شیراز
باغ ارم شیراز

معرفی شهرها

هر آن چه که باید درباره ی شیراز بدانیم!

شیراز
باغ ارم شیراز

شیراز یکی از زیباترین و پرجاذبه‌ترین شهرهای ایران زمین است. این شهر بخش زیادی از قدمت، اصالت، ادب و تاریخ کشور را در خود جای داده است. اگر به ادبیات علاقمند باشید، حتما به نام این شهر در شاهنامه فردوسی برخورده‌اید. 

شیراز که به شهر حافظ و سعدی نیز شهرت دارد، منطقه‌ای ارزشمند و دوست داشتنی برای علاقمندان به شعر و ادب فارسی نیز به شمار می‌رود. 

جالب است بدانید که در سنگ نبشه‌های به جای مانده از تخت جمشید نیز به قلعه‌ای به نام شیرازیس اشاره شده است. 

شیراز که به عنوان پنجمین شهر پرجمعیت ایران شناخته می‌شود، در دوره‌های زندیه، صفاریه و ساسانی به عنوان پایتخت انتخاب شده بود. 

شیراز به قدری برای ایرانیان ارزشمند است که یک روز از تقویم شمسی کشور به آن اختصاص داده شده است. به این ترتیب 15 اردیبهشت ماه، روز اختصاصی شیراز نام گرفته است و هر سال مراسم‌های ویژه‌ای به منظور گرامیداشت این روز برپا می‌شود. 

در بسیاری از مواقع از نمایندگان سایر کشورها برای حضور در این مراسم‌ها دعوت به عمل می‌آید. 

به دلیل اهمیت و ارزش والای شیراز، تصمیم داریم تا در ادامه به معرفی این شهر زیبا بپردازیم.

تاریخچه شیراز 

آغاز شکل گیری شیراز به سال 693 هجری باز می‌گردد. زمانی که بنی امیه این شهر را تاسیس و مرمت کرد. البته این شهر پس از بنی امیه نیز مورد توجه سلسله های پادشاهی دیگر قرار داشت. به این ترتیب رشد و پیشرفت این شهر در سده‌های 9، 10 و 11 میلادی ادامه پیدا کرد. 

رشد و توسعه این شهر به قدری سریع و هدفمند بود که در قرن سیزدهم به عنوان مهد علم، فرهنگ و هنر شناخته می‌شد. 

در میان تمامی سلسله‌هایی که شیراز را به عنوان پایتخت خود انتخاب کرده بودند، زندیه و ساسانی بیشترین تاثیر را در رشد و پیشرفت آن داشته‌اند. در حال حاضر نیز اکثر جاذبه‌های تاریخی به جای مانده در این شهر به این دو دوره تعلق دارد.


موقعیت گردشگری شیراز

وقتی در کشور ما سخن  از قدمت و پایتختی یک شهر در دوره‌های پادشاهی به میان می‌آید، یعنی جاذبه‌های تاریخی ارزشمند زیادی از گذشته به یادگار مانده است. 

همان طور که پیشتر گفتیم، شیراز در برگیرنده جاذبه‌های متعددی است که وجود این جاذبه‌ها به رونق صنعت گردشگری منجر شده است. 

وجود جاذبه‌های تاریخی و گردشگری متعدد در دل این شهر، بستر مناسبی را برای رشد و توسعه صنعت گردشگری و هتل‌داری فراهم کرده است.

بدون شک در شهری که صنعت گردشگری مورد توجه قرار داشته باشد، بستر مناسبی برای پیشرفت اقتصادی و رونق اشتغال‌زایی فراهم خواهد بود. 

جاذبه‌های تاریخی شیراز

شیراز آثار تاریخی و معماری زیادی را در برگرفته است. در این میان تخت جمشید از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی این شهر است. این اثر تاریخی آوازه‌ای جهانی پیدا کرده است و نام آن در میان آثار ملی و جهانی به ثبت رسیده است. از دید بسیاری از گردشگران تخت جمشید ارزنده‌ترین جاذبه تاریخی شیراز است.

جاذبه های تفریحی در شیراز

شیراز در برگیرنده باغ‌های متعددی است که در فصل بهار این شهر را  همانند تکه‌ای از بهشت زیبا می‌کنند. اگر در اردیبهشت ماه به این شهر سفر کنید، می‌توانید با حضور در باغ‌های مختلف این شهر از بوی بهارنارنج‌ها مست شوید. باغ ارم و باغ دلگشا از مهم‌ترین و زیباترین باغ‌های شیراز به شمار می‌روند. 

اجاره ویلا در شیراز
 

شیراز
حافظیه شیراز

اماکن مذهبی شیراز

شیراز برای مذهبیون نیز شهر بسیار ارزشمندی است چرا که در کنار تمامی مزایا، مراکز مذهبی زیادی را نیز شامل می‌شود.

به عنوان مثال وجود حرم مطهر شاهچراغ به عنوان برادر اصلی امام رضا، موجب شده است تا این شهر برای بسیاری از مذهبیون ارزشمند شود. 

به غیر از حرم مطهر شاهچراغ، آرامگاه علی بن حمزه، مسجد وکیل یا مسجد شاه،  مسجد نصیرالملک یا مسجد صورتی و کلیسای مریم مقدس از مهم‌ترین جاذبه‌های مذهبی این شهر به شمار می‌روند. 

شیراز
مسجد نصیرالملک شیراز


جایگاه علمی شهر شیراز در کشور

شیراز یکی از شهرهای مهم در عرصه علوم پزشکی، ارتباطات، فناوری اطلاعات و... نیز به شمار می‌رود. 

این شهر در عرصه علوم پزشکی جایگاه بالایی دارد و پس از تهران و مشهد در رتبه سوم کشوری قرار گرفته است. همین موضوع موجب شده است تا به عنوان مقصدی مهم برای جامعه پزشکان، مهندسین و دانشجویان تبدیل شود. 

امکانات شهر شیراز

شیراز از امکانات مناسبی برای اشتغال و سکونت برخوردار است. اگر به مشاغل وابسته به کشاورزی و یا دامداری علاقمند هستید، شیراز محل بسیار مناسبی برای سکونت و اشتغال شما خواهد بود. زیرا این شهر دارای خاکی حاصلخیز است و از همین رو همواره مورد توجه کشاورزان و دامداران قرار دارد. 

خرید آپارتمان در شیراز

خاک حاصل خیز منطقه و توسعه مشاغل مرتبط به دامداری، باغداری و کشاورزی موجب شده است تا عشایر و یک‌جا نشینان منطقه از این مزیت بهره ببرند. 

به طور کلی انگور، مرکبات، برنج و پنبه بیشترین میزان کشت را در شیراز دارند. 

البته ناگفته نماند که شهر شیراز در کنار قابلیت کشاورزی و دامداری از شرایط مناسبی برای رونق سایر صنایع برخوردار است. به عنوان مثال تولید فرش، تولید گل، تولید محصولات چوبی، فلزکاری، تولید سیمان، تولید کود و... از دیگر مشاغل پردرآمد و پررونق در این شهر به شمار می‌روند. 

شیراز به دلیل راه‌های ارتباطی که با شهرهای بندرعباس و بوشهر دارد، از موقعیت تجاری بسیار خوبی نیز برخوردار است. 


خرید و اجاره ملک در شیراز 

فراهم بودن بستری مناسب برای اشتغال‌زایی، تحصیل و زندگی موجب شده است تا توجه به املاک شیراز بیشتر از گذشته شود. در حال حاضر خرید و فروش ملک در این شهر مورد  اقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است. 

باغ شهری در شیراز 

این روزها استقبال از باغ شهری شیراز بسیار زیاد شده است. املاک این چنینی برای افرادی که به دنبال تلفیق زندگی شهری و روستایی هستند، بسیار مناسب است. 

شما می‌توانید با خرید باغ شهری شیراز، ضمن سکونت در دل شهر، تجربه یک زندگی جذاب روستایی  در میان باغ و درختان را داشته باشید. 

آپارتمان در شیراز

این روزها شیراز به مکانی ارزشمند برای ملاکان و علاقمندان به خرید و فروش ملک تبدیل شده است. البته در این میان افرادی هستند که به دلیل کمبود بودجه و یا اقامت کوتاه مدت در این شهر علاقه‌ای به خرید ملک ندارند و اجاره آپارتمان را ترجیح می‌دهند.

چی ملک به تمامی علاقمندان به خرید و فروش ملک و یا رهن و اجاره خانه در شیراز کمک می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان به گزینه‌های متنوعی برای خرید یا اجاره دست پیدا کنند. 

در این سایت توضیحات و تصاویر کافی  و مناسبی برای فایل‌های خرید و اجاره خانه در شیراز فراهم شده است تا مشتریان بتوانند پیش از معامله به راحتی و بدون نیاز به تحقیقات میدانی به اطلاعات کافی و درخور دست پیدا کنند. 

نویسنده : Super User

تاریخ انتشار :۱۴۰۰/۸/۱۴