجب شده است که عفیف آباد به محله‌ای محبوب و پرفروش تبدیل شود. 

با حضور در خیابان عفیف آباد ، خانه‌های قدیمی  و نوسازی را می‌بینید که فضایی تلفیقی را خلق کرده است. در سال‌های نه چندان دور اغلب خانه‌های عفیف آباد بزرگ و قدیمی ساز بودند. اما با افزایش فروش و استقبال از این منطقه، ساخت و ساز در آن توسعه پیدا کرد. به طوری که می‌توان در حال حاضر با یک نگاه کلی عفیف آباد شیراز را منطقه‌ای نوساز دانست.

خرید خانه کلنگی در شیراز 

با افزایش ساخت و ساز در این منطقه قیمت خانه‌ها رشد پیدا کرد. افرادی که به دنبال خانه‌های نوساز عفیف آباد شیراز هستند و بودجه خیلی زیادی برای خرید در اختیار ندارند، می‌توانند به سراغ خانه‌هایی با متراژ پایین‌تر بروند. 

در خیابان عفیف آباد ساختمان‌های نوساز با متراژ بالای زیادی نیز وجود دارد که تنها اقشار پردرآمد قادر  به خریدشان هستند. 

خرید آپارتمان در شیراز


دسترسی آسان به محله عفیف آباد شیراز 

محله عفیف آباد دسترسی بسیار مناسبی دارد. یعنی شما می‌توانید با استفاده از وسایل نقلیه مختلف خود را به این محله برسانید. دسترسی به این منطقه از طریق مترو، تاکسی و  اتوبوس فراهم شده است. 

ایستگاه مترو اطراف عفیف آباد


افرادی که قصد استفاده از مترو را داشته باشند، باید برای رسیدن به عفیف آباد در  ایستگاه قصرالدشت از مترو پیاده شوند.

ایستگاه تاکسی اطراف عفیف آباد

اگر برای رسیدن به محله عفیف آباد  به دنبال تاکسی هستید، باید به بخش‌های شمالی و جنوبی این محله رجوع کنید. در تقاطع خیابان ستارخان و خیابان خلیلی این منطقه ایستگاه تاکسی قرار دارد که بستر مناسبی برای جا به جایی مسافرین و انتقال آنها به محله‌های مجاور فراهم شده است.  

ایستگاه اتوبوس اطراف عفیف آباد

افرادی که به استفاده از اتوبوس تمایل دارند، می‌توانند از سه اتوبوسی که در اطراف عفیف آباد در رفت و آمدند، استفاده کنند.
اگرچه در این منطقه ایستگاه بی آر تی وجود ندارد، اما شما می‌توانید از پایانه قصرالدشت به سه خط اتوبوس دسترسی پیدا کنید. پایانه قصرالدشت به سه مقصد: پایانه دستغیب، پایانه ولیعصر و میدان شهرداری منتهی می‌شود. 

امکانات رفاهی و خدماتی عفیف آباد

شاید به دلیل رونق تجارت و خرید ملک در عفیف آباد شیراز تصور کنید که این منطقه بسیار وسیع است. در صورتی که عفیف آباد یکی از خیابان‌های کوچک در منطقه 1 شیراز به شمار می‌رود. 

البته اگرچه این منطقه کوچک است، اما از تمامی امکانات رفاهی – خدماتی برخوردار است. 

به عنوان مثال در عفیف آباد مراکز درمانی زیادی وجود دارد. بیمارستان دکتر میر و بیمارستان فرهمندفر از بزرگترین و شناخته شده‌ترین مراکز درمانی عفیف آباد شیراز به شمار می‌روند. 

ضمن اینکه در این منطقه داروخانه‌ها و درمانگاه‌های زیادی نیز به چشم می‌خورد. همین موضوع موجب شده است تا ساکنین منطقه برای دریافت خدمات درمانی نیازی به رجوع به مناطق و خیابان‌های مجاور نداشته باشند. اگرچه در نزدیکی عفیف آباد و در خیابان‌های مجاور آن مراکز درمانی و درمانگاه‌های شناخته شده دیگری نیز در دسترس است. 


مراکز تجاری – اداری در عفیف آباد شیراز

افرادی که قصد تجارت و یا کار در شیراز را دارند و به دنبال محله‌ای معتبر هستند، می‌توانند مراکز تجاری – اداری موجود در عفیف آباد را برای کار خود انتخاب کنند. 

در این خیابان مراکز تجاری و اداری شناخته شده و زیادی وجود دارد که ستاره فارس، سعدی، حافظ و سپهر برخی از آنها هستند. 
 

عفیف آباد شیراز
مجتمع تجاری ستاره فارس در عفیف آباد شیراز

همانطور که پیشتر اشاره شد، عفیف آباد شیراز از قابلیت زیادی برای خیابان گردی برخوردار است. 

وجود رستوران‌ها و کافه‌های متعدد در دل این خیابان موجب شده است تا همه روزه افراد زیادی به منظور تفریح یا برگزار کردن قرارهای کاری خود به عفیف آباد رجوع کنند. 

ملانژ، فلورانس، بن بن، لاتینو و... از پرطرفدارترین کافه‌های عفیف آباد هستند. 

نویسنده : Super User

تاریخ انتشار :۱۴۰۰/۸/۲۱